Yeni Daçkalılar Aranıyor

 ›  Haberler  › ↓ 

IMG_8966a.jpg

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 27 Mayıs’ta 20 ilde düzenleyeceği sınavının tanıtım ve hazırlık çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 65 ilden 927 öğrencinin eğitim gördüğü Darüşşafaka, “eğitimde fırsat eşitliği” ilkesi doğrultusunda koşullarına uyan her öğrenciye ulaşmak için kapsamlı bir sınav tanıtım kampanyası yürütüyor. 

IMG_8970a.jpg

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı ortak çalışma sonucu tespit ettiği koşullarına uyan 10 bin 800 potansiyel aday öğrenci için sınav davetiyesi düzenledi. Hazırlanan bu davetiyeler, Darüşşafaka’daki eğitim olanaklarını anlatan tanıtım materyalleri ve sınav başvuru formuyla birlikte ilgili öğrencilere iletilmek üzere eğitim gördükleri okulların müdürlerine gönderildi. Potansiyel adaylara gönderilen 10 bin 800 dosyanın hazırlanmasında ise Darüşşafakalı veliler gönüllü olarak görev aldı.

IMG_9048a.jpg

Mart ayında tüm okul idarecilerini tek tek telefonla arayarak, potansiyel öğrencilere gönderilen dosyaların ulaşıp ulaşmadığını kontrol edecek olan Kurum, 2-13 Nisan tarihleri arasında ise 22 ilde sınav tanıtım toplantıları düzenleyecek. Tanıtım toplantıları için Aydın, Denizli, Konya, Afyon, Eskişehir, Kütahya, Samsun, Kayseri, Balıkesir, Bursa, Şanlıurfa, Diyarbakır, Ağrı, Erzurum, Adana, Kahramanmaraş, Van, Bitlis, Mardin, Mersin, Malatya ve İstanbul illeri seçildi. Darüşşafaka Eğitim Kurumu öğretmen ve yöneticileri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri ve İş Bankası temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek toplantılarda Darüşşafaka’da öğrencilere sunulan imkânlar hakkında öğretmenlere ve velilere bilgi verilecek. Ayrıca seçme sınavında uygulanacak olan yetenek ölçümüne dayalı sınav sistemiyle ilgili olarak bilgiler paylaşılacak. Darüşşafaka’nın öğrencilerine sunduğu sosyal imkânlar ve spor faaliyetleri de toplantının konu başlıkları arasında yer alıyor.

IMG_9060a.jpg

Darüşşafaka’nın koşullarına uyan her çocuğa ulaşma çabası pek çok ulusal ve yerel medya organı tarafından da destek görüyor. Pek çok televizyon, radyo kanalı ve gazete sınav duyuru filmlerini ve ilanlarını ücretsiz olarak yayınlıyor. Bununla birlikte Türkiye İş Bankası tüm şubelerinde; Genel Kurmay Asker Alma Başkanlığı ise tüm askerlik şubelerinde ve pek çok ilin yerel yönetimleri billboardlarda sınav afişlerine yer vererek kampanyaya destek oluyor.

IMG_9005a.jpg

Başvuruları 2 Ocak’ta başlayan ve 24 Mayıs’ta sona erecek Darüşşafaka sınavına; T.C vatandaşı, babası hayatta olmayan, ailesinin maddi durumu öğrenimini sürdürmesine yeterli olmayan, Ocak 2002 sonrası doğmuş (Yaş düzeltmesi geçersizdir), 2011 – 2012 eğitim-öğretim yılında 3. sınıf öğrencisi olan ve sağlık ve diğer yönlerden, yatılı okula kabulüne sakınca bulunmayan tüm öğrenciler müracaat edebiliyor.

 IMG_8919a.jpg

27 Mayıs’ta yapılacak sınavda başarılı olan adaylar, sağlık kontrolü ve ekonomik durum araştırmasından da geçtikleri takdirde ilköğretim 4. sınıftan itibaren liseyi bitirinceye kadar Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda tam burslu ve yatılı, İngilizce eğitim hakkına sahip oluyor. Üniversiteyi kazanan öğrencilere ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından burs verilmeye devam ediliyor. Öğrencilerin eğitim masraflarının yanı sıra öğrencilerin giyim, barınma, yemek, kitap, sağlık gibi ihtiyaçları da Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanıyor.

 

İLETİŞİM:
Darüşşafaka Caddesi No: 14 34457 Maslak – İSTANBUL
Tel: ( 0 212 ) 286 22 00 – (14 HAT)
Faks: ( 0 212 ) 286 31 77
www.darussafaka.k12.tr
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?