Zübeyde Hanım'ın kıymetli bağışı 101. yılında...

 ›  Haberler  › ↓ 

Ulu Önder Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, 28 Kasım 1921 tarihinde yaptığı bağışla 101 yıldır Darüşşafakalı öğrencilerin nitelikli eğitimlerine destek oluyor.

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç: “Bu kıymetli bağışın, Türkiye’nin aydınlık yarınlarının inşasına katkısı paha biçilemez”

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, “Zübeyde Hanım’ın yaptığı bağışın 101. yıl dönümünde her zamanki gibi minnet doluyuz. Darüşşafaka’nın, bugün olduğu gibi o yıllarda da güvenilir bir kurum olma özelliğiyle Ata’mızın annesinin güvenini kazanması ve misyonunun ne kadar değerli olduğunun Zübeyde Hanım tarafından da bilinmesi çok kıymetli. Darüşşafakalılar olarak; Zübeyde Hanım’ın güvenine mazhar olduğumuz için çok gururluyuz. Bu kıymetli bağışın, Türkiye’nin aydınlık yarınlarının inşasına katkısı paha biçilemez.” dedi.

Zübeyde Hanım’ın bağışının tarihçesi

Kurtuluş Savaşı günlerinde bağış yapmak için Darüşşafaka’yı tercih eden Zübeyde Hanım, bağış için düzenlenen “ilmühaber”de “Ankara Hükûmeti Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Anadolu Kuvayımilliye Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinin annesi” olarak tanımlanıyor.

“İlmühaber”i imzalayan diğer kişi ise o tarihte Darüşşafaka Müdürü olan Ali Kâmi (Akyüz)’dür. Darüşşafaka’nın efsanevi müdürlerinden Ali Kâmi Akyüz, 1919-1939 yılları arasında bu görevi yürüttükten sonra 1939 ve 1943’te milletvekili seçildi. 1945 yılında vefat eden Akyüz’ün ağabeyleri İsmail Safa (1867-1901) ve Ahmet Vefa (1869-1901) da Darüşşafaka mezunudur.

Zübeyde Hanım'ın iki isteği

Darüşşafaka’da eğitim gören çocuklara anne şefkatiyle kalbini açan Zübeyde Hanım, bu bağışı sırasında Darüşşafaka’dan iki istekte bulunuyor: Biri, Darüşşafaka’da okuyan çocuklara o zorlu savaş döneminde yılda bir kez mevsim meyvelerinden birinin dağıtılması… Diğeri ise her yıl Kadir Gecesi’nde bağış belgesinde belirtilen isimlerin ruhlarına Kuran-ı Kerim okutulması….

"Zübeyde Hanım'ın bağışıyla ilgili düzenlenen ilmühaberin birinci sayfası"
Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi

 

"Zübeyde Hanım'ın bağışıyla ilgili düzenlenen ilmühaberin ikinci sayfası"
Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi

 

Darüşşafaka, tarihî mirasın gerekenlerini yerine getiriyor

Zübeyde Hanım'ın bağışının gereklerini özenle yerine getiren Darüşşafaka Cemiyeti, her yıl Kadir Gecesi'ne denk gelen gün, Ulu Önderimiz Atatürk ve silah arkadaşları, Darüşşafaka’nın kurucuları, kuruluşunu madden ve manen destekleyen, onaylayan Sultan Abdülaziz Han ve Zübeyde Hanım başta olmak üzere vefat eden tüm bağışçılarının, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okutuluyor ve indirilen Hatm-i Şerif’in duası ediliyor.

Okul koridorlarında bulunan sepetler, Darüşşafakalı öğrencilere diledikleri zaman meyve yeme olanağı sunuyor.
Okul koridorlarında bulunan sepetler, Darüşşafakalı öğrencilere
diledikleri zaman meyve yeme olanağı sunuyor.

 

Bugün Darüşşafaka’da öğrencilere diledikleri zaman mevsim meyveleri yiyebilme imkânı sunma geleneği de Zübeyde Hanım’ın değerli bir mirası. Okul koridorlarında bulunan sepetler Darüşşafakalı öğrencilere diledikleri zaman meyve yeme olanağı sunuyor.

Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi’nin en değerli varlıkları arasında bulunan Zübeyde Hanım’ın 28 Kasım 1921 tarihli ve 20 bin kuruşluk bağışına ilişkin ilmühaberin Latin harflerine aktarılmış haline ulaşmak için buraya, günümüz Türkçesine aktarılmış haline ulaşmak için ise buraya tıklayınız. İki metin de Darüşşafaka Lisesi Eski Edebiyat Öğretmeni Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özkat tarafından hazırlanmıştır.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?