Yeni ders yılına ilişkingelişmeler kamuoyuyla paylaşıldı

 ›  Haberler  › ↓ 
basin-masasi-genel.jpg
Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 148’inci eğitim ve öğretim döneminde kapılarını 120’si yeni, 928 öğrenciyle açtı. Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekilleri Davut Ökütçü, Talha Çamaş, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan ve İlköğretim Müdürü Çiğdem Kaya, yeni dönemi değerlendirmek için 22 Eylül Perşembe günü basın mensuplarıyla bir araya geldi.
 
zy-tc-do.jpg

Darüşşafaka’nın yaklaşık bir buçuk asırdır eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla çalıştığını ve bağışlarla maddi olanağı yetersiz, babası hayatta olmayan çocuklara kolej düzeyinde eğitim verdiğini belirten Zekeriya Yıldırım, "2011-2012 döneminde kayıt aldığımız öğrencilerimizin kız-erkek oranı yarı yarıya gerçekleşti. Ülkemizin önemli sorunlarından biri olan kız çocuklarının okuması konusunda kurumumuzun bu noktaya ulaşmasından büyük mutluluk duyuyoruz " dedi.
 
Yeni başlayan 120 öğrencinin yüzde 72'si Anadolu’dan geliyor
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın öğrenci seçme süreci hakkında bilgi veren İlköğretim Müdürü Çiğdem Kaya, “Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı’ndan babası hayatta olmayan 3. sınıf öğrencilerinin verisini alıyoruz ve hepsini tek tek sınavımıza davet ediyoruz. Bu yıl 11 bin 600 öğrenciye sınav daveti gönderdik. Sınavımıza 78 ilden 1.570 öğrenci başvurdu. Bunların 1.458’i sınava girdi. Yetenek sorularına dayalı sınav neticesinde bu yıl da 120 öğrenci alabildik" dedi.
Yeni başlayan 120 öğrencinin yüzde 72'sinin Anadolu’dan yüzde 28’inin ise İstanbul’dan geldiğini, öğrencilerin yüzde 50’sinin kız yüzde 50’sinin ise erkek olduğunu kaydeden Kaya, toplam 37 ilden yeni öğrencinin eğitim hayatlarına Darüşşafaka’da devam edeceğini belirtti.
 
“81 İlden 81 Öğrenci” projesi sayesinde öğrenci sayısı 928’e ulaştı
Darüşşafaka’nın öğrenci sayısının 928’e ulaşmasında dört yıl önce İş Bankası ile başlatılan “81 İlden 81 Öğrenci” projesinin büyük etkisi olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Türkiye İş Bankası iş birliğiyle yürüttüğümüz ' 81 İlden 81 Öğrenci' projesi sayesinde kurumumuzda okuyan 324 öğrencimizin eğitim gideri İş Bankası tarafından karşılanıyor. Bu çok ciddi bir rakam ve eğitime büyük bir destektir " diye konuştu.
 
2011-2012 eğitim yılında Darüşşafaka’nın öğrenci profili hakkında bilgi veren Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, “65 ilden 928 yetenekli çocuğumuz bu yıl Darüşşafaka’da okuyacak. Öğrencilerimizin yüzde 53’ü İstanbul’dan gelirken, yüzde 47’si Anadolu’dan geliyor.  Bu öğrencilerimizin 494’i hafta sonunu aile ya da akrabalarının yanında geçirirken, 434’ü hafta sonları da kurumumuzda kalacak. Toplam öğrencilerin yüzde 42’sini kız, yüzde 58’ini ise erkek öğrenciler oluşturuyor” dedi.
 

ucuzzler.jpg

Darüşşafaka’nın 148 yıllık tarihin ilk üçüzleri
Toplantıda, bu yıl Darüşşafaka sınavını kazanan Biray, Tahsin ve Birol Aladağ adlı üçüz kardeşler de basın mensuplarıyla buluştu. Bursa'daki Karamehmet İlköğretim Okulu’nun üçüncü sınıfında okuyan ve babalarını üç yaşındayken kaybeden üçüz kardeşler, Darüşşafaka sınavını bin 458 öğrenci arasından ilk 35'e girerek kazandı. Böylelikle Aladağ kardeşler. Darüşşafaka’da eğitim görecek ilk üçüzler oldu.

yonetim-ucuzler.jpg

Sınavı 14'üncü olarak kazanan Biray Aladağ, doktor olmak istediğini belirterek , "Neticeyi öğrenince çok sevindim. Keman çalmayı çok istiyordum ama bunu şimdiye kadar gerçekleştiremedim. Darüşşafaka’da her çocuk bir enstrüman çalıyormuş, ben de keman çalmayı öğreneceğim” dedi.  “Bursa'daki özel okulların hepsini toplasanız Darüşşafaka kadar güzel olmaz" diyen Tahsin de şöyle devam etti: "Masal gibi bir okul. Özellikle fen laboratuvarlarını ve jimnastik salonunu çok sevdim çünkü ben jimnastikle ilgileniyorum. Darüşşafaka'yı bitirdikten sonra iyi bir üniversiteye gidecek , büyük bir bilim adamı olacağım ve ilk icadımı Darüşşafaka'ya vereceğim." Mimar olmak isteyen Birol ise eğitimini tamamladıktan sonra ne yapacağı sorusuna , "Darüşşafaka’ya anneler yatakhanesi yapacağım. Sonra bir karavan satın alacağım ve onunla dünyayı gezeceğim. Dağcılık kulübü ve yüzme kulübüne girip dalgıç olacağım. Emekli olunca da köpek çiftliği açacağım" cevabını verdi.

Tüm Haberlere Göz Atın