Yeni Daçkalılar oryantasyondaydı...

 ›  Haberler  › ↓ 

oryantasyon_2013_28.jpg
Öğrencilerimiz ve velileri, 2 Eylül Pazartesi günü planetaryumu da ziyaret ettiler.

Yeni ders yılında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda okumaya hak kazanan 75 öğrencinin oryantasyon programı 2-8 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Her yıl 120 öğrenci kabul eden Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte ilkokul bölümünün kapanması ve ortaokul 1. sınıftan öğrenci almaya başlaması nedeniyle bu yıl kontenjanını 75 öğrenciyle sınırlamak durumunda kaldı.

oryantasyon_2013_32.JPG
 
2 Haziran’da 20 ilde gerçekleştirilen Darüşşafaka Giriş Sınavı’nı kazanan, ardından yapılan sağlık kontrolü ve mali durum araştırmasını geçerek 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında Darüşşafaka Ailesi’ne katılan 75 öğrencinin oryantasyon programı, 2 Eylül’de başladı.
 
oryantasyon_2013_12.JPG

Ülkemizin 31 ilinden gelerek ortaokul 1. sınıftan lise mezuniyetine kadar Darüşşafaka’da okuma hakkını elde eden 75 minik Daçkalı ile velileri, 2 Eylül’de Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na giriş yaparak, “Öğrenci Evleri”ne yerleşti.

oryantasyon_2013_13.JPG

Ardından oryantasyon kıyafetlerini alan ve kayıt işlemleri tamamlanan öğrenciler, öğle ve akşam yemeğini velileriyle birlikte okul yemekhanesinde yedi. Mezun abla ve ağabeyleri de minik Daçkalıları Darüşşafaka’daki ilk günlerinde yalnız bırakmayarak, onlar için halı sahada bir parti düzenledi.

oryantasyon_2013_55.JPG

Minik Daçkalıların doyasıya eğlendiği partinin ardından mezun Darüşşafakalılar, “Öğrenci Evleri”nde ilk gecelerini geçiren 75 öğrenciyi yalnız bırakmadı. Öğrenciler, velilerinin yanı sıra mezun abla ve ağabeyleriyle birlikte “Öğrenci Evleri”nde konakladı.

oryantasyon_2013_33.JPG
 
Programın ikinci gününde, 75 öğrenci ve velisi Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın yönetici kadrosuyla tanıştı. Ardından veliler, rehberlik biriminin organize ettiği “Veli Grup Çalışmaları”na katılırken, öğrenciler de resim, müzik, drama atölyeleri ile dersliklerinde yapılan etkinliklerle zaman geçirdi.
oryantasyon_2013_21.JPG

Üçüncü gün birlikte kahvaltı yapan öğrenci ve veliler, ardından vedalaştı. Öğrenci velileri, Darüşşafaka kampüsünden ayrılırken, 75 minik Daçkalı da pikniğe gitti. Müzik ve animasyonlarla eğlenceli bir gün geçiren minikler, akşam da sinemaya gitti.

oryantasyon_2013_41.JPG

Darüşşafaka’da 1970'li yıllarda felsefe öğretmenliği yapmış olan Maltepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, oryantasyonun 3. günü Darüşşafaka'da görev yapan öğretmenlerle bir araya geldi. Aynı zamanda Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Çotuksöken, "Akademik Yaşamda Felsefe Danışmanlığı Nedir, Ne İşe Yarar" başlıklı bir seminer verdi.

oryantasyon_2013_25.JPG

Dördüncü güne velilerinden ayrı başlayan minik Daçkalılar, ilk önce Yabancı Diller Bölümü’nün düzenlediği İngilizce etkinliğine, ardından da sanat, matematik, fen ve teknoloji bölümlerinin hazırladığı çalışmalara katıldı.

oryantasyon_2013_27.JPG

Akşam ise, Sosyal Bilimler Bölümü’nün organizasyonunda “Sokak Oyunları Etkinliği” gerçekleştirildi. İlk günden bu yana 75 yeni Daçkalının yanında olan mezun abla ve ağabeyler, son kez yeni kardeşleriyle “Öğrenci Evleri”nde zaman geçirdi ve onlara masallar okudu.

oryantasyon_2013_31.JPG
 
Oryantasyon programının 6. gününde ise öğrencilere "Sınıf ve Okul Kuralları, Öğrenci El Kitabı”nın tanıtımı yapıldı, öğrenme stilleri hakkında bilgi verildi. Ardından İstanbul Akvaryumu’na geziye giden minik Daçkalılar, akşam da Fen Bilimleri Bölümü’nün hazırladığı “Deneysel Çalışma” etkinliğine katıldı.

oryantasyon_2013_37.jpg

Oryantasyon programı kapsamında 7 Eylül Cumartesi günü ise Türkçe Bölümü tarafından geleneksel olarak düzenlenen "Bak Postacı Geliyor" etkinliği yapıldı ve velilerin Darüşşafaka'dan ayrılmadan önce çocukları için yazdığı mektuplar dağıtıldı. "Kütüphane Kullanımı Hakkında Bilgilendirme" eğitimi alan minik Daçkalılar, ardından Darüşşafaka Marşı'nı öğrendi. Mezun abla ve ağabeylerin de katılımıyla "Dolabımı, Yatağımı Düzenliyorum", "Bahçe Oyunları", "Masal Saati, "Beslenme ve Süt", "Temizlik ve Banyo" etkinlikleri gerçekleştirildi.

oryantasyon_2013_67.JPG

8 Eylül Pazar günü ise minik Daçkalılar, "Yuvaya Dönüş" partisinde, yaz tatilini ailelerinin yanında geçiren Darüşşafakalı öğrencilerle buluştu.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?