Üretmenin keyfi ve bağışlamanın huzuru

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Yakacık Rezidans'ta geleneksel kermes...

Darüşşafaka Rezidansları’nda hobi faaliyetleri, günlük yaşamın önemli bir parçasını oluşturuyor. Her rezidansta sakinlerin diledikleri zaman kullanabilecekleri ve her türlü aktiviteyi gerçekleştirebilecekleri hobi odası bulunuyor. Rezidans sakinleri, bu odalarda profesyonel hobi öğretmenlerinin eşliğinde, yeteneklerini keşfedip geliştiriyor ve günlerini dolu dolu geçiriyor.

Yakacık Rezidans bağışçıları Engin Özdeniz ile Güler Haşimoğlu.
Yakacık Rezidans bağışçıları Engin Özdeniz ile Güler Haşimoğlu.

Örgüden dikişe, keçeden ahşap boyamaya, takı tasarımından resme, seramikten rölyefe, nakıştan dantel örgüye kadar pek çok hobi faaliyetinin yapıldığı rezidanslar, sakinlerine üretmenin keyfini yaşatıyor.

Yakacık Rezidans Bağışçısı Nazlı Saatçioğlu.
Yakacık Rezidans bağışçısı Nazlı Saatçioğlu.

Darüşşafaka Yakacık Rezidans’ta yaşayan bağışçılar ise her yıl düzenledikleri kermesle bu uğraşlarını bir adım ileri taşıyarak, üretmenin keyfine bağışlamanın huzurunu da ekliyor.
Bir yıl boyunca hobi çalışmalarında ürettikleri el emeği göz nuru ürünleri satışa sunan Yakacık Rezidans bağışçıları, elde ettikleri geliri de Darüşşafaka’ya bağışlıyorlar.
Bu yıl 9-10 Mayıs tarihlerinde pek çok bağışçının katkısıyla düzenlenen “Geleneksel Yakacık Rezidans Kermesi”nde yine birbirinden özel ürünler satışa sunuldu ve bu satıştan elde edilen 40.000 TL tutarındaki gelir Darüşşafaka’ya bağışlandı.

Sanay Sokullu: “Hobi insanı ayakta tutuyor”
Yakacık Rezidans Bağışçısı Sanay Sokullu.
Yakacık Rezidans Bağışçısı Sanay Sokullu.

Darüşşafaka’nın İstanbul’daki diğer rezidans bağışçılarının da yoğun ilgi gösterdiği kermese ördüğü atkılar, şapkalar, el işi çantalarla katkı veren Yakacık Rezidans bağışçısı Sanay Sokullu, her insanın en az bir hobisi olması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: "Hobi, insanı ayakta tutuyor, hele severek yapıyorsanız, hobinize aşıksanız asla hayattan sıkılmazsınız. Mesela benim tüm ömrüm okumakla geçti. Gençliğimdeki en önemli hobim okumaktı. Ben antropologdum. İstanbul Üniversitesi’nde hocaydım ve oradan emekli oldum. Emekli olduktan sonra el işlerine yöneldim. Bir şeyler yaratmayı, nesnelere farklı formlar vermeyi çok seviyorum. Zamanla öyle bir bakış açısı kazanıyorsunuz ki gördüğünüz her şeyi farklı bir şeye dönüştürmeye çalışıyorsunuz.” diye anlatıyor.

Yakacık Rezidans Bağışçısı Sanay Sokullu ile Maltepe Rezidans Bağışçısı Nurefşan Zeren.
Yakacık Rezidans Bağışçısı Sanay Sokullu ile Maltepe Rezidans Bağışçısı Nurefşan Zeren.

Hobi odasında zamanın nasıl geçtiğini fark etmediğinin altını çizen Sokullu, “Bu çalışmaların yıl sonunda bu kermesle Darüşşafaka’daki çocuklarımızın eğitimine katkı sağlayacağını bilmek de ayrı bir motivasyon bizler için. Zevkle yapıyoruz, çünkü işin ucunda Darüşşafakalı öğrenciler var.” diyor.

Ayhan Göletli: “Üretmek ve ürettiğinizin ulvi bir amaca dönüşmesi insanı dinç ve sağlıklı tutuyor”
Yakacık Rezidans Bağışçısı Ayhan Göletli.
Yakacık Rezidans Bağışçısı Ayhan Göletli.

2007 yılından bu yana yaşamını Yakacık Rezidans’ta sürdüren Ayhan Göletli, özellikle el örgüsü ürünlerle kermese katkı verdiğini belirterek şöyle konuşuyor: “Bu kermesi biz Darüşşafaka’daki çocuklarımız için düzenliyoruz. Bu da bizleri motive ediyor, yıl boyu zevkle çalışmamızı sağlıyor. Benim ailem eğitime çok değer verirdi. Bu nedenle eğitime katkı vermek ayrı bir önem taşıyor. Geçen seneki kermes neticesinde 30 bin lira bağış yapmıştık. Hatta bundan ötürü Darüşşafaka’dan teşekkür belgesi geldi. O belgenin benim için ayrı bir değeri var, çünkü kendi ürettiğim ürünlerin satışıyla bu bağışı gerçekleştirebildim.” diye duygularını dile getiriyor.

Herkese bir hobi sahibi olmayı tavsiye eden Göletli, “İnsanın meşgul olması çok güzel. Üretmek ve ürettiğinizin ulvi bir amaca dönüşmesi insanı dinç ve sağlıklı tutuyor.” diye sözlerini noktalıyor.

Yakacık Rezidans Bağışçısı Mebrure Bağışgil.
Yakacık Rezidans Bağışçısı Mebrure Bağışgil.
Solmaz Baysal: “Bu emeğimle yaptığım bir bağış olduğu için çok daha kıymetli benim için”
Darüşşafaka Yakacık Rezidans Bağışçısı Solmaz Baysal.
Darüşşafaka Yakacık Rezidans Bağışçısı Solmaz Baysal.

Özellikle yağlı boya tablolarıyla kermeslerin vazgeçilmezi olan ve 2003’ten bu yana Yakacık Rezidans’ta yaşamını sürdüren Solmaz Baysal yine tabloları, el örgüsü bebek kıyafetleri, diktiği masa örtüleriyle bu yıl ki kermese destek vermiş. Son günlerde kermes için oldukça sıkı çalıştıklarını belirten Baysal, “Ama bu bizi yormadı aksine daha çok enerji verdi.” diyor ve şöyle konuşuyor: “Kermesin gelirinin Darüşşafaka’ya bağışlanmasını bizler için çok büyük motivasyon. Darüşşafaka’ya her zaman bağış yapıyoruz ama bu emeğimle yaptığım bir bağış olduğu için çok daha kıymetli benim için.”
İnsanların her yaşta bir hobisi olması gerektiğini belirten Solmaz Hanım, “Beni ayakta tutan hobilerim. Yakacık Rezidans’a geldiğimde 74 yaşındaydım. Hayatımda elime fırça almamıştım. Resim yapmaya burada başladım. Bugünü kadar 250 adet yağlı boya tablo yaptım.” diyor.

Tülay Ekener: “Darüşşafakalı öğrencilerin eğitimine kaynak yaratmak büyük mutluluk”
Tülay Ekener, Şermin İnan, Birsen Gönlüşen, Nesrin Üreyen ve Nurefşan Zeren
Tülay Ekener, Birsen Gönlüşen, Nesrin Üreyen, Şermin İnan ve Nurefşan Zeren.

Kermese el emeği göz nuru ürünlerle destek veren bir başka bağışçı ise Tülay Ekener. 2011 yılından bu yana Yakacık Rezidans’ta yaşayan ve hobi odasının müdavimleri arasında yer alan Ekener, “Bebek elbiseleri ördüm, bandalar yaptım, özellikle örgü türü ürünlerin çoğu bana ait. Masa örtüleri diktik. Gazal Başar Hocamızın eşliğinde çalıştık. Bir yıllık emeğimizi bugün sergiliyoruz. Sürekli çalışıyorum. Çok ürünüm var. Bu kermesten satılan ürünlerin Darüşşafakalı öğrencilerin eğitimine kaynak yaratması büyük mutluluk.” diye konuşuyor.
Arkadaşlarının bu kermeste kendini yalnız bırakmadığını söyleyen Ekener, “Elli yıllık dostlarım, Şermin İnan, Birsen Gönlüşen, Nesrin Üreyen ve Nurefşan Zeren de bugün kermes için geldiler. 1970 yılında Doğan Sigorta’da birlikte çalışıyorduk, hiç kopmadık. Her zaman ziyaretime geliyorlar, bugün de kermesimiz için geldiler” diye anlatıyor.

Maltepe Rezidans Bağışçısı Nurefşan Zeren.
Maltepe Rezidans Bağışçısı Nurefşan Zeren.

Gelirini Darüşşafaka’ya bağışladığı "Ali" isimli kitabıyla kermese katılan Maltepe Rezidans bağışçısı Nurefşan Zeren, her yıl kermese geldiğini belirterek, “Buradaki arkadaşlarımızın yaptığı ürünleri alarak, destek olmaya çalışıyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?