Darüşşafaka Spor Kulübü

 ›  Hakkımızda  ›  Darüşşafaka Cemiyeti  › ↓ 

Her dönem kendini yenileyen ve geliştiren Darüşşafaka, köklü tarihi boyunca öğretmeni, öğrencisi ve her üyesiyle ülkemizde sosyo-kültürel hayatın gelişiminde de her zaman öncü rol oynadı.  Bu alanlardan biri de spordur. 

Bugün İstanbul Maslak'taki kampüsü içinde uluslararası standartlarda sportif faaliyetlerin yanı sıra evrensel sanat ve kültür etkinliklerine de ev sahipliği yapan Ayhan Şahenk Spor Salonu’nu bünyesinde barındıran Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın ilk yıllarında okulda esir almaca oyunu, barfiks, paralel bar, voleybola benzeyen uzun mesafeden oynanan eltopu, yangın söndürmeye yarayan tulumbalarla yarış gibi etkinlikler spor olarak yapılıyordu. 

Futbolla İlk Tanışma

Darüşşafaka’nın futbolla tanışmasının geçmişi, futbolun Türkiye'de yeni yeni oynanmaya başlandığı yıllara uzanıyor. Bu sporun ülkemizdeki ilk temsilcilerinden Galatasaray Lisesi, çıkan bir yangında kısmen yanacak ve okulun yatılı öğrencilerinin bir bölümü Darüşşafaka’da misafir edilecekti. Misafir Galatasaraylıların, Darüşşafaka’nın bahçesinde oynadıkları futbol, Darüşşafakalılar tarafından da benimsenecekti. 

Sportif etkinlikler hız kazanıyor

Türk eğitim tarihinin önemli ismi Satı Bey (Suriye Maarif Müsteşarı), 1913’te Darüşşafaka’ya müdür olarak tayin oldu. Satı Bey, Avrupa’dan yeni dönmüş öğretmenlerin de yardımıyla her alanda olduğu gibi sporda da yenilikler yaptı. Kapalı bir spor salonu inşa ettirerek, sportif faaliyetlerin önünü açtı. Böylece, önceden koşmanın bile yasak olduğu okulda, yepyeni bir döneme girildi. Beden terbiyesi öğretmeni Kalkay Sami Bey'in öncülüğünde keşşaflık (izcilik), atletik sporlar, güreş, boks gibi ferdi çalışmalarla birlikte “Saadet”, “Gayret”, “Harika” ve “Küçük Darüşşafakalılar” isimleriyle okulda futbol takımları kuruldu. Ardından sınıflar ve gruplar arasında yapılan müsabakalarda öne çıkan iyi oyuncuların oluşturduğu Darüşşafaka Kulübü, Yeni Bahçe Çayırı’nda (şimdiki Vatan Caddesi) Süleymaniye, Vefa, Şehremini, İmalâtı Harbiye (şimdiki Ankaragücü) kulüpleriyle futbol maçları yapmaya başladı. Bu kulüpler her hafta birbiriyle karşılaşırken, maçlar gitgide resmi nitelik kazandı.

Darüşşafaka Spor Kulübü resmen kuruluyor

Darüşşafaka Terbiye-i Bedeniye Kulübü’nün antetli kâğıtlarında, aidat makbuzlarında ve mührü üzerinde kulübün ismiyle birlikte 1330 (1914) tarihi yazılıdır. Bu nedenle 1914 yılı, Darüşşafaka Spor Kulübü’nün kuruluş yılı olarak Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’na tescil ettirilmiştir. Ancak Kulübün 1908’de okul içinde, “Sebat” takımı adıyla gayriresmî faaliyet gösterdiği biliniyor.

Basketbol

Önce futbol ve voleybol alanında faaliyet gösteren Kulüp, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi spor kulüpleri arasında futbolda başarılar elde etti. 4 Haziran 1951’de basketbol şubesini açarak atılıma geçen Kulüp, basketbolun yanında voleybol branşında da önemli hamleler gerçekleştirdi. 1950-1951 yılı ve sonraki yıllarda liselerarası ve 1959-1960 yıldızlar basketbol şampiyonluğu, Kulübün basketbol branşını daha fazla önem vermesine yol açtı. Basketbolda; 1957-58, 1958-59 ve 1960-61 sezonlarında İstanbul 4.’sü, 1961-62 sezonunda İstanbul 3.’sü, 1959-60 sezonunda “İstanbul Şampiyonu” ve 1960-61 ile 1961-62 sezonlarında iki yıl üst üstte “Türkiye Basketbol Şampiyonu” oldu. Bunun yanı sıra 1958-59 ve 60 yılında üç kez üst üstte “Özdemir Tuncer Kupası”nı kazandı. 1959 yılında Avrupa Turnesi’nde Belçika`da 2.’lik elde etti. O yıllarda Darüşşafaka Basketbol Takımı, bir ilki gerçekleştirerek Avrupa Kupaları’nda üçüncü tura kalan ilk Türk takımı olarak adını spor tarihimize yazdırdı.

Voleybol

Kurulduğu ilk yıllar önemli başarılar elde eden Darüşşafaka Voleybol Takımı, 1953’te “ikinci küme şampiyonu” olarak İstanbul birinci ligine geçti. 1959’da ilk “İstanbul Şampiyonluğu”nu ve 1960’ta “Türkiye Şampiyonluğu”nu kazanan Darüşşafaka Voleybol Takımı, bu başarısından ötürü Avrupa kupalarına katılan ilk Türk takımı oldu. 

Geleceğin sporcularını yetiştiriyor

Darüşşafaka Spor Kulübü, futbolda olduğu basketbol ve voleybolda da Türk milli takımlarına çok sayıda oyuncu verdi. Altyapıya önem veren ve kendi yetiştirdiği oyuncularla liglerde mücadele veren Darüşşafaka Spor Kulübü takımları, her kategoride başarılarını sürdürüyor.

2001-2002 sezonunda, 1991 ve sonrası doğumlu oyuncuların bulunduğu, Minikler Basketbol Takım kadrosunun kurulmasıyla basketbol geleceğini daha da sağlamlaştıran Kulüp, bu kategoriye özellikle Darüşşafaka öğrencilerini alarak, Kulüp-Okul iş birliği de güçlendiriyor. Basketbol branşında bir ekol ve okul olan Darüşşafakalılar Spor Kulübü, Darüşşafaka’nın tarihi misyonunu spor alanına taşıyarak fırsat eşitliğinin spordaki simgesini oluşturuyor.

Darüşşafaka Spor Kulübü, Darüşşafaka Eğitim Kurumları'yla bağını sürekli canlı tutarak öğrencilerin başarılı oldukları alanlarda DSK lisansı ile spor yapmalarını teşvik ediyor.

Darüşşafaka - Tekfen İşbirliği

Darüşşafaka Cemiyeti ile Darüşşafaka Spor Kulübü ve Tekfen Holding arasında 2018 yılı Eylül ayında yapılan anlaşma neticesinde Darüşşafaka Erkek Basketbol Takımları’nın, Darüşşafaka Spor Kulübü’nün geleneksel yeşil-siyah renkleri muhafaza edilmek suretiyle “Darüşşafaka-Tekfen” adı altında ileri başarılara ulaştırılması için iş birliği protokolleri imzalandı.

Darüşşafaka Satranç Takımı

Darüşşafaka Spor Kulübü bünyesinde 2013'te kurulan Satranç Takımı ile okulda geleneği olan bu sporun ilham verici düzeylerde başarılara imza atması hedefleniyor. Darüşşafakalı öğrenci ve mezunların da yer aldığı takım, birinci yılında şampiyon olarak birinci lige, dördüncü sezonda da süper lige yükseldi.

Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu

Darüşşafaka Basketbol Takımı, 1995’ten bu yana İstanbul Maslak'ta Darüşşafaka Eğitim Kurumları Kampüsü içinde yer alan Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda maçları yapıyor. Seyirci kapasitesi 3 bin 500 kişi olan salonun tüm imkânlarından Darüşşafaka öğrencileri sınırsız ve ücretsiz yararlanıyor.

 

Darüşşafaka Spor Kulübü Web Sitesi

Darüşşafaka Tekfen Basketbol Web Sitesi

Oyunda Kal Projesi