Darüşşafaka Müzesi

 ›  Hakkımızda  ›  Kurumlarımız  ›  Müzelerimiz  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti'nin köklü geçmişini gözler önüne sermeyi hedefleyen Darüşşafaka Müzesi, 19 Mayıs 2013 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları kampüsü içinde yer alan Müze, 1952 yılında Darüşşafaka Lisesi'nden mezun olan Nami Gönenç’in yaklaşık beş yıl süren gönüllü çalışmaları sonucu hayat buldu. 

Müzede, Darüşşafaka’nın bir buçuk asırlık tarihi boyunca kullanılmış ve günümüze kadar ulaşmış çeşitli ders araç ve gereçleri, öğrenci üniformaları, ders notları, kitaplar, Darüşşafaka faaliyet raporları,öğrenci resimleri, kartpostallar, fotoğraflar gibi pek çok eser sergileniyor. Müzenin arşiv bölümüne laklaşık 1.400 obje kayıtlı bulunuyor. Bunlar arasında 1880’de gerçekleşen Darüşşafaka’nın Posta ve Telgraf İdaresi Meslek Okulu’na dönüştürülmesiyle verilmeye başlanan teknik derslerde kullanılan telgraf ve telefon makineleri, 100 yıllık bir geçmişe sahip Doğa Tarihi Koleksiyonu da  yer alıyor.

Ziyaretçilerini Darüşşafaka'nın eğitim tarihinde uzun bir yolculuğa çıkarmayı hedefleyen Müze; Türkçe, Osmanlıca, Farsça, Fransızca, Almanca gibi pek çok dilden 11 bin kitap bulunuyor. Ayrıca Müzenin koleksiyonunda Darüşşafaka’nın eğitim tarihi boyunca kullanışmış eğitim materyalleri, telgrafçılık eğitimi döneminden kalmış materyaller, askerlik derslerinde kullanılan silahlar, çeşitli laboratuvar malzemeleri de yer alıyor. 

“Özel Müze” statüsü kazanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde çalışmalar sürdürülen Darüşşafaka Müzesi’ni yesim.temel@darussafaka.org adresinden randevu alarak ziyaret edebilirsiniz.

 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?