YES ABD Burslu Programı'nın Darüşşafakalı öğrencileri görev değişimi yaptı

 ›  Haberler  › ↓ 

Türk Kültür Vakfı (AFS) bünyesinde yürütülen Milli Eğitim Bakanlığı onaylı, A.B.D. Dış İşleri Bakanlığı destekli Kennedy-Lugar Kültürlerarası Öğrenci Değişim Programı ile 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı'nda eğitimlerini 1 yıl A.B.D.’de burslu olarak sürdüren beş Darüşşafakalı öğrenci, Temmuz ayında Türkiye’ye dönüş yaptı.

Program kapsamında eğitimlerine 1 yıl A.B.D.’de devam eden öğrencilerin gittikleri eyaletler ve okulları aşağıdaki gibidir:

Aysegul_Turk (1).jpg
Aysegul_Turk (2).jpg

Ayşegül Türk - Virginia - Dinwiddie High School

 

Onur Turkkan foto 1_rsz.jpgOnur Turkkan foto 4_rsz.jpg

Onur Türkan – Florida-Hope Academy of NE Florida

 

Ulku Sarıkaya Foto 2.jpeg
Ulku Sarıkaya Foto 3_rsz.jpg

Ülkü Sarıkaya – Georgia/Atlanta - Dunwoody High School

 

Sevgi Yuce foto 3._rsz.jpgSevgi Yuce foto 5._rsz.jpg

Sevgi Yüce - Oklahoma - Cyril High School

 

Sema Sırtlan foto 3_rsz.jpg
Sema Sırtlan foto 7.jpg

Sema Sırtlan - New York - Hauppauge High School

 

Aynı programa başvurarak 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı'nda A.B.D.’de okumaya hak kazanan Tameris Evirgen, İlknur Beken ve Fatih Demirci isimli üç Darüşşafakalı öğrenci ise 15 Ağustos 2014 tarihinden sonra A.B.D.’ye gidecek.

 

Kennedy Lugar YES Programları Hakkında

Kennedy Lugar YES Programları, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Eğitim ve Kültür Bürosu'nun fonlarıyla desteklenen, lise düzeyinde bir değişim programıdır. Bu program kapsamında, Mısır, Endonezya, Güney Afrika, Malezya, Filipinler, Türkiye, Hindistan, Gana ve Suudi Arabistan gibi 40’dan fazla ülkeden 15 –18 yaş arası öğrenciler bir yıl boyunca Amerikalı ailelerin yanında kalarak öğrenimlerine Amerikan liselerinde devam etmektedir. YES öğrencileri liyakat bazlı bir seçim süreci sonucunda, AFS’nin o ülkedeki ortak organizasyonları tarafından seçilir. Bu kurum Türkiye’de Türk Kültür Vakfı’dır.

Türk Kültür Vakfı, YES bursu aday öğrencilerini, 3 aşamalı bir sınav sonunda seçer. Öğrenciler önce Türkçe yazılı sınava girerler. Sınavda başarılı olan öğrenciler, Türkçe mülakata alınır. Mülakat sonunda başarılı olan öğrenciler, İngilizce sınavına davet edilir ve bu sınavda da başarılı oldukları takdirde YES bursuna aday olmaya hak kazanırlar.

 
Tüm Haberlere Göz Atın