Sık Sorulan Sorular

 ›  İletişim  › ↓ 

Sizler tarafından sıkça sorulan sorular

Hayır. Darüşşafaka sınavına ilkokul dördüncü sınıfta okuyan öğrenciler katılabilir. Öğrenciler 5. sınıftan 12. sınıfın sonuna kadar Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda eğitim görüyor.
Annesi veya babası hayatta olmayan, ailesinin maddi durumu yetersiz, ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi olan, T.C. vatandaşı, sağlık veya diğer yönlerden yatılı okula kabulünde sakınca bulunmayan her çocuk başvurabilir.
Her yıl mayıs veya haziran ayında…
Sınav, öğrencilerin zihinsel potansiyelini ölçen bir niteliktedir. Bilgiye dayalı değildir.  I. Oturum: Genel Yetenek - 45 Soru II. Oturum: Türkçe - 25 Soru Matematik -25 Soru Darüşşafaka Sınavı süresi: I. Oturum: 10:00 – 10:40 Ara: 10:40 – 11:40 II. Oturum: 11:40 – 12:40
Hayır. Öz babası veya öz annesi hayatta olmayan tüm öğrenciler Darüşşafaka sınavına girebilir.
Öğrencilerin uyum konusunda sıkıntı yaşamaması ve ailelerinden ayrılma sürecini sağlıklı geçirebilmesi için öğrenciler ve veliler ders yılı başlamadan önce “Oryantasyon” programına katılıyor.
Adak kurbanları belli bir sayıya ulaştığında anlaşmalı bir mezbahada dini kurallara uygun olarak kesiliyor. Adak bağışında bulunan bağışçılarımızı arayarak, kesimin nerede, ne zaman yapılacağını bildiriyoruz. İsteyen bağışçılarımız kesime katılabiliyor.
Hayır. Kullanılmış kıyafet kabul etmiyoruz.
Evet. Cemiyetimiz okulların tatil olduğu dönem dışında adak bağışlarınızı kabul ediyor. Detaylı bilgiye, "Adak Bağışı" sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Adak kurbanlarınızdan elde edilen et, okulumuzun yemekhanesinde 1.000'e yakın çocuğumuzun yemek ihtiyacında kullanılıyor.
Ailesi İstanbul ve çevre illerde oturan öğrencilerimiz hafta sonlarını ailelerinin yanında geçiriyor. Ailesi uzak illerde oturan öğrencilerimiz ise hafta sonlarını okulda geçiriyor.
Evet. Okulumuzun kütüphanesi Türkçe ve yabancı dillerdeki kitap bağışlarınızı kabul ediyor.
Evet. Detaylı bilgiye, Kampanyalarımıza Destek Olun/ Mezunlarımıza Destek Kampanyaları sayfasından ulaşabilirsiniz.
Öğrencilerimizin adına burs verilmesini ilkesel olarak kabul etmiyoruz. Burada 1000'e yakın çocuğumuzun hepsinin aynı koşullarda eğitim almalarını hedefliyoruz. Öğrencilerimizin bireysel desteklenmesi yerine bağışlarınızı hepsi için kullanıyoruz.
Cemiyetimize ne kadar bağış yapıldığı, bu bağışların nasıl değerlendirildiği, çocuklarımızın eğitim ve diğer giderlerinin ne kadar olduğunu, her yıl faaliyet raporlarımızda kamuoyuyla paylaşıyoruz. Faaliyet raporlarımıza web sitemizden de ulaşabilirsiniz.
Kullanılmış eşya bağışları kurumlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirilmektedir. Bağışlamak istediğiniz eşyalarla ilgili olarak (212) 939 28 00 + 494/475 veya darussafaka@darussafaka.org’dan bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Evet, aksini talep etmedikçe tüm bağışçılarımızın ismini web sitemizde paylaşıyoruz.
Bağışlarınızı, ister tek seferde, ister belli bir süreye yayarak gerçekleştirebilir, okulumuzda eğitim gören 1.000’e yakın öğrenciye “Veli” olabilirsiniz. Program hakkında detaylı bilgiye Kampanyalarımıza Destek Olun sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Evet. Fitre ve Zekat amacıyla yapılan bağışlar ayrı havuzda toplanmakta ve öğrencilerin eğitim giderlerinde kullanılmaktadır.
Anlaşmalı özel hastanelerde indirim ve acil durumlarda ambulans hizmeti alınmasını temin ediyoruz. Vefat durumunda tüm dini kuralların yerine getirilmesini, düzenli kabir bakımının yapılmasını ve Kadir Gecesi'nde mevlit okutulmasını sağlıyoruz.
Evet. Tüm operatörlerden "Bağış" yazıp 1863'e SMS atarak Darüşşafakalı öğrencilerin eğitimine 10 TL destek olabilirsiniz. Bu servis faturalı hatlar için geçerli olup operatörler tarafından hizmet bedeli alınmamaktadır.
Darüşşafaka Cemiyeti’ne bir kereye mahsus bağış yapmanız ve 65 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Bağışınızın tamamı nakit olabileceği gibi gayrimenkul, arsa gibi taşınmaz varlıklar da olabilir.
Yakacık, Maltepe, Şenesenevler (İstanbul) ve Urla (İzmir) Rezidans olmak üzere dört Rezidansımız var.
Evet. Tüm rezidanslarımızda klinik bölümü var. Burada 7 gün 24 saat uzman hekim, hemşire ve hasta bakıcılardan oluşan ekipler görev yapıyor.
Tüm rezidans bağışçılarımız herhangi bir sosyal güvenceleri olmasa bile Rezidans bağışçısı olduktan sonra her türlü sağlık sorunlarında Türkiye’nin en iyi hastanelerinde ücretsiz olarak tedavi olabiliyor.
Rezidansa girerken yapacağınız bir kerelik bağış karşılığında ömür boyu ücretsiz sağlık, yeme-içme, temizlik hizmetleri alıyor ve rezidanstaki tüm sosyal ve kültürel aktivitelerden yararlanabiliyorsunuz. Detaylı bilgi için lütfen Rezidans sayfalarımızı ziyaret ediniz.
Hayır. Ancak Darüşşafaka Cemiyeti İktisadi İşletmesi tarafından yönetilen ve 55 yaş üstü herkese hizmet veren İzmir'deki Urla Yaşam Özel Huzurevi ve Bakım Merkezi'nde aylık ücret karşılığında kalabilirsiniz.
Evet. Ünite, alanında uzman hekim psikolog, hemşire ve deneyimli bakım elemanlarıyla 55 yaş üstü Alzheimer, Demans, Multiple Skleroz, Parkinson gibi hastalıklar ile ameliyat sonrası bakım hastalarının sürekli veya dönemsel bakımlarını yapıyor
7/24 birinci basamak sağlık ve resepsiyon hizmeti, modern ve şık restoranında günde dört öğün diyetisyen kontrolünde hazırlanan menüye göre günlük yemek servisi, canlı bir sosyal hayat...
Evet. Özel Bakım Ünitemiz, uzun ya da kısa süreli hasta kabul ediyor.
Evet. Hasta yakınları özel bir şifreyle dünyanın her yerinden yakınlarını internet üzerinden izleyebiliyor.
Evet. Maltepe Özel Bakım Ünitemizde; Alzhemier, Demans, MS gibi hastalıklar ile ameliyat sonrası bakıma ihtiyaç duyan geriatri hastalarının bakımları yapılıyor.
Hayır. Rezidans bağışçılarımıza ücretsiz ve öncelikli hizmet verilmekle birlikte, ihtiyaç sahibi herkes merkezimizde tedavi görebilir.
Hayır, Merkezimizin SGK ile anlaşması bulunmuyor. Ancak özel sağlık sigortaları merkezimizde gerçerlidir.
0216 457 92 92 numaralı telefondan randevu almanız yeterlidir.
Bir takvim yılı içinde yayımlanmış hikâye kitapları başvurabilir
1964 yılından bu yana Darüşşafaka tarafından veriliyor. Armağan, 2012'den itibaren Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle veriliyor.
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?