Darüşşafakalılar Zekai Dede’nin izinde Eyüp’ten Çarşamba’ya yürüdü

 ›  Haberler  › ↓ 

9 Mayıs 2015 Cumartesi günü Darüşşafaka’da musiki eğitimi veren Zekai Dede’yi anmak amacıyla 11. sınıflardan 12 öğrenci; Tarih Öğretmenleri Nimet Renkliyıldız, Oya Lebibe Alemdar ve Yönetim Kurulu Eski Üyelerinden Beşir Özmen rehberliğinde Bahariye Mevlevihanesi’nden Fatih’te bulunan Kariye Müzesi’ne kadar kültür yürüyüş yaptı.

Darüşşafaka’da uzun yıllar öğretmenlik yapan Ahmet Irsoy’un da babası olan Zekâi Dede’nin evinden Çarşamba’daki okula yürüyerek gidip gelmesi fikrinden yola çıkılarak düzenlenen gezi; hem Zekai Dede’yi anmak hem de bu bölgedeki tarihi eserleri ve yerleri tanımak, keşfetmek, incelemek amacıyla gönüllü öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Darüşşafakalılık ve Darüşşafaka’ya olan aidiyet duygusunun öğrenim yıllarından başlanarak hayatın her döneminde canlı tutulması ve geliştirilmesi için yapılan bu etkinlik ilk olarak Zekai Dede’nin Kudümzen Başılığı’nı yaptığı Eyüp Bahariye Mevlevihanesi’nin ardından da Eyüp Mezarlığı’nda bulunan Zekai Dede Efendi ile Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa’nın mezarlarının ziyaret edilmesi ile başladı.

Zekai Dede’nin babası ve kendisinin de imamlık yaptığı Cedit Ali Paşa Camii’nin gezilmesinin ardından Zal Mahmut Camii, Mehterhane, Eski Eserleri Koruma Derneği, Ya Vedüt Türbesi, Ayvansaray Aya Tekla Kilisesi Vlaherna Ayazması, Fener Rum Patrikhanesi ve Fener Rum Lisesinden sonra yürüyüş Osmanlı Devleti’nde Türk tarihinin okul amaçlı ilk binası olarak İtalyan Mimar Barironi’nin tasarladığı ve Dolmabahçe Sarayı’nın Mimarbaşı Ohannes Kalfa tarafından inşa edilen Çarşamba /Draman’daki eski Darüşşafaka binası ile sürdürüldü.

Öğrenciler restorasyon çalışmalarının hâlâ devam ettiği binayı gezerken Beşir Özmen’den hem binayla ilgili ilginç bilgiler öğrendi, hem de güzel hatıralar dinledi. 

Gezinin son iki durağı ise Kariye ve Fethiye Müzeleri oldu.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?