Yusuf Eradam'dan Darüşşafaka yararına albüm: "Edepsiz Gül"

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafaka Lisesi 1973 yılı mezunu Prof. Dr. Yusuf Eradam, okulunu desteklemeyi sürdürüyor. Bugüne kadar Darüşşafaka yararına beş kişisel fotoğraf sergisi açan Prof. Dr. Eradam, bu kez de Darüşşafaka yararına albüm çıkardı. Prof. Dr. Eradam, Kalan Müzik'ten çıkan  ve pek çok şairin eserlerinin bestelerinden oluşan "Edepsiz Gül" adlı albümden elde edeceği tüm geliri kendisi gibi başka çocukların da yaşamını eğitimle değiştirmesi için Darüşşafaka'ya bağışlayacak.
 
 yusuferadam_18062014.jpg
 
Yusuf Eradam'ı yazar, şair olarak tanıyabilirsiniz ya da Sylvia Plath, Paul Auster çevirmeni diyebilirsiniz; belki tiyatro eleştiri ve incelemelerinden ya da sadece denemelerinden tanırsınız; kiminiz ABD'de ve Türkiye'de hep  Darüşşafaka yararına açtığı beş kişisel fotoğraf sergisinden, kiminiz de onu akademisyen, hocaların hocası sevimli profesör, editör olarak tanırsınız. Derinlikli analizlerinden, yürekli ve yüreklendirici işlerinden bilirsiniz; "küçük dev adam," "yaralı çocuk mıknatısı" gibi ona takılan isimleri de işitmiş olabilirsiniz. Gary McYeah Well, Fikri Belli, Yusuf Cemali mahlasları ile yazılarını, çevirdiği şiirleri okumuş olabilirsiniz. Aynı zamanda besteci, söz yazarı ve yorumcu da olan Eradam, "Dünyayı şiir ve müzik kurtaracak" diyor ve ekliyor: "Kendimi bildim bileli şarkı söylerim ve kırk yıldır da beste yapıyorum."
 
yusuferadam edepsizgul KALAN kapak.jpg
 
Albümde Eradam'ın kendi şiirlerinden yaptığı besteler yanı sıra Gülten Akın, Şükrü Erbaş, Salih Bolat, Sunay Akın ve Behçet Aysan'ın şiirlerinden besteler yer alıyor.
 
 
Albüm satışından kendisine düşen tüm geliri 1965-73 yılları arasında okuduğu, "olmasaydı olmazdım" diye nitelendirdiği Darüşşafaka Cemiyeti'ne bağışlayan Eradam'ın albüme emek veren müzisyenler arasında Fatih Yaşar, Onur Özçelik, Sinan Cem Eroğlu, Esra Berkman, Erdem Tekinay, Nihat Emin Güven, Mert Zarkan, Miraç Yavuz, Sıla Gerbağa, Alican Gerçek, Cihan Güvenç, Gonca Varol, Serkan Esencan, İstanbul Strings, Ergin Memiş, Hasan Gözetlik, Hüseyin Kemancı, Temmuzcan Uğurlu, Engin Arslan ve Murat Başaran (Mayki) var. Albümün kitapçığında Eradam'ın seçme fotoğraflarından görsel bir şölen de sunuluyor.
 
yusuferadam_18062014_1.jpg

Prof. Dr. Yusuf Eradam kimdir?
Şair, öykü yazarı, çevirmen, eleştirmen, fotoğraf sanatçısı ve besteci Yusuf Eradam, 1954 yılında Bor'da doğdu. Darüşşafaka Lisesi, Hacettepe Üniversitesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Fransız Kültür Merkezi’nde (Ankara) ve Moray House College of Education’da (İskoçya) öğrenim gördü (MA TESOL, İngiliz Kültür Heyeti bursuyla). İngiliz Kültür Derneği ve Hacettepe Üniversitesi’nde İngilizce, University of Nevada Las Vegas’ta (UNLV) ve Saginaw Valley State University’de (SVSU, Michigan) karşılaştırmalı edebiyat dersleri verdi. 
Yurt içinde ve dışında çeşitli panel, seminerlere, radyo ve televizyon programlarına ve konferanslara katılıp dil, edebiyat, çeviri ve popüler kültür alanlarında bildiriler sunup konuşmalar yaptı. Şiirleri, öyküleri, çevirileri ve fotoğrafları yurt içi ve dışında yayımlandı ve “Külkedisi” ve “Dirgendeki Tay” başlıklı iki öyküsü ABD’de üniversitelerde okutuldu. “Külkedisi” 2003’de İstanbul Kısa Filmciler Derneği’nin “Sokak” konulu kısa film öyküsü yarışmasında birincilik ödülünü aldı. Eyvah başlıklı öyküsü (What a Pity!) de Michigan’da yayımlanan Cardinal Sins dergisinin 1999 Öykü Ödülü’nü aldı. “Bitli Saniye Abla ile Dokunmatik Pehlivan Enişte” başlıklı öyküsü Deutche Welle’de yayımlandı.

 Amerikan Etüdleri Derneği ve ÇEVBİR kurucuları arasında yer alan Eradam, Darüşşafakalılar Derneği, Harold Pinter, David Mamet, Turkish Pen, Edebiyatçılar Derneği, ÇEVBİR (Kitap Çevirmenleri Birliği) gibi toplulukların da üyesidir. Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Anabilim Dalı başkanıyken emekli olan Eradam, İstanbul Cihangir’e taşındı ve çeşitli üniversitelerde Amerikan Edebiyatı, Popüler Kültür, Çeviri ve Yazarlık dersleri verdi. Thespis’in Delileri adlı köşesinde Tiyatro Tiyatro dergisine kuramsal eleştiriler de yazan Eradam, Haliç Üniversitesi’nin Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü kurduktan sonra tam zamanlı öğretim üyeliğinden ayrıldı ve şimdi Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Amerikan Sinemasında Belli Başlı Konular” ile “Popüler Kültür ve ABD” derslerini veriyor.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?