Darüşşafaka Rezidansları

 ›  Darüşşafaka Rezidansları  › ↓ 

Çocuklarımızın başarısında yeriniz hazır

Darüşşafaka Rezidansları'nda ve Darüşşafakalı öğrencilerin başarısında yerinizi alın.
Darüşşafaka Rezidansları'nda ve Darüşşafakalı öğrencilerin başarısında yerinizi alın.

Darüşşafaka, ülkemizin duyarlı insanlarının bağışlarıyla, geleceğimizin değerli bireyleri olan çocuklarımıza eğitim olanakları sunuyor.

İkinci baharlarını konforlu ve güvenli bir ortamda keyifle geçiren bağışçılarımız, çocuklarımızın nitelikli ve çağdaş bir eğitimle donatılmasına da imkân yaratıyor.

Darüşşafaka Rezidansları’ndaki rahat yaşamı tercih ettiğinizde çocuklarımızın başarılarla dolu geleceğine de destek olursunuz. Dilediğiniz zaman hem bu ayrıcalıklı yaşamdaki hem de çocuklarımızın aydınlık yarınları ve başarılarındaki yerinizi alabilirsiniz.

Yeni yaşam eviniz: Darüşşafaka Rezidansları

Darüşşafaka Yakacık Rezidans ileri yaş için düzenlenmiş bahçesiyle üyelerine açık havada vakit geçirmelerine olanağını tanıyor
Darüşşafaka Rezidansları ileri yaş için düzenlenmiş bahçeleriyle üyelerine açık havada vakit geçirmelerine olanağını tanıyor.


Darüşşafaka Cemiyeti; 1863 yılından bu yana “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla, çocuklarımızın yaşam öyküsünü nitelikli eğitimle değiştiriyor ve bitmeyen bir hikâye yazıyor. Bu hikâyede imzası olan bağışçılarının ileri yaşlarını mutlu, güvenli, sağlıklı, konforlu, yeni dostlarla beraber, yaşam dolu bir atmosferde geçirmelerini sağlamak amacıyla 1997 yılından bu yana huzurevi hizmeti de veriyor.

65 yaş ve üstü büyüklerimiz için 1997 yılında Yakacık Rezidans’ı açan Darüşşafaka Cemiyeti, böylelikle huzurevi hizmetine yepyeni bir bakışaçısı getirdi. Cemiyet, Türkiye'deki huzuevi algısını yıkan  ve ileri yaştaki bireylere sorunsuz bir yaşamın kapılarını açan Yakacık Rezidans'ın kısa sürede tam doluluk seviyesine ulaşması üzerine Maltepe Rezidans, Şenesenevler Rezidans ve Urla Rezidans’ı (İzmir) açtı.

Eğitim alanında üstlendiği öncü rolü, ileri yaş bakımına da taşıyan Darüşşafaka, böylelikle bağışçılarına hem ihtiyaç sahibi çocukları okutmanın huzurunu hem de ileri yaşlarını her türlü kaygıdan uzak, güvenli, huzurlu, sağlıklı ve rahat bir şekilde geçirme olanağı sundu.

Darüşşafaka Rezidans bağışçıları, farklı etkinliklerle Darüşşafakalı öğrencilerle bir araya geliyor.
Darüşşafaka Rezidans bağışçıları, farklı etkinliklerle Darüşşafakalı öğrencilerle bir araya geliyor.

Türkiye’de benzeri olmayan ve bir seferlik toplu bağışla üye kabulü yapılan rezidans sistemiyle, bağışçılarımız bir yandan çocuklarımızın geleceklerinde ve başarılarında vazgeçilmez bir yer edinirken diğer yandan da ikinci baharlarını yeni dostlarıyla yaşam dolu ve konforlu bir atmosferde her türlü kaygıdan uzak, güven ve huzur içinde yaşıyor.

Bugün Darüşşafaka Rezidansları, ömür boyu sağlık güvencesi, kişiye özel tasarlanmış odaları, diyetisyen kontrolünde hazırlanan menüler sunan restoranları, 7/24 hizmet veren sağlık ve güvenlik birimleri, hobi odaları, spor salonları, fizik tedavi üniteleri, keyifli sosyal aktiviteleri ve özgürlükçü hizmet anlayışıyla faaliyet gösteriyor.

Darüşşafaka Rezidansları’yla konforlu bir hayatta yeriniz hazır!

Şık dekorasyonu ve uzman personeliyle hizmet veren Darüşşafaka Rezidansları'nın restoranlarında menüler diyetisyen kontrolünde hazırlanıyor.
Şık dekorasyonu ve uzman personeliyle hizmet veren Darüşşafaka Rezidansları'nın restoranlarında menüler diyetisyen kontrolünde hazırlanıyor.

Darüşşafaka Cemiyeti’ne yapılan bağışlar hem çocuklarımız hem de bağışçılarımızın geleceğini daha rahat ve aydınlık bir hale getiriyor. Rezidans bağışçılarımız, çağdaş ve kaliteli eğitimle, babası veya annesi hayatta olmayan, maddi koşulları yetersiz çocukların yaşamlarını değiştiriyor. Aynı zamanda kendi hayatlarını da daha konforlu, sağlıklı ve nezih bir ortamda farklılaştırıyor. Dört dörtlük bir ikinci bahar, Darüşşafaka Rezidansları’nda bağışçılarımızı bekliyor.

Sağlık hizmeti yanı başınızda

Darüşşafaka Rezidansları’nda sağlık hizmetinin temel amacı, bağışçılarımızın gerek bedensel, gerekse zihinsel olarak sağlık içinde yaşamaları ve hayatlarının her anından keyif alabilmeleri...

Bu amaç doğrultusunda tüm rezidanslarımızda uzman sağlık ekipleri görev yapıyor.

Uzman sağlık personeli ihtiyaç anında bağışçılarımızın yanında oluyor, düzenli olarak sağlık kontrollerini gerçekleştiriyor, sağlık geçmişlerini takip ediyor, sağlık sorunlarına anında müdahale ediyor, ilaç teminini ve takibini yapıyor ve gerekli durumlarda sağlık kuruluşlarına sevkini gerçekleştiriyor.

Sağlık ekibimiz tedavi süresince de yanınızda olmayı sürdürüyor. Darüşşafaka Rezidans sakini bağışçılarımız için iki farklı sağlık hizmeti sunuyoruz: Rezidans bağışçılarımız dilerse özel sunduğumuz ömür boyu sağlık güvencesinden yararlanabiliyor. Dileyenler ise kendi sağlık güvencelerinden yararlanmayı da sürdürebiliyor.

Darüşşafaka Rezidans üyeleri ihtiyaç halinde ücretsiz olarak Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden de yararlanabiliyor.
Darüşşafaka Rezidans üyeleri ücretsiz olarak Darüşşafaka Fizik Tedavi Merkezi'nden de yararlanabiliyor.

Bağışçımız “Darüşşafaka’nın sunduğu sağlık güvencesini” tercih ettiğinde Darüşşafaka Cemiyeti’nin anlaşmalı olduğu tüm özel sağlık kuruluşlarından ücretsiz tedavi hakkına sahip olacaktır.

Alternatif sağlık hizmeti paketimizde ise bağışçımız kendi sosyal güvencesiyle ya da özel sağlık sigortasını rezidans dışı sağlık hizmetlerinde kullanarak rezidanslarımızdaki yerini alıyor. Bunu tercih eden bağışçılarımız rezidans içi sunulan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanıyor.

Gerekli durumlarda Darüşşafaka Özel Bakım Ünitesi ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ücretsiz tedavi olabiliyor. Sadece rezidans dışı özel sağlık hizmetlerini bağışçımız kendisi karşılıyor. 

Bağışçıların ilerleyen yıllarda yardımlı yaşama ihtiyaç duymaları halinde, bakımları özel olarak tasarlanmış yaşlı bakım ünitelerinde ömür boyu sağlanıyor.

Sağlıklı hayat, sağlıklı beslenmeden geçer!

Darüşşafaka Rezidansları'nda bağışçıları yemeklerini nezih restoranlarda yiyor.
Darüşşafaka Rezidansları'nda bağışçıları yemeklerini nezih restoranlarda yiyor.

Gerek dekorasyonları gerek personeliyle ayrıcalıklı hizmet veren rezidans restoranlarında menüler uzman diyetisyen kontrolünde hazırlanıyor.

Bağışçıların yaş ve sağlık problemlerinin yanı sıra, günlük almaları gereken kalori miktarı göz önüne alınarak oluşturulan menüler, rezidansların mutfağında profesyonel ekip tarafından hazırlanıyor. Dünya mutfaklarından seçme yemekler, günde üç öğün servis yapılıyor.

Salata, zeytinyağlı ve diyet tatlı seçeneklerinin açık büfe olarak sunulan restoranlarda, yemek servisi ise garsonlar tarafından yapılıyor.

Sağlıklı beslenme ilkesine göre hizmet veren rezidans mutfaklarının temel hedefi ise bağışçılara ev yemeğinin lezzeti ve kalitesini sağlayabilmek. Doktor tarafından özel bir diyet uygulaması istenen bağışçılar için listeye göre yemek hazırlanıyor.

Bol aktiviteli canlı bir hayat

Darüşşafaka Rezidansları'nda bağışçıların zamanlarını verimli geçirmesi için farklı aktivite alanları bulunuyor.
Darüşşafaka Rezidansları'nda bağışçıların zamanlarını verimli geçirmesi için farklı aktivite alanları bulunuyor.

Rezidanslarda sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler, bağışçılardan gelen istek ve öneriler doğrultusunda psikososyal servisler tarafından yıllık olarak planlanıyor.

Rezidanslardaki sinema salonlarında hem vizyondaki hem de klasikleşmiş filmlerin gösterimi yapılırken, rezidans sakinlerini sevdikleri sanatçılarla buluşturan söyleşiler, müzik dinletileri ve konferanslar da organize ediliyor.

Sevilen bir gelenek haline gelen “beş çayları”nda yeni dostluklar kuruluyor. Gerek dini gerekse milli bayramlarda bağışçıların günü anlamına uygun şekilde geçirmeleri için farklı etkinlikler organize ediliyor.

Özel günler asla unutulmaz!

Darüşşafaka Rezidansları'nda özel günler asla unutulmuyor.
Darüşşafaka Rezidansları'nda özel günler asla unutulmuyor.

Yılbaşı, Anneler Günü, Öğretmenler Günü ve doğum günleri asla unutulmuyor.

Bağışçılar, profesyonel hobi öğretmeni eşliğinde resim, örgü, nakış, takı tasarımı, maket, rölyef, yemek yapımı gibi farklı uğraşlar öğrenerek zamanlarını renklendirebiliyor.

Geniş bir yelpazede sunulan rezidans içi etkinliklerin yanı sıra hemen her gün farklı bir dış etkinlik de gerçekleştiriliyor.

Psikososyal servis rehberliğinde dolu dolu günler

Darüşşafaka Rezidansları'nda özel günler asla unutulmuyor.
Darüşşafaka Rezidansları'nda özel günler asla unutulmuyor.

Psikososyal servis tarafından hazırlanan program çerçevesinde bağışçılar gezilere, konserlere, tiyatroya, sinemaya, alışveriş merkezlerine, bale ve opera gösterilerine gidiyor.

Mevsime bağlı olarak da sabah yürüyüşlerine, pikniğe ya da denize götürülen bağışçılar, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda düzenlenen törenlere ve Darüşşafaka Spor Kulübü’nün maçlarına da katılıyor. 

Bilardo, fitness, hobi odası…

Darüşşafaka Yakacık Rezidans hobi odası
Darüşşafaka Yakacık Rezidans hobi odası

Bağışçılarının zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmesi için tüm ayrıntıların düşünüldüğü Darüşşafaka Rezidansları’nda; “aletli jimnastik salonu”, bilardodan satranca, okeyden tavlaya, masa tenisinden darta kadar sayısız oyuna ev sahipliği yapan “oyun salonu”, hobi öğretmeni nezaretinde faaliyet gösteren “hobi odası”, sinema ve tiyatro salonları gibi pek çok aktivite alanı bulunuyor.

Rezidansta güne başlamak

Darüşşafaka Rezidansları'nda fizik tedavi uzmanı eşliğinde yapılan sabah sporundan bir kare...
Darüşşafaka Rezidansları'nda fizik tedavi uzmanı eşliğinde yapılan sabah sporundan bir kare...

Rezidanslarda gün, isteyenler için sabah sporu isteyenler için kahvaltıyla başlıyor.

Kimi bağışçılar, her türlü jimnastik aletiyle donatılmış spor salonunda uzman bir fizyoterapist eşliğinde sabah sporunu yapıyor.

Rezidans sakinleri açık büfe kahvaltısını yaparken, daireleri temizleniyor, çamaşırları makinelerde yıkanıyor, kurutuluyor, ütüleniyor .

Kahvaltının ardından rezidans sakinleri isterlerse odalarında isterlerse insanın içinde oturma isteğini uyandıracak rahatlıkta dizayn edilmiş olan dinleme salonlarında çay ya da kahvelerini yudumlayarak, günlük gazeteleri okuyabiliyor ya da televizyon seyrediyor. 

Darüşşafaka Yakacık Rezidans'ın restoranı
Darüşşafaka Yakacık Rezidans'ta kahvalti saati...

Kahvaltının ardından rezidans sakinleri isterlerse odalarında isterlerse insanın içinde oturma isteğini uyandıracak rahatlıkta dizayn edilmiş olan dinleme salonlarında çay ya da kahvelerini yudumlayarak, günlük gazeteleri okuyabiliyor ya da televizyon seyrediyor. 

Temelini özgürlükten alan hizmet anlayışı

Darüşşafaka Rezidansları'nda bir oda örneği...
Darüşşafaka Rezidansları'nda bir oda örneği...

Bağışçılarımızın ihtiyaç, konfor ve mutluluğu düşünülerek inşa edilen Darüşşafaka Rezidansları’nda bireysel yaşam mekânları, “kişiye özel daireler” olarak tasarlandı.

Farklı temada dilediğiniz büyüklükte oda seçenekleri

Darüşşafaka Rezidansları'ndan bir oda örneği
Darüşşafaka Rezidansları'ndan bir oda örneği

Bağışçılar her biri farklı temada 1+1, 2+1 ve süit daire alternatifleri arasından istediğini seçebiliyor ve o güne kadar evlerinde sürdürdüğü yaşam tarzını “yeni yaşam evi”nde de devam ettirebiliyor.

Darüşşafaka Rezidansları'ndan oda örneği
Darüşşafaka Rezidansları'ndan oda örneği

Rezidans üyesi isterse dairesinin dekorasyonunu değiştirebiliyor ya da evindeki eşyaları rezidanstaki dairesine getirebiliyor.

Bağışçıların emniyetini sağlamak için her türlü önlemin alındığı Darüşşafaka Rezidansları’nda 7 gün 24 saat güvenlik ve resepsiyon hizmeti veriliyor. 

Sağlık hizmeti

Darüşşafaka Rezidanslar'da tüm bağışçılara kurum içi sürekli tıbbi destek veriliyor.
Darüşşafaka Rezidanslar'da tüm bağışçılara kurum içi sürekli tıbbi destek veriliyor.
 • Ömür boyu sağlık güvencesi, dileyene kendi sağlık sigortalarını kullanma olanağı
 • Tüm bağışçılara kurum içi sürekli tıbbi destek (Düzenli kontroller, önleyici hekimlik hizmeti)
 • Tüm odalarda ve ortak kullanım alanlarında rezidans sağlık servisine bağlı acil çağrı cihazlarıyla anında müdahale olanağı
 • Hayatın ileri safhalarında yardımlı yaşama geçmesi gereken tüm rezidans bağışçılarımız için Darüşşafaka Özel Bakım Ünitelerinde kalma güvencesi
 • Tüm rezidanslarımızda uzman sağlık ekipleri düzenli olarak bağışçılarımızın kontrollerini gerçekleştiriyor
 • Tüm rezidans bağışçılarımıza rezidanslarımızdaki Fizik Tedavi Üniteleri ve gerektiğinde İstanbul’daki Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi olanağı sağlanıyor.
 • Yardımlı yaşama ihtiyaç duymaları halinde, özel olarak tasarlanmış yaşlı bakım evlerinde ömür boyu sağlanıyor.


Yuvanızın sıcaklığı, rezidans konforu

Darüşşafaka Rezidans konforu
Darüşşafaka Rezidans konforu...
 • Farklı temalarda tasarlanmış kişiye özel odalar,
 • Dünya standartlarında konfor ve estetik,
 • Rutin oda temizlikleri, çamaşır yıkama, kurutma, ütüleme hizmetleri

Tam da ihtiyacınız olan sağlıklı ve dengeli beslenme

 • Sabah kahvaltısı ile öğle ve akşam yemekleriniz için nezih bir restoran ortamı,
 • Beslenme uzmanları kontrolünde hazırlanmış menüler, diyet menü seçeneği,
 • Rezidans mutfağında uzman ekip tarafından hazırlanan ev yemeği sağlığında yemekler

Güvenli ve özgür bir yaşam

Darüşşafaka Rezidansları'nda güvenli ve özgür bir yaşam
Darüşşafaka Rezidansları'nda güvenli ve özgür bir yaşam
 • 7/24 güvenlik ve resepsiyon hizmeti,
 • Dilediğiniz zaman rezidans dışında konaklama olanağı,
 • Aile ve dostları yatılı olarak “konuk odaları”nda ağırlama imkânı

Hayat yeni yuvanızda yeniden başlıyor

Darüşşafaka Rezidansları hobi odası
Darüşşafaka Rezidansları'ndaki aletli jimnastik salonlarında üyeler, uzman eğitmenler eşliğinde spor yapabiliyor.
 • Profesyonel hobi öğretmenleri eşliğinde resim, örgü, nakış, takı, seramik çalışmaları
 • Satranç, iskambil, tavla gibi oyunların bulunduğu oyun odaları
 • TV salonları, şık kafeler, kütüphane
 • Günlük gazeteler, dergiler

Ajandanız hep dolu, keyfiniz hep yerinde

Darüşşafaka Rezidansları'ndaki aletli jimnastik salonlarında üyeler, uzman eğitmenler eşliğinde spor yapabiliyor.
Darüşşafaka Rezidansları'ndaki aletli jimnastik salonlarında üyeler, uzman eğitmenler eşliğinde spor yapabiliyor.
 • Sosyal hizmet uzmanları kontrolünde organize edilen geziler, konserler, tiyatro, sinema, bale gösterileri
 • Yeni dostlarınızla, sıcak sohbetler eşliğinde çay saatleri, kutlamalar
 • Özel günlerde Darüşşafakalı öğrencilerle bir arada programlar
 • Masa tenisi, bilardo, koşu bandı, aletli jimnastik üniteleri
 • Kuaför hizmeti
Darüşşafaka Rezidans Kuaför Hizmeti
Darüşşafaka Rezidansları'nda kuaför hizmeti

Nasıl Darüşşafaka Rezidans bağışçısı olabilirsiniz?

Darüşşafaka’nın Yakacık Rezidans, Maltepe Rezidans, Şenesenevler Rezidans ve Urla Rezidans'ta verilen hizmetlerden ve ömür boyu sağlık güvencesinden yararlanabilmek için Darüşşafaka Cemiyeti’ne bir kereye mahsus bağış yapmanız ve 65 yaşının üzerinde olmanız yeterli.

Darüşşafaka Rezidansları, keyifli yaşam alanlarıyla üyelerine mutluluk veriyor.
Darüşşafaka Rezidansları, keyifli yaşam alanlarıyla üyelerine mutluluk veriyor.

 Bağışınızın tamamı nakit olabileceği gibi gayrimenkul, arsa gibi taşınmaz varlıklar da olabilir.

Bağışınızın türüne karar verdiğinizde, bağımsız ekspertiz firması tarafından taşınmazlarınızın değeri saptanarak size raporlanmaktadır. Bu süreçte; Darüşşafaka Cemiyeti detaylı sözleşmeyi onayınıza sunmakta ve Cemiyetin hukuk bürosu size gereken desteği vermektedir. Tüm yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından Darüşşafaka Rezidansları’ndaki yeni yaşam evinizin kapıları sonuna kadar size açılacaktır.

Rezidans bağışı hakkında ayrıntılı bilgi için:

Genel Bilgi

+90 212 939 2800 (#2255 )                    
+90 216 452 0002 (#5012)

İzmir Urla Rezidans +90 232 754 73 80
Email darussafaka@darussafaka.org 
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?