Darüşşafaka Rezidansları

 ›  Darüşşafaka Rezidansları  › ↓ 

Çocuklarımızın başarısında yeriniz hazır

Darüşşafaka, ülkemizin duyarlı insanlarının bağışlarıyla, geleceğimizin değerli bireyleri olan çocuklarımıza eğitim olanakları sunuyor. İkinci baharlarını konforlu ve güvenli bir ortamda keyifle geçiren bağışçılarımız, çocuklarımızın nitelikli ve çağdaş bir eğitimle donatılmasına da imkân yaratıyor. Darüşşafaka Rezidansları’ndaki rahat yaşamı tercih ettiğinizde çocuklarımızın başarılarla dolu geleceğine de destek olursunuz. Dilediğiniz zaman hem bu ayrıcalıklı yaşamdaki hem de çocuklarımızın aydınlık yarınları ve başarılarındaki yerinizi alabilirsiniz.

Yeni Yaşam Eviniz: Darüşşafaka Rezidansları
Yakacık Rezidans
Yakacık Rezidans

Darüşşafaka Cemiyeti, 1863’ten beri babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklarımızın yaşamını eğitimle değiştirmesine olanak tanıyan bağışçılarının ileri yaşlarını mutlu, güvenli, sağlıklı, konforlu, yeni dostlarla beraber, yaşam dolu bir atmosferde geçirmelerini sağlamak amacıyla 1997’de Yakacık Rezidans’ı açtı. Yakacık Rezidans’ın getirdiği hizmet anlayışıyla büyük beğeni toplaması ve kısa sürede tam doluluk seviyesine ulaşması üzerine Cemiyet, Maltepe, Şenesenevler ve Urla Rezidans’ı bağışçılarının hizmetine soktu. Eğitim alanında üstlendiği öncü rolü, ileri yaş bakımına da taşıyan Darüşşafaka, böylelikle bağışçılarına hem ihtiyaç sahibi çocukları okutmanın huzurunu hem de ileri yaşlarını her türlü kaygıdan uzak, güvenli, huzurlu, sağlıklı ve rahat bir şekilde geçirme olanağı sundu.

Darüşşafaka Rezidans bağışçıları ve öğrencileri farklı etkinliklerde bir araya geliyor.
Darüşşafaka Rezidans bağışçıları ve öğrencileri farklı etkinliklerde bir araya geliyor.

Türkiye’de benzeri olmayan ve bir seferlik toplu bağışla üye kabulü yapılan rezidans sistemiyle, bağışçılarımız bir yandan çocuklarımızın geleceklerinde ve başarılarında vazgeçilmez bir yer edinirken diğer yandan da ikinci baharlarını yeni dostlarıyla yaşam dolu ve konforlu bir atmosferde her türlü kaygıdan uzak, güven ve huzur içinde yaşıyor. Bugün Darüşşafaka Rezidansları, ömür boyu sağlık güvencesi, kişiye özel tasarlanmış odaları, diyetisyen kontrolünde hazırlanan menüler sunan restoranları, 7/24 hizmet veren sağlık ve güvenlik birimleri, hobi odaları, spor salonları, fizik tedavi üniteleri, keyifli sosyal aktiviteleri ve özgürlükçü hizmet anlayışıyla faaliyet gösteriyor.

Darüşşafaka Rezidansları’yla konforlu bir hayatta yeriniz hazır!

Yakacık Rezidans
Yakacık Rezidans

Darüşşafaka Cemiyeti’ne yapılan bağışlar hem çocuklarımız hem de bağışçılarımızın geleceğini daha rahat ve aydınlık bir hale getiriyor. Rezidans bağışçılarımız, çağdaş ve kaliteli eğitimle, babası veya annesi hayatta olmayan, maddi koşulları yetersiz çocukların yaşamlarını değiştiriyor. Aynı zamanda kendi hayatlarını da daha konforlu, sağlıklı ve nezih bir ortamda farklılaştırıyor. Dört dörtlük bir ikinci bahar, Darüşşafaka Rezidansları’nda bağışçılarımızı bekliyor.

Sağlık hizmeti yanı başınızda

Darüşşafaka Rezidansları'nda 7/24 sağlık hizmeti veriliyor.
Darüşşafaka Rezidansları'nda 7/24 sağlık hizmeti veriliyor.

Darüşşafaka Rezidansları’nda sağlık hizmetinin temel amacı, bağışçılarımızın gerek bedensel, gerekse zihinsel olarak sağlık içinde yaşamaları ve hayatlarının her anından keyif alabilmeleri...Bu amaç doğrultusunda tüm rezidanslarımızda uzman sağlık ekipleri görev yapıyor ve onlar ihtiyaç anında bağışçılarımızın yanında oluyor, düzenli olarak bağışçılarımızın sağlık kontrollerini gerçekleştiriyor, sağlık geçmişlerini takip ediyor, sağlık sorunlarına anında müdahale ediyor ve gerekli durumlarda sağlık kuruluşlarına sevkini gerçekleştiriyor. Sağlık ekibimiz tedavi süresince de yanınızda olmayı sürdürüyor. Darüşşafaka Rezidans sakini bağışçılarımız için iki farklı sağlık hizmeti sunuyoruz. Rezidans bağışçılarımız dilerse özel sunduğumuz ömür boyu sağlık güvencesinden yararlanabiliyor. Dileyenler ise kendi sağlık güvencelerinden yararlanmayı da sürdürebiliyor.

Urla Rezidans
Urla Rezidans

Darüşşafaka Cemiyeti’ne yapılan bağışlar hem çocuklarımız hem de bağışçılarımızın geleceğini daha rahat ve aydınlık bir hale getiriyor. Rezidans bağışçılarımız, çağdaş ve kaliteli eğitimle, babası veya annesi hayatta olmayan, maddi  koşulları yetersiz çocukların yaşamlarını değiştiriyor. Aynı zamanda kendi hayatlarını da daha konforlu, sağlıklı ve nezih bir ortamda farklılaştırıyor. Dört dörtlük bir ikinci bahar, Darüşşafaka Rezidansları’nda bağışçılarımızı bekliyor.

Rezidans bağışçıları, Darüşşafaka Maltepe Fizik Tedavi Merkezi'nde tedavi olabiliyor.

Bağışçımız “Darüşşafaka’nın sunduğu sağlık güvencesini” tercih ettiğinde Darüşşafaka Cemiyeti’nin anlaşmalı olduğu tüm özel sağlık kuruluşlarından ücretsiz tedavi hakkına sahip olacaktır. Alternatif sağlık hizmeti paketimizde ise bağışçımız kendi sosyal güvencesiyle ya da özel sağlık sigortasını rezidans dışı sağlık hizmetlerinde kullanarak rezidanslarımızdaki yerini alıyor. Bunu tercih eden bağışçılarımız rezidans içi sunulan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanıyor. Gerekli durumlarda Darüşşafaka Özel Bakım Ünitesi ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ücretsiz tedavi olabiliyor. Sadece rezidans dışı özel sağlık hizmetlerini bağışçımız kendisi karşılıyor. 

Sağlıklı hayat, sağlıklı beslenmeden geçer!

Darüşşafaka Şenesenevler Rezidans
Darüşşafaka Şenesenevler Rezidans

Gerek dekorasyonları gerek personeliyle ayrıcalıklı hizmet veren rezidans restoranlarında menüler uzman diyetisyen kontrolünde hazırlanıyor. Bağışçıların yaş ve sağlık problemlerinin yanı sıra, günlük almaları gereken kalori miktarı göz önüne alınarak oluşturulan menüler, rezidansların mutfağında profesyonel ekip tarafından hazırlanıyor. Dünya mutfaklarından seçme yemekler, günde üç öğün servis yapılıyor. Salata, zeytinyağlı ve diyet tatlı seçeneklerinin açık büfe olarak sunulan restoranlarda, yemek servisi ise garsonlar tarafından yapılıyor. Sağlıklı beslenme ilkesine göre hizmet veren rezidans mutfaklarının temel hedefi ise bağışçılara ev yemeğinin lezzeti ve kalitesini sağlayabilmek. Doktor tarafından özel bir diyet uygulaması istenen bağışçılar için listeye göre yemek hazırlanıyor.

Bol aktiviteli canlı bir hayat

Darüşşafaka Rezidansları'nda bağışçıların zamanlarını verimli geçirmesi için farklı aktivite alanları bulunuyor.
Darüşşafaka Rezidansları'nda bağışçıların zamanlarını verimli geçirmesi için farklı aktivite alanları bulunuyor.

Rezidanslarda sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler, bağışçılardan gelen istek ve öneriler doğrultusunda psikososyal servisler tarafından yıllık olarak planlanıyor. Rezidanslardaki sinema salonlarında hem vizyondaki hem de klasikleşmiş filmlerin gösterimi yapılırken, rezidans sakinlerini sevdikleri sanatçılarla buluşturan söyleşiler, müzik dinletileri ve konferanslar da organize ediliyor. Sevilen bir gelenek haline gelen “beş çayları”nda yeni dostluklar kuruluyor. Gerek dini gerekse milli bayramlarda bağışçıların günü anlamına uygun şekilde geçirmeleri için farklı etkinlikler organize ediliyor.

Özel günler asla unutulmaz!

Darüşşafaka Rezidansları'nda özel günler asla unutulmuyor.
Darüşşafaka Rezidansları'nda özel günler asla unutulmuyor.

Yılbaşı, Anneler Günü, Öğretmenler Günü ve doğum günleri asla unutulmuyor. Bağışçılar, profesyonel hobi öğretmeni eşliğinde resim, örgü, nakış, takı tasarımı, maket, rölyef, yemek yapımı gibi farklı uğraşlar öğrenerek zamanlarını renklendirebiliyor. Geniş bir yelpazede sunulan rezidans içi etkinliklerin yanı sıra hemen her gün farklı bir dış etkinlik de gerçekleştiriliyor.

Psikososyal servis rehberliğinde dolu dolu günler

Darüşşafaka Rezidansları'nda özel günler asla unutulmuyor.
Darüşşafaka Rezidansları'nda özel günler asla unutulmuyor.

Psikososyal servis tarafından hazırlanan program çerçevesinde bağışçılar gezilere, konserlere, tiyatroya, sinemaya, alışveriş merkezlerine, bale ve opera gösterilerine gidiyor. Mevsime bağlı olarak da sabah yürüyüşlerine, pikniğe ya da denize götürülen bağışçılar, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda düzenlenen törenlere ve Darüşşafaka Spor Kulübü’nün maçlarına da katılıyor. 

Bilardo, fitness, hobi odası…

Darüşşafaka Yakacık Rezidans hobi odası
Darüşşafaka Yakacık Rezidans hobi odası

Bağışçılarının zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmesi için tüm ayrıntıların düşünüldüğü Darüşşafaka Rezidansları’nda; her türlü spor aletinin bulunduğu “jimnastik salonu”, bilardodan satranca, okeyden tavlaya, masa tenisinden darta kadar sayısız oyuna ev sahipliği yapan “oyun salonu”, bir hobi öğretmeni nezaretinde faaliyet gösteren “hobi odası”, sinema ve tiyatro salonları gibi pek çok aktivite alanı bulunuyor.

Rezidansta güne başlamak

Darüşşafaka Rezidansları'nda fizik tedavi uzmanı eşliğinde yapılan sabah sporundan bir kare...
Darüşşafaka Rezidansları'nda fizik tedavi uzmanı eşliğinde yapılan sabah sporundan bir kare...

Rezidanslarda gün, isteyenler için sabah sporu isteyenler için kahvaltıyla başlıyor. Kimi bağışçılar, her türlü jimnastik aletiyle donatılmış spor salonunda uzman bir fizyoterapist eşliğinde sabah sporunu yapıyor. Rezidans sakinleri açık büfe kahvaltısını yaparken, daireleri temizleniyor, çamaşırları makinelerde yıkanıyor, kurutuluyor, ütüleniyor .

Kahvaltının ardından Rezidans sakinleri isterlerse odalarında isterlerse insanın içinde oturma isteğini uyandıracak rahatlıkta dizayn edilmiş olan dinleme salonlarında çay ya da kahvelerini yudumlayarak, günlük gazeteleri okuyabiliyor ya da televizyon seyrediyor. 

Darüşşafaka Yakacık Rezidans'ın restoranı
Darüşşafaka Yakacık Rezidans'ın restoranı

Kahvaltının ardından Rezidans sakinleri isterlerse odalarında isterlerse insanın içinde oturma isteğini uyandıracak rahatlıkta dizayn edilmiş olan dinleme salonlarında çay ya da kahvelerini yudumlayarak, günlük gazeteleri okuyabiliyor ya da televizyon seyrediyor. 

Temelini özgürlükten alan hizmet anlayışı

Darüşşafaka Rezidansları'nda bir oda örneği...
Darüşşafaka Rezidansları'nda bir oda örneği...

Bağışçılarımızın ihtiyaç, konfor ve mutluluğu düşünülerek inşa edilen Darüşşafaka Rezidansları’nda bireysel yaşam mekânları, “kişiye özel daireler” olarak tasarlandı.

Farklı temada dilediğiniz büyüklükte oda seçenekleri

Darüşşafaka Rezidansları'ndan bir oda örneği
Darüşşafaka Rezidansları'ndan bir oda örneği

Bağışçılar her biri farklı temada 1+1, 2+1 ve süit daire alternatifleri arasından istediğini seçebiliyor ve o güne kadar evlerinde sürdürdüğü yaşam tarzını “yeni yaşam evi”nde de devam ettirebiliyor. Rezidans üyesi isterse dairesinin dekorasyonunu değiştirebiliyor ya da evindeki eşyaları rezidanstaki dairesine getirebiliyor. Bağışçıların emniyetini sağlamak için her türlü önlemin alındığı Darüşşafaka Rezidansları’nda 7 gün 24 saat güvenlik ve resepsiyon hizmeti veriliyor. 

Sağlık hizmeti

 • Ömür boyu sağlık güvencesi, dileyene kendi sağlık sigortalarını kullanma olanağı
 • Tüm bağışçılara kurum içi sürekli tıbbi destek (Düzenli kontroller, önleyici hekimlik hizmeti)
 • Tüm odalarda ve ortak kullanım alanlarında rezidans sağlık servisine bağlı acil çağrı cihazlarıyla anında müdahale olanağı
 • Hayatın ileri safhalarında yardımlı yaşama geçmesi gereken tüm rezidans bağışçılarımız için Darüşşafaka Özel Bakım Ünitelerinde kalma güvencesi
 • Tüm rezidanslarımızda uzman sağlık ekipleri düzenli olarak bağışçılarımızın kontrollerini gerçekleştiriyor
 • Tüm rezidans bağışçılarımıza rezidanslarımızdaki Fizik Tedavi Üniteleri ve gerektiğinde İstanbul’daki Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi olanağı sağlanıyor.


Yuvanızın sıcaklığı, rezidans konforu

 • Farklı temalarda tasarlanmış kişiye özel odalar,
 • Dünya standartlarında konfor ve estetik,
 • Rutin oda temizlikleri, çamaşır yıkama, kurutma, ütüleme hizmetleri

Tam da ihtiyacınız olan sağlıklı ve dengeli beslenme

 • Sabah kahvaltısı ile öğle ve akşam yemekleriniz için nezih bir restoran ortamı,
 • Beslenme uzmanları kontrolünde hazırlanmış menüler, diyet menü seçeneği,
 • Rezidans mutfağında uzman ekip tarafından hazırlanan ev yemeği sağlığında yemekler

Güvenli ve özgür bir yaşam

 • 7/24 güvenlik ve resepsiyon hizmeti,
 • Dilediğiniz zaman rezidans dışında konaklama olanağı,
 • Aile ve dostları yatılı olarak “konuk odaları”nda ağırlama imkânı

Hayat yeni yuvanızda yeniden başlıyor

 • Profesyonel hobi öğretmenleri eşliğinde resim, örgü, nakış, takı, seramik çalışmaları
 • Satranç, iskambil, tavla gibi oyunların bulunduğu oyun odaları
 • TV salonları, şık kafeler, kütüphane
 • Günlük gazeteler, dergiler

Ajandanız hep dolu, keyfiniz hep yerinde

 • Sosyal hizmet uzmanları kontrolünde organize edilen geziler, konserler, tiyatro, sinema, bale gösterileri
 • Yeni dostlarınızla, sıcak sohbetler eşliğinde çay saatleri, kutlamalar
 • Özel günlerde Darüşşafakalı öğrencilerle bir arada programlar
 • Masa tenisi, bilardo, koşu bandı, aletli jimnastik üniteleri
 • Kuaför hizmeti

Hem çocuklarımızın başarısında hem de bu ayrıcalıklı rezidanslarda sizin de yeriniz olsun.

Rezidans bağışı hakkında ayrıntılı bilgi için:
Genel Bilgi

+90 212 939 2800 

#2425  #2255 

İzmir Urla Rezidans +90 232 754 73 80
Email darussafaka@darussafaka.org
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?