Zeynep Oyvar’ı vefatının 25. yılında andık

 ›  Haberler  › ↓ 

Zeynep Oyvar Darüşşafaka'da Anıldı

Bağışlarıyla Darüşşafaka’ya güç katan ve Yakacık Rezidans’ın arsasını bağışlayarak Darüşşafaka’nın rezidans projesini gerçekleştirmesini sağlayan Zeynep Oyvar, vefatının 25. yılında Yakacık Rezidans’ta düzenlenen törenle anıldı. 

Törene, Zeynep Oyvar'ın yakını Gönül Türetken, Türk Kızılayı Şişli Şubesi yetkilileri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Erman Süsler, Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya, Bağış ve Bağışçı İlişkileri Birim Yöneticisi Esen Türkmen, Bağış ve Bağışçı İlişkileri Uzmanı Leyla Kara Ünsal ve Yakacık Rezidans sakinleri katıldı. 

Anma töreninde söz alan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Erman Süsler, “Darüşşafaka’nın bugünlere gelmesini sağlayan ve hayatta olmayan değerli bağışçılarımıza büyük bir vefa borcumuz olduğunu düşünüyoruz. 155 yıllık geçmişimizde, Darüşşafaka’nın yaşamasına katkıda bulunmuş, hep saygı ve minnetle andığımız bağışçılarımızdan biri de merhume Zeynep Oyvar. Yakacık Rezidansımızın arsasının yanı sıra birçok değerli bağışıyla da varlığımıza katkı sağlayan Merhume Zeynep Oyvar Hanımefendi’yi, bugün aramızdan ayrılışının 25. yıl dönümünde saygı ve minnetle anıyoruz. Bize bugüne kadar destek veren tüm bağışçılarımıza huzurlarınızda bir kez daha sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Darüşşafaka’nın bir buçuk asırdır devam eden ve geleceğe uzanan, hiç bitmeyen hikâyesi, sizin sayenizde yazılıyor. Siz değerli bağışçılarımızın maddi ve manevi desteğini sürekli yanımızda hissetmek, bize güç veriyor ve geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. Merhume Zeynep Oyvar’ı, ahirete intikal eden tüm bağışçılarımızı, bu vesileyle her zaman olduğu gibi çağdaş uygarlık hedefini önümüze koyan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurucularımızı ve Darüşşafaka'ya hizmeti geçenleri saygı ve rahmetle anıyor, hayatta olan değerli bağışçı ve çalışanlarımıza uzun ömürler diliyorum. Merhume Zeynep Oyvar’ın ruhu şad olsun. Nur içinde yatsın.” diyerek merhume Zeynep Oyvar’ı ve Darüşşafaka’nın tüm değerli bağışçılarını minnetle andı.

Zeynep Oyvar Kimdir?

2. Abdülhamid'in Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa’nın gelini, merhum Mahmut Nedim Oyvar'ın eşi olan Zeynep Oyvar; 1898 yılında doğdu. Darüşşafaka'ya ilk bağışını 1959 yılında eşinin vasiyetini yerine getirmek üzere yaptı ve o yıl 50.000 TL bağışladı. 1970 yılında ise Darüşşafaka'ya kız öğrencilerin alınması kararıyla ihtiyaç duyulan ek binanın inşasında kullanılmak üzere 100.000 TL bağışladı. 1988 yılında Yakacık Rezidans'ın arsasını Darüşşafaka'ya bağışlayan Oyvar, bu bağışıyla Darüşşafaka'nın "Rezidanslar Projesi"ni hayata geçirmesine olanak tanıdı. 13 Temmuz 1993 tarihinde hayata veda eden Oyvar'ın adı Darüşşafaka Yakacık Rezidans'ta yaşatılıyor. Hayırsever Zeynep Oyvar, Darüşşafaka’nın yanı sıra Kızılay’a da destek vermiş olup Türk Kızılayı Şişli Şubesi Zeynep – M. Nedim Oyvar Huzurevi'ne eşi ile birlikte adları verilmiştir.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?