Valencia CF, Darüşşafaka’da yıldızını arıyor!

 ›  Haberler  › ↓ 
javier-piles (2)_rsz.jpg
Javier Piles Puig (arka sırada soldan birinci), kampa katılan çocuklar ve Valencia CF koçlarıyla...
 
İspanya Futbol Ligi La Liga’nın favori takımlarından Valencia CF, 16-21 Haziran 2014 tarihlerinde Darüşşafaka tesislerinde “Valencia CF Yıldızını Arıyor!” sloganıyla, 06-16 yaş arası çocuklar için Valencia CF İstanbul Futbol Kampı düzenliyor.
 
Valencia Futbol Kulübü’nün Türkiye’de ilk kez düzenlediği bu kamp, Valencia CF’nin Yönetim Kurulu Üyeliği ve Futbol Vakıf Başkanlığı’nı yapmış olan Társilo Piles’in oğlu  Javier Piles Puig’in girişimiyle hayata geçirildi.
 
Kampta genç yetenekler, resmi Valencia CF koçları (Valencia U17 ve U15 takımlarını çalıştıran koçlar) tarafından Valencia’nın futbol sistemiyle eğitiliyor. Yaklaşık 100 genç sporcunun eğitim gördüğü kampa, Darüşşafaka’dan da 11 öğrenci katılıyor. Kampta ayrıca, Türkiye’deki koçlar için de Valencia metodolojisi, eğitim şekli ve çeşitli egzersizlerin öğretildiği seminerler düzenleniyor.
 
Resmi Valencia CF genç takım koçlarından eğitim alma fırsatını yakalayan çocuklar arasından seçilecek iki yetenekli katılımcı, her yıl Valencia CF’nin kendi tesislerinde düzenlediği ve tüm masraflarını karşıladığı Valencia CF yaz okulu futbol kampına katılmaya hak kazanacak.
 
İşte bu güzel fırsatı sunan Valencia CF Futbol Kampı projesini hayata geçiren Javier Piles Puig’le bir söyleşi yaparak daha detaylı bilgi aldık.
 
Javier-photo._rsz.jpgEşi Türk olan ve iki yıldır İstanbul’da yaşayan Javier Piles Puig, bu yıl Darüşşafaka’da çocuklar için kamp düzenlemeye karar veriş öyküsünü şöyle anlatıyor: “Valencia CF tarafından çocuklara yönelik dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen kamplar için yeni yerler baktıklarını duydum. Bunun üzerine, kulüp yöneticilerine Türkiye’yi önerdim. Çünkü Türk insanları futbol konusunda çok tutkulu... Çocuklar için faydalı olacağını düşündüm. Kampı İstanbul’da yapmaya karar vermemin ardından, tesisleri araştırmaya başladım. Bir arkadaşım bana Darüşşafaka’yı önerdi. Buranın özel bir okul olduğundan, misyonundan, bağışlarla yaşayan bir sivil toplum kuruluşu olduğundan bahsetti. Ben de Darüşşafaka’ya faydamızın dokunması amacıyla kampı burada yapmanın iyi bir fikir olduğunu düşündüm. Daha sonra gezdiğimde tesisleri çok beğendim, her şey mükemmeldi. Doğru yer olduğuna karar verdim. Çünkü aslında aynı değerleri paylaşıyoruz.”
 
Darüşşafaka ile Valencia CF arasında güzel bir iş birliği kurulmasından dolayı mutlu olduğunu ve Darüşşafaka ile Valencia aileleri arasında benzerlikler bulunduğunu ifade eden Javier Piles Puig, Valencia Futbol Kulübü’nde saygı ve fair play’e çok önem verildiğini şu sözlerle vurguluyor: “Kulüpte, 6 yaşından itibaren tüm çocuk ve genç futbolculara, rakibe saygı göstermeleri gerektiği öğretiliyor. Bu bizim için çok önemli. Rakibine, arkadaşlarına, topluma saygı… Ve bir takım olabilmek. Bu aslında Darüşşafaka’nın yaptığı şey. Darüşşafaka, büyük bir takım. Birinin bir şeye ihtiyacı olduğunda diğerleri yardımcı oluyor. Biz de bu şekilde çalışıyoruz. Darüşşafaka hakkında web sitenizdeki bilgileri okuduktan sonra, Valencia Futbol Kampı için ideal bir yer olduğunu düşündüm.” Valencia olarak gençlerin eğitimine ve altyapıdan oyuncu yetiştirmeye özellikle önem verdiklerini belirten Piles Puig ayrıca, kulüpteki vefa duygusuna da vurgu yapıyor. “Valencia’nın genç takımlarındaki çoğu koç, Valencia futbol takımının eski oyuncularıdır. Onlar, yetiştikleri kulübe faydalı olmak, öğrendiklerini gençlere aktarmak amacıyla geri dönüyorlar” diyor.  
 
Kampın çok iyi geçtiği bilgisini paylaşan Javier Piles Puig, hem katılımcılardan hem de velilerinden olumlu geri bildirimler aldıklarını ifade ediyor. “Kampa katılan çocuklar çok memnun olduklarını söylüyorlar. Eğitimin şeklini çok sevdiklerini, yeni çok şey öğrendiklerini ve şimdiye kadar aldıkları eğitimlerden farklı olduğunu söylüyorlar. Sanırım epey mutlular. Velilerden aldığımız görüşler de, organizasyonun hem Darüşşafaka hem Valencia tarafından mükemmel olduğu yönünde. Çocuklarının gördüğü eğitimden ve Darüşşafaka’nın desteğinden dolayı çok memnunlar. Burada her şey mükemmel… Hayalim gerçek oldu. O yüzden çok mutluyum” diyor.
 
“Bu okulu ve öğrencilerini yakından tanıma fırsatını bize sundukları için başta Faruk Uğurlu ve Ümit Kıvman olmak üzere Darüşşafaka yöneticilerine, kamp boyunca bize yardımcı olan ve bu kampın başarıyla gerçekleştirilmesi için bizimle birlikte çalışan tüm Darüşşafaka çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” diyen Javier Piles Puig, amacının bu kampı her yıl düzenlemek ve eğer mümkün olursa daha çok şehirde; İzmir, Ankara, Trabzon gibi şehirlerde de düzenlemek olduğunu söylüyor. Piles Puig, “Türkiye artık benim ülkem. O yüzden bu ülke için de elimden geleni yapmak istiyorum. Her bölgede yaşayan çocuklar bu kampa katılma fırsatını elde edebilsin çok isterim. İzmir’deki ikinci Darüşşafaka’nın açılmasını gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum. Darüşşafaka İzmir’de de Valencia Futbol Kampı düzenleyebiliriz. Harika olur” diyerek sözlerini noktalıyor.
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?