Müzelerimiz

 ›  Hakkımızda  ›  Kurumlarımız  › ↓ 

Darüşşafaka Müzesi ve Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Darüşşafaka Cemiyeti, Sait Faik Abasıyanık Müzesi ve Darüşşafaka Müzesi olmak iki farklı müzeyi bünyesinde barındırıyor. Sait Faik Müzesi, usta öykücünün uzun yıllar yaşadığı ve pek çok öyküsünü kaleme aldığı  Burgazada'daki evinde hizmet verirken, Darüşşafaka Müzesi de İstanbul Maslak'taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları Kampüsü'nün içinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Darüşşafaka Cemiyeti'nin vasiyet bağışçısı, yazar Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, mektupları, kartpostalları, eserlerine konu olan sayısız hatırasının izlerini taşıyan nice eşya ve belgeyi ziyaretçileriyle buluşturan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, ilk olarak 22 Ağustos 1959 tarihinde açıldı. 1964 yılından itibaren Darüşşafaka Cemiyeti’nin sorumluluğunda yoluna devam eden Müze, 2009 yılında güçlendirme, restorasyon ve konservasyon çalışmaları nedeniyle  ziyarete kapatıldı ve 11 Mayıs 2013 tarihinde yenilenmiş yüzü ve çağdaş müzecilik anlayışıyla yeniden konuklarını ağırlamaya başladı. Detaylar için tıklayınız.

Darüşşafaka Müzesi

Darüşşafaka’nın köklü geçmişini gözler önüne sermeyi hedefleyen Darüşşafaka Müzesi, 19 Mayıs 2013 tarihinde açıldı. İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Kampüsü içinde yer alan Müze’de, Darüşşafaka’nın  tarihi boyunca kullanılmış ve günümüze kadar ulaşmış çeşitli ders araçları, öğrenci üniformaları, ders notları, kitaplar ve fotoğraflar gibi pek çok eser sergileniyor. 400'ü aşkın taş baskı kitabın yanı sıra farklı dillerde yazılmış 11 binden fazla kitabın bulunduğu Müze’de, Darüşşafaka’da telgrafçılık eğitimi döneminden kalmış çeşitli materyaller, askerlik derslerinde kullanılan silahlar ve çeşitli laboratuvar malzemeleri de yer alıyor. Detaylar için tıklayınız.

 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?