Zübeyde Hanım’ı mezarı başında andık

 ›  Haberler  › ↓ 

Ulu Önder Atatürk'ün annesi ve Darüşşafaka Cemiyeti bağışçısı Zübeyde Hanım, vefatının 93. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti tarafından mezarı başında anıldı.

Darüşşafaka Cemiyeti yöneticileri, Urla Rezidans sakinleri ve çalışanlarının katıldığı törende Merhume Zübeyde Hanım ve Cemiyet’e yaptığı bağış hakkında bilgilendirme yapıldı.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin, konuşmasında şunları söyledi: "Darüşşafaka’yı Darüşşafaka yapan en önemli değerlerden biri vefadır. Bugün hayatta olmayan değerli bağışçılarımıza büyük bir vefa borcumuz olduğunu düşünüyor, onları hep sevgi, saygı ve minnetle hatırlıyoruz. 28 Kasım 1921 tarihinde yaptığı bağışla Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım da misyonumuza büyük bir destek verdi. Ona duyduğumuz saygı, sevgi ve minnet çok büyük. Desteği bizim için çok kıymetli. Darüşşafaka Cemiyeti olarak Zübeyde Hanım’ı, ahirete intikal eden tüm bağışçılarımızı, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenleri ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz."

Fırat Tekin'in konuşmasından sonra Zübeyde Hanım'ın ve bugün aramızda olmayan tüm bağışçıların ruhuna dua okundu.  

Karşıyaka Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan anıt mezara çiçek bırakılmasının ardından anma töreni sona erdi.

Zübeyde Hanım’ın bağışı: 

Darüşşafaka’nın arşiv ve müzesinde Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 28 Kasım 1921 tarihli ve 20 bin kuruşluk (bugünün değeriyle yaklaşık 2 milyon TL'lik) bağışına ilişkin bir belge bulunuyor. Belgeye göre, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, bu bağış karşılığında aile üyeleri için Kadir Gecesi hatim indirilmesini istedi. Ayrıca, öğrencilere mevsim meyveleri dağıtılmasını ve bağışın gereklerinin Darüşşafaka’da müdürlük yapacak olan kişiler tarafından yerine getirilmesini arzu etti.

Zübeyde Hanım'ın bu bağışının gereklerini titizlikle yerine getiren Darüşşafaka Cemiyeti, her yıl Kadir Günü'nde, artık aramızda olmayan bağışçılarının, Darüşşafaka'ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için Erenköy Galip Paşa Camii'nde Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okutuyor ve indirilen Hatm-i Şerif’in duası yapılıyor. Darüşşafaka'nın geleneksel mevlidinin ilanı her yıl Hürriyet gazetesinde yayımlanıyor. 10 Temmuz 2015 Cuma günü Hürriyet gazetesinde yayımlanan ilanı görmek için lütfen buraya tıklayınız.

Zübeyde Hanım'ın öğrencilere meyve dağıtılması konusundaki isteği de titizlikle yerine getiriliyor. Darüşşafakalı öğrencilere yemek öğünleri dışında da meyve dağıtılıyor ve okul koridorlarında sunulan meyve sepetleri sayesinde öğrenciler diledikleri zaman meyve yiyebiliyor.

Anma etkinliğinden sonra hep birlikte Latife Hanım Köşkü Anı Evi ziyaret edildi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?