Darüşşafaka Spor Kulübü

 ›  Hakkımızda  ›  Darüşşafaka Cemiyeti  › ↓ 

Darüşşafaka Terbiye-i Bedeniye Kulübü’nün antetli kâğıtlarında, aidat makbuzlarında ve mührü üzerinde kulübün ismiyle birlikte 1330 (1914) tarihi yazılıdır. Bu nedenle 1914 yılı, Darüşşafaka Spor Kulübü’nün kuruluş yılı olarak Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’na tescil ettirilmiştir. Ancak Kulübün 1908’de okul içinde, “Sebat” takımı adıyla gayriresmî faaliyet gösterdiği biliniyor. Darüşşafaka Cemiyeti'nden bağımsız tüzel bir yapı olan Darüşşafaka Spor Kulübü,  o günden bu yana kendi öz kaynaklarıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Basketbol

Önce futbol ve voleybol alanında faaliyet gösteren Kulüp, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi spor kulüpleri arasında futbolda başarılar elde etti. 4 Haziran 1951’de basketbol şubesini açarak atılıma geçen Kulüp, basketbolun yanında voleybol branşında da önemli hamleler gerçekleştirdi. 1950-1951 yılı ve sonraki yıllarda liselerarası ve 1959-1960 yıldızlar basketbol şampiyonluğu, Kulübün basketbol branşını daha fazla önem vermesine yol açtı. Basketbolda; 1957-58, 1958-59 ve 1960-61 sezonlarında İstanbul 4.’sü, 1961-62 sezonunda İstanbul 3.’sü, 1959-60 sezonunda “İstanbul Şampiyonu” ve 1960-61 ile 1961-62 sezonlarında iki yıl üst üstte “Türkiye Basketbol Şampiyonu” oldu. Bunun yanı sıra 1958-59 ve 60 yılında üç kez üst üstte “Özdemir Tuncer Kupası”nı kazandı. 1959 yılında Avrupa Turnesi’nde Belçika`da 2.’lik elde etti. O yıllarda Darüşşafaka Basketbol Takımı, bir ilki gerçekleştirerek Avrupa Kupaları’nda üçüncü tura kalan ilk Türk takımı olarak adını spor tarihimize yazdırdı.

Voleybol

Kurulduğu ilk yıllar önemli başarılar elde eden Darüşşafaka Voleybol Takımı, 1953’te “ikinci küme şampiyonu” olarak İstanbul birinci ligine geçti. 1959’da ilk “İstanbul Şampiyonluğu”nu ve 1960’ta “Türkiye Şampiyonluğu”nu kazanan Darüşşafaka Voleybol Takımı, bu başarısından ötürü Avrupa kupalarına katılan ilk Türk takımı oldu. 

Geleceğin sporcularını yetiştiriyor

Darüşşafaka Spor Kulübü, futbolda olduğu basketbol ve voleybolda da Türk milli takımlarına çok sayıda oyuncu verdi. Altyapıya önem veren ve kendi yetiştirdiği oyuncularla liglerde mücadele veren Darüşşafaka Spor Kulübü takımları, her kategoride başarılarını sürdürüyor.

2001-2002 sezonunda, 1991 ve sonrası doğumlu oyuncuların bulunduğu, Minikler Basketbol Takım kadrosunun kurulmasıyla basketbol geleceğini daha da sağlamlaştıran Kulüp, bu kategoriye özellikle Darüşşafaka öğrencilerini alarak, Kulüp-Okul iş birliği de güçlendiriyor. Basketbol branşında bir ekol ve okul olan Darüşşafakalılar Spor Kulübü, Darüşşafaka’nın tarihi misyonunu spor alanına taşıyarak fırsat eşitliğinin spordaki simgesini oluşturuyor.

Darüşşafaka Spor Kulübü, Darüşşafaka Eğitim Kurumları'yla bağını sürekli canlı tutarak öğrencilerin başarılı oldukları alanlarda DSK lisansı ile spor yapmalarını teşvik ediyor.

Darüşşafaka Satranç Takımı

Darüşşafaka Spor Kulübü bünyesinde 2013'te kurulan Satranç Takımı ile okulda geleneği olan bu sporun ilham verici düzeylerde başarılara imza atması hedefleniyor. Darüşşafakalı öğrenci ve mezunların da yer aldığı takım, birinci yılında şampiyon olarak birinci lige, dördüncü sezonda da süper lige yükseldi.

Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu

Darüşşafaka Basketbol Takımı, 1995’ten bu yana İstanbul Maslak'ta Darüşşafaka Eğitim Kurumları Kampüsü içinde yer alan Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda maçları yapıyor. Seyirci kapasitesi 3 bin 500 kişi olan salonun tüm imkânlarından Darüşşafaka öğrencileri sınırsız ve ücretsiz yararlanıyor.

Darüşşafaka Lassa Basketbol Takımı

Türkiye lastik sektörünün öncü şirketi Brisa’nın markası Lassa ile 27 Ocak 2023 tarihinde isim sponsorluğu anlaşması yapan Darüşşafaka Basketbol Takımı, yoluna “Darüşşafaka Lassa” ismiyle devam ediyor. 2022-23 ve 2023-24 sezonunda oynayacağı tüm maçlarda parkeye “Darüşşafaka Lassa” ismiyle çıkacak olan Takım, başarılarıyla Darüşşafaka Ailesi’ni gururlandırmaya devam ediyor.

Darüşşafaka Spor Kulübü Web Sitesi

Darüşşafaka Lassa Basketbol Web Sitesi

 
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?