Zübeyde Hanım’ı mezarı başında andık

 ›  Haberler  › ↓ 

Ulu Önder Atatürk'ün annesi ve Darüşşafaka Cemiyeti bağışçısı Zübeyde Hanım, vefatının 94. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti tarafından mezarı başında anıldı.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin, Urla Rezidans Kurum Müdürü Serap Kırcı, Rezidans sakinleri, çalışanları ve Darüşşafakalıların katıldığı törende Merhume Zübeyde Hanım ve Cemiyet’e yaptığı bağış hakkında bilgilendirme yapıldı.

Fırat Tekin, konuşmasında şunları söyledi: "28 Kasım 1921 tarihinde yaptığı bağışıyla Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım misyonumuza büyük bir destek verdi. Ona duyduğumuz saygı, sevgi ve minnet çok büyük. Desteği bizim için çok kıymetli. Darüşşafaka Cemiyeti olarak Zübeyde Hanım’ı saygı ve minnetle anıyoruz."

Fırat Tekin'in konuşmasından sonra Zübeyde Hanım'ın ve bugün aramızda olmayan tüm bağışçıların ruhuna dua okundu. Karşıyaka Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan anıt mezara çiçek bırakılmasının ardından anma töreni sona erdi.

Zübeyde Hanım’ın bağışı: 

Darüşşafaka’nın arşiv ve müzesinde Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 28 Kasım 1921 tarihli ve 20 bin kuruşluk bağışına ilişkin bir belge bulunuyor. Belgeye göre, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, bu bağış karşılığında aile üyeleri için Kadir Gecesi hatim indirilmesini istedi. Ayrıca, öğrencilere mevsim meyveleri dağıtılmasını ve bağışın gereklerinin Darüşşafaka’da müdürlük yapacak olan kişiler tarafından yerine getirilmesini arzu etti.

Zübeyde Hanım'ın bu bağışının gereklerini titizlikle yerine getiren Darüşşafaka Cemiyeti, her yıl Kadir Günü'nde, artık aramızda olmayan bağışçılarının, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için Erenköy Galip Paşa Camii'nde Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okutuyor ve indirilen Hatm-i Şerif’in duası yapılıyor. Darüşşafaka'nın geleneksel mevlidinin ilanı her yıl Hürriyet gazetesinde yayımlanıyor. 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Hürriyet gazetesinde yayımlanan ilanı görmek için lütfen buraya tıklayınız.

Zübeyde Hanım'ın öğrencilere meyve dağıtılması konusundaki isteği de titizlikle yerine getiriliyor. Darüşşafakalı öğrencilere yemek öğünleri dışında da meyve dağıtılıyor ve okul koridorlarında sunulan meyve sepetleri sayesinde öğrenciler diledikleri zaman meyve yiyebiliyor.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?