Başkan'ın Mesajı | Kurumsal Yönetim

Başkan'ın Mesajı

“Her mezunumuzla aydınlık Türkiye hayaline bir adım daha yaklaştığımıza inanıyoruz.”


Darüşşafaka Cemiyeti olarak babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları sınırlı, yetenekli çocukların çağdaş, Atatürk ilkelerini özümsemiş bir eğitimle; düşünen, araştıran, sorgulayan, kendine  güvenen, aydın, topluma, çevresine ve ailesine karşı sorumlu, yurtsever bireyler olarak yetişmelerine olanak sağlıyor ve “eğitimde  fırsat eşitliği” ilkesini yaşatıyoruz.

Bugün ülkemizin dört bir köşesinden sınavla seçilmiş 1.000’e yakın çocuğumuz, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda yardımlaşma, dayanışma, paylaşım ve dürüstlük temeli üzerine kurulu olan Darüşşafaka ruhuyla büyüyor.

Geleneklerini korurken çağdaş eğitimi destekleyen yenilikçi yapısıyla Cemiyetimiz, bir yandan eğitim ve sivil toplum hareketinin öncüsü  diğer yandan da 154 yıllık geçmişiyle ülkemizde sürdürülebilir kurumlara örnek teşkil ediyor.

Bu topraklarda doğmuş, yeşermiş, kök salmış ve eğitime gönül vermiş bir sivil toplum örgütü olan Cemiyetimiz, bir buçuk asırdır  sadece bağışlarla varlığını sürdürebilmesini yaptığı işin büyüklüğü kadar bağışçılarının güvenine gölge düşürecek hiçbir eyleme izin vermemesine de borçlu...

Özellikle günümüz koşullarında “saydamlığın” ne denli önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle Cemiyetimize yapılan bağışların nasıl değerlendirildiğini yıllık faaliyet raporlarının yanı sıra internet ve değişik iletişim kanalları aracılığıyla da kamuoyuyla paylaşıyoruz. 

Eğitim kalitesinden ve misyonundan asla taviz vermeyen Darüşşafaka’nın yaptığı işin büyüklüğü mezun ettiği binlerce çocuğun eğitimle değişen yaşam öyküsünde saklı.

Hikâyenin kahramanları değişse de satır başları hep aynı… Küçük yaşta babasını veya annesini yitirmiş, bırakın kolej seviyesinde eğitimi, okula gitme olanağını dahi zor bulan çocukların, renklerimiz gibi siyahtan yeşile uzanan yolculuğunun hikâyesi bu…

Darüşşafaka sadece bir okul değil, adı gibi şefkatli bir yuva ve büyük bir ailedir. Biz, çocuklarımızı 10 yaşında ailelerinden emanet alıyor, üzerlerine titreye titreye büyütüyor ve 19 yaşında gencecik bireyler olarak uğurluyoruz. Hayata Darüşşafaka ruhunu özümsemiş olarak atılıyorlar. İstedikleri üniversitede istedikleri alanda eğitimlerine devam ediyorlar. Kariyer basamaklarını tek tek tırmanıyor, kimi bankacı, kimi bürokrat, kimi doktor, kimi hukukçu, kimi gazeteci, kimi bilim adamı, kimi sanatçı oluyor ve her birinin eğitimle değişen bir yaşam hikâyesi…

1863 yılından bu yana yaktığımız ışığı söndürmeyen bağışçılarımıza, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar attığımız her adımda yanımızda duran Darüşşafakalılara, çocuklarımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için özveriyle görev yapan öğretmenlerimize, evlatlarını gözleri arkada kalmadan bize emanet eden velilerimize ve duruşları, başarıları, kişilikleriyle bizleri daima gururlandıran öğrencilerimize teşekkür ediyor, her mezunumuzla aydınlık Türkiye hayaline bir adım daha yaklaştığımıza inanıyoruz.

M.Talha Çamaş (DŞ’69)
Yönetim Kurulu Başkanı