Eğitim Kurumları

 ›  Hakkımızda  ›  Kurumlarımız  › ↓ 

Eğitimle değişen yaşamlar...

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Osmanlı Devleti ve Türkiye tarihinde bir sivil toplum örgütü tarafından açılan ilk okul olarak 1873 yılından bu yana varlığını sürdürüyor. Babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz ve yetenekli çocuklara iyi bir eğitim şansı tanımak amacıyla kurulan okul, 2012 yılından itibaren annesi vefat etmiş öğrencilere de bu hakkı tanımaya başladı. Bugün Darüşşafaka, koşullarına uyan öğrencilere ortaokul 1. sınıftan liseyi bitirinceye kadar tam burslu, yatılı ve İngilizce eğitim veriyor.

Sınavda da fırsat eşitliği

Eğitimde fırsat eşitliği sağlayarak Cumhuriyet değerlerini özümsemiş, yaşam boyu öğrenen, çağdaş, özgüvenli, topluma, çevresine ve ailesine karşı sorumlu liderler yetiştirmeyi hedefleyen Darüşşafaka Eğitim Kurumları, bu hedef doğrultusunda her yıl ülke çapında sınav düzenliyor ve koşullarına uyan Türkiye’nin en ücra köşesindeki çocuğun bile bu olanaktan yararlanabilmesi için yoğun çaba sarf ediyor. Eğitimde bölgeler arasında görülen farklılıkları dikkate alarak sınav sistemini 2008’de değiştiren Darüşşafaka, o tarihten beri bünyesine katacağı öğrencileri, zihinsel ve yaratıcı düşünme yeteneklerini ölçen bir sınavla alıyor.

Kolej seviyesinde eğitim

İstanbul Maslak’taki modern kampüsünde öğrencilerine, Avrupa Birliği (AB) standartlarında bir eğitim olanağı sunan Darüşşafaka’da sınıflar, en fazla 24 öğrenciden oluşuyor. İngilizce eğitime 1955 yılında geçen Darüşşafaka’da öğrenciler, ikinci yabancı dil olarak Fransızca veya Almanca öğreniyor. Öğrencilerin yaşayarak öğrenmesini desteklemek amacıyla fizik, kimya, fen bilimleri, bilgisayar gibi dersler, laboratuvar ortamında yapılıyor.

Darüşşafaka’da MEB müfredatının yanı sıra öğrencilere bilimsel düşünme ve yöntem becerisi  kazandırmayı hedefleyen “Araştırmacı Çocuk Programı” ile disiplinler arası planlama, bütünsel öğrenme ve kriter odaklı değerlendirme yetisini kazandırmayı hedefleyen Bakalorya Orta Yıllar Programı (MYP) gibi farklı programlar da uygulanıyor. Ayrıca; öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeleri için “düşünme eğitimi”, ortaokul 1. sınıftan itibaren satranç ve drama gibi dersler, Türkçe ve İngilizce Yazı Atölyesi, okuma saati gibi atölye çalışmaları yapılıyor.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?