Darüşşafaka'dan Yaşar Kemal Sempozyumu

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları,  usta yazar Yaşar Kemal'i vefatının birinci yılında düzenlediği sempozyumla andı. Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi'nde 20 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilen "Yaşar Kemal Sempozyumu"na Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, Yönetim Kurulu Eski Başkanı Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, Ortaokul Müdürü Ayşe Görey, Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, Darüşşafaka öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Ayşe Görey, Zekeriya Yıldırım, Ayşe Semiha Baban ve Davut Ökütçü

Yaşar Kemal'in "Dünya bin bir çiçekli kültür bahçesidir" cümlesiyle katılımcılara seslenen sempozyumun açılış konuşmasını yapan Davut Ökütçü, Yaşar Kemal'i cemiyetin geleneksel Sait Faik Öykü Yarışması Ödül Töreni'nde tanıdığını ve daha sonra dostluklarının geliştiğini söyledi. Yaşar Kemal'le olan anılarını anlatan Ökütçü, şöyle konuştu: "Yaşar Kemal'in sonsuzluğa yürüyüşünün 1. yılını idrak ediyoruz. Bugünün ortamında 'barış adamı' kimliğiyle onu daha çok özlüyor ve daha çok arıyorum."

Davut Ökütçü ve Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Semiha BabanDavut Ökütçü ve Belgeselci Coşkun Aral

Konuşmaların ardından yönetmen Nebil Özgentürk’ün hazırladığı Yaşar Kemal belgeseli gösterildi. Ardından da yazar Adnan Binyazar, "Yaşar Kemal’de Geleneksel Anlatı" başlıklı bir sunum yaptı. Türk dilinin gelişimi ve önemine değinen Binyazar, Yaşar Kemal’in dilin gelişimine çok katkı sağladığını ve onun hiçbir zaman aktarıcı olmadığına dikkati çekerek, "Yaşar Kemal, hiçbir zaman 'Ben şunun gibi olayım' demedi. Bir insan, kendi olduğu zaman vardır, şu ya da bu olduğu zaman yoktur. Yaşar Kemal de aynı Kaşgarlı Mahmut gibi başlıyor, önce kadınların ağıtlarını topluyor. Yaşar Kemal, her sözcükte yurdunu, edebiyatı ve sanatı yüceltmiştir" dedi.

Nevzat Kulaberoğlu ve Yazar Adnan Keskiner Yazar Sevengül Sönmez ve İsmail Yelaldı

Yaşar Kemal'in Abdi İpekçi'ye yazdığı mektup ilk kez okundu

Gazeteci Nebil Özgentürk

Sempozyumda "Yaşar Kemal Yaşamından İnsanlık Dersleri" başlıklı bir sunum gerçekleştiren Nebil Özgentürk, ayrıca 1977 yılında İsveç'te bulunan Yaşar Kemal'in Abdi İpekçi'ye yazdığı mektubu da ilk kez okudu. Yaşar Kemal'in bu mektubuyla da insanlık dersi verdiğini belirten Özgentürk, mektuptan şu alıntıyı yaptı: "Kardeşim Abdi, belki buradan dönmeden geniş bir işçi röportajı için Almanya'ya gitmek istiyorum. O insanlar, çok zor durumdalar. Zavallılar, Anadolu'nun dört bir yanından gitmişler. Bir buçuk iki ayda ben, bunun için dolaşacağım Avrupa'da. Bu tarihimizin en büyük göçünü ıska geçmek benim için bağışlanabilir bir iş değil. Belki Türkiye'ye döndükten sonra geri gelirim. Burada işçilerle ilişkilerim iyi oldu, onları çok sevdim. Her işçi bir roman, her işçi bir dram. Böyle bir röportajı yapmak, bazen romanlarıma ara vermek gerekir. Ama lütfen senden de söz istiyorum, bunları yayınla..."

Yazar Feridun Andaç, Yazar Adnan Binyazar ve Türkçe Bölüm Başkanı İsmail Yelaldı

Yaşar Kemal Sempozyumu'nda Feridun Andaç "Kurucu Anlatıcı Olarak Yaşar Kemal", Turgay Fişekçi  "Hemite Köyü'nden Dünya Yazarlığına Yaşar Kemal", Coşkun Aral "Bir Röportajcı Olarak Yaşar Kemal", Arif Keskiner "Yaşar Kemalli Anılar" ve  Sevengül Sönmez "Yaşar Kemal'e Anlamak" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. 

Yazar Turgay Fişekçi

Sempozyum, Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Baban’ın: “Sevgi ve saygı dolu bir dostlukla Yaşar Kemal’i buraya getirdiniz. Bugün burada olan öğretmenler, dışarıda gördüğüm sergi, konuştuğum öğrenciler; bugün burada olan herkesin yaparak ve yaşayarak öğrenmenin yollarını aradığını, böyle bir yıl dönümünde görmek benim için ayrı bir mutluluk. Bu olağanüstü günde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” sözleriyle sona erdi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?