Vedat Mimaroğlu'ndan kariyer dersi

 ›  Haberler  › ↓ 

ENKA İnşaat-ÇİMTAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı, Yüksek Makine Mühendisi Vedat Mimaroğlu, 5 Mayıs'ta Mete Yılmaz Salonu'nda Darüşşafaka Lisesi'nin 9. sınıf öğrencileriyle bir araya geldi. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi tarafından düzenlenen söyleşide Mimaroğlu, kendi kariyer yolculuğu boyunca edindiği deneyimleri Daçkalılarla paylaştı.

İş hayatının uzun bir maraton olduğunu belirten Mimaroğlu, bireylerin sevdiği mesleği seçmesinin önemi üzerinde durdu. Kendi yaşamı ve meslek seçimi sürecinden örnekler veren Mimaroğlu, "Benim babam da ağabeyim de mühendisti. Bu nedenle benim de mühendislik dışında fazla bir alternatifim yoktu. Zaten bizim zamanımızda ya asker ya mühendis ya da doktor olunurdu, meslek opsiyonları oldukça sınırlıydı. Ben de çocukluğumdan beri her türlü makineyi parçalara ayırmak ardından da onu birleştirmek gibi bir el becerisine sahiptim. Bir de liderlik yönüm vardı. Makine mühendisliği okuduktan sonra yüksek lisans da yapmış olmam sayesinde çalışma hayatımda hem mühendisliği hem yöneticiliği uzun zaman sürdürdüm" dedi.

Çalışma hayatına 1984 yılında ÇİMTAŞ'ta başladığını ve her yaşantının bir öğrenme fırsatı olduğunu belirten Mimaroğlu, "O günden bugüne hem fabrikada hem şantiyede çalıştım, hem yöneticilik hem de mühendislik yaptım. Bunların hepsinden çok şey öğrendim" diye konuştu.

Aynı zamanda Darüşşafaka'da okuyan iki öğrencinin mezuniyetine kadarki eğitim giderlerini bağışlayarak "Çifte Diplomalı Bağışçı" olan Mimaroğlu, zamanı doğru yönetmenin önemini vurgulayarak, "Meslek yapılan iş değil, sahip olunan donanımdır" dedi.

Tüm Haberlere Göz Atın