Urla Rezidans'ta Cumhuriyet Bayramı klasiği…

 ›  Haberler  › ↓ 

Yaşasın Cumhuriyet!

Darüşşafaka Urla Rezidans bağışçıları ve Darüşşafakalı öğrenciler, Büyük Önder Atatürk'ün bizlere bıraktığı en değerli miras olan Cumhuriyetin 94. yılını, 28 Ekim’de Urla Rezidans'ta düzenlenen etkinlikte birlikte kutladı.

Program; Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya devletleri arasında onurlu yerini alması için gözlerini kırpmadan canlarını veren tüm şehitlerin anısına, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Ardından söz alan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Erman Süsler, “Cumhuriyet devrimi bir mucizedir. Tüm olumsuz koşullara karşın, sonsuz bir vatan aşkı, umut, inanç ve mücadeleyle kazanılan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ardından yeni bir ülke yaratmak için her alanda atılım ve devrimler yapılmıştır. Cumhuriyet’in ilk günlerinden başlayarak genç kuşakların en iyi biçimde eğitilmesine büyük önem verilmiştir. 1924’te çıkarılan “Öğrenim Birliği Yasası” ulusal, laik, çağdaş, demokratik bir okul ve eğitim sistemi yaratmayı amaçlamıştır. Bu yasayla birlikte o dönemki Cemiyet Yönetimimiz öğretim programında bu yönde çok kapsamlı değişiklikler yapmıştır. Darüşşafaka olarak bugün de Atatürk’ün hedef olarak belirlediği çağdaş ve uygar bir ülke olma yolunda laik, demokratik Cumhuriyet rejimini koruma hedefi doğrultusunda çalışıyoruz. Türkiye’nin dört bir köşesinden sınavla seçtiğimiz 1000’e yakın çocuğumuzu sizlerin bağışlarıyla Atatürk ilkelerine bağlı, insanlara ve çevreye saygılı, yenilikçi, sorgulayan, düşüncelerini özgürce ifade eden, demokratik, dürüst, adil, etik değerlere bağlı bireyler olarak yetiştiriyoruz. Desteklerinizle ülkemizin geleceğine katkı sunmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Celalettin Çağlar, Bülent Akınsal ve Erman Süsler.

Etkinlikte, bir öğrencinin Darüşşafaka Ortaokulu’ndan mezun oluncaya kadarki eğitimine destek vererek “Ortaokul Veli Bağışçısı” olan Urla Rezidans bağışçısı ve 1948 yılı Darüşşafaka Lisesi mezunu Bülent Fahri Akınsal’a sertifikası, Yönetim Kurulu Üyesi Celalettin Çağlar ve Erman Süsler tarafından takdim edildi. 

Darüşşafaka öğrencilerinin müzik ve dans performansları sergiledikleri etkinlikte, Darüşşafaka ailesinin üyeleri, Cumhuriyet coşkusunu birlikte yaşadı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?