Zübeyde Hanım'ın bağışı 100. yılında...

 ›  Haberler  › ↓ 

Ulu Önder Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, 28 Kasım 1921 tarihinde yaptığı bağışla 100 yıldır Darüşşafakalı öğrencilerin eğitimine destek oluyor.

Bu anlamlı bağışının 100. yılında Zübeyde Hanım’ı öğrencilerimizle birlikte en derin sevgi, saygı ve minnet duygularımızla anıyoruz.

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem: “Zübeyde Annemizin Darüşşafaka’ya gösterdiği bu güven çok değerli”

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, “28 Kasım, Zübeyde Hanım’ın 1921’de yaptığı bağışın 100. yıl dönümü. Biz Darüşşafakalılar bunun için çok fazla heyecanlı ve duygu doluyuz. Atamızın annesinin Darüşşafaka’yı güvenilir bir kurum olarak görmesi, eğitimde fırsat eşitliğini kaygı edinmesi, o günün savaş koşullarında böyle bir desteği yavrularımıza uygun görmesi çok kıymetli. Zübeyde Annemizin bize gösterdiği bu güven çok değerli. Biz, Darüşşafakalılar da o güvene ve değere hep mazhar olmaya çalışan bir camiayız.” dedi.

Zübeyde Hanım’ın bağışının tarihçesi

Kurtuluş Savaşı günlerinde bağış yapmak için Darüşşafaka’yı tercih eden Zübeyde Hanım, bağış için düzenlenen “ilmühaber”de “Ankara Hükümeti Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Anadolu Kuvayi Milliye Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinin annesi” olarak tanımlanıyor.

“İlmühaber”i imzalayan diğer kişi ise o tarihte Darüşşafaka Müdürü olan Ali Kami (Akyüz)’dür. Darüşşafaka’nın efsanevi Müdürlerinden Ali Kami Akyüz 1919-1939 yılları arasında bu görevi yürüttükten sonra 1939 ve 1943’te milletvekili seçildi. 1945 yılında vefat eden Akyüz’ün ağabeyleri İsmail Safa (1867-1901) ve Ahmet Vefa (1869-1901) da Darüşşafaka mezunudur.

Zübeyde Hanım'ın iki isteği

Darüşşafaka’da eğitim gören çocuklara anne şefkatiyle kalbini açan Zübeyde Hanım, bu bağışı sırasında Darüşşafaka’dan iki istekte bulunuyor: Biri Darüşşafaka’da okuyan çocuklara o zorlu savaş döneminde yılda bir kez mevsim meyvelerinden birinin dağıtılması… Diğeri ise her yıl Kadir Gecesi’nde bağış belgesinde belirtilen isimlerin ruhlarına Kuran-ı Kerim okutulması….

"Zübeyde Hanım'ın bağışıyla ilgili düzenlenen ilmühaberin birinci sayfası" Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi
"Zübeyde Hanım'ın bağışıyla ilgili düzenlenen ilmühaberin ikinci sayfası" Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi

Darüşşafaka, tarihi mirasın gerekenlerini yerine getiriyor

Zübeyde Hanım'ın bağışının gereklerini özenle yerine getiren Darüşşafaka Cemiyeti, her yıl Kadir Gecesi'ne denk gelen gün, Ulu Önderimiz Aziz Atatürk ve silah arkadaşları, Darüşşafaka’nın kurucuları, kuruluşunda madden ve manen destekleyen ve onaylayan Sultan Abdülaziz Han ve Zübeyde Hanım başta olmak üzere vefat eden tüm bağışçılarının, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okutuyor ve indirilen Hatm-i Şerif’in duası yapılıyor.

Okul koridorlarında bulunan sepetler, Darüşşafakalı öğrencilere diledikleri zaman meyve yeme olanağı sunuyor.

Bugün Darüşşafaka’da öğrencilere diledikleri zaman mevsim meyveleri yiyebilme imkanı sunma geleneği de Zübeyde Hanım’ın değerli bir mirası. Okul koridorlarında bulunan sepetler Darüşşafakalı öğrencilere diledikleri zaman meyve yeme olanağı sunuyor.

Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi’nin en değerli varlıkları arasında bulunan Zübeyde Hanım’ın 28 Kasım 1921 tarihli ve 20 bin kuruşluk bağışına ilişkin ilmühaberin Latin harflerine aktarılmış haline ulaşmak için buraya günümüz Türkçesine aktarılmış haline ulaşmak için ise buraya tıklayınız. İki metin de Darüşşafaka Lisesi Eski Edebiyat Öğretmeni Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özkat tarafından hazırlanmıştır.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?