Washington ve New Jersey’de Ekim Ayı Darüşşafakalı Buluşmaları

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili ve Türk Amerikan İş Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Davut Ökütçü (DŞ‘65)  yola çıkarken Darüşşafakalılar Derneği tarafından verilen ek bir görevi de üstlenmişti. Derneğimizi iki etkinliğinde desteklemiş olan Bülent Özdoğan (DŞ ‘83) a takdir plaketini teslim etmekti bu görev.

Washington DC deki ilk buluşma’da 16 Ekim 2010 günü Dr. Ülkü Ülgür (DŞ’51) ve Davut Ökütçü (DŞ’65) Türk evinde bir araya geldiler. Türk Evi, 1980'lerin başlarında dönemin Washington Türk Büyükelçisi Şükrü Elekdağ ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal’ın teşviki ve Darüşşafaka mezunu Doktor Ülkü Ülgür’ün önemli katkısı ile kurulan ATAA (Assembly of  Turkish American Associations) merkezinin bulunduğu, Dış İşleri Bakanlığı'nca tahsis edilmiş tarihi bir yapıdır.

ATAA Mütevvelli heyeti üyeleri Dr. Esma Akin ve Oya Bain’in de katıldıkları toplantıda Türk Amerikan İlişkileri ve Darüşşafaka ile ilgili konular gündemi oluşturdu. Özellikle rezidansların ATAA kanalıyla ABD de yerleşik Türk toplumuna tanıtılması imkanları görüşüldü.

Darüşşafakalıların ikinci buluşması 23 Ekim 2010 günü Paramus New Jersey’de gerçekleşti. Bu buluşmada ABD'de yerleşik Darüşşafakalıların yanında 6 ay için Türkiye’den gelip Birleşmiş Milletlerde staj yapmakta olan 2005 mezunumuz Elif Zeybel’in de katılması ayrı bir renk kattı. Elif, Mustafa Karaçar (DŞ’71) ağabeyinin konuğu olarak onun evinde kalıyormuş. Mustafa; “Üç erkek çocuğumun arasında bir de kızım oldu. Evimize neşe geldi” diyerek DŞ li bir kardeşine yardımcı olmanın mutluluğunu ifade ediyordu.

New Jersey’deki bu buluşmada Bülent Özdoğan’a Derneğin takdir plaketi Davut Ökütçü (DŞ’65) tarafından takdim edildi. Derneğin DŞ armalı sehpa örtüsünü de Elif Zeybel aldığında sevinç çığlığı koptu. “Gecenin en güzel hediyesini ben aldım”.

Geç saatlere kadar süren bu buluşmaya Davut Ökütçü, Mustafa Karaçar, Mehmet Erişkin, Metin Gençtürk, Bülent Özdoğan, Elif Zeybel, Zehra Nurhan Ökütçü, Davuta Erişkin, Nilüfer Karaçar katıldılar. 

 

 

Derleyen: Davut Ökütçü

Tüm Haberlere Göz Atın