Uluslararası FRC Robot Yarışması heyecanı başladı

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafaka Robot Kulübü, 4-6 Nisan 2013 tarihleri arasında ABD’nin Chicago kentindeki Illinois Üniversitesi’nde düzenlenecek FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Robot Yarışması’na katılmak için gün sayıyor.
 
2012-2013 yılı FRC Robot görevi, “Frizby fırlatma ve 3 metrelik 3 katlı bir piramide tırmanma” olarak belirlenmişti. Darüşşafaka Robot Kulübü’nün bu görev doğrultusunda altı haftalık yoğun bir çalışmayla hazırladığı robot, 19 Şubat'ta tüm dünya takımlarıyla eş zamanlı olarak kargoya verilerek ABD’ye gönderildi.
 
Darüşşafaka Robot Kulübü-1_rsz_rsz_rsz.jpg
Darüşşafaka Robot Takımı ve Fen Bilimleri Öğretmeni Gürsoy Mantaş
 
Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere, "gerçek mühendislik dünyasının" kapılarını aralayan FRC Robot Yarışması’nda, Darüşşafaka Robot Takımı’nın yarışacağı Chicago etabından önceki New York etabı, 8-9 Mart tarihlerinde yapıldı.
 
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Türk Amerikan Dernekleri Kurulu (ATAA) Mütevelli Heyeti Üyesi Davut Ökütçü, New York’taki yarışmanın yapıldığı arenayı ziyaret etti.
 
robot-davut-okutcu-1._rsz.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, Tepekent Anadolu Lisesi takımıyla
 
Yarışmaya katılan Türk takımlarının sayısı her yıl artıyor. Darüşşafaka Lisesi’nin yanı sıra yarışmaya bu yıl Türkiye’den, TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi, Tepekent Anadolu Lisesi, Özel Tevfik Fikret Lisesi ve Bahçeşehir Koleji’nin robot takımları katılıyor.
 
robot-davut-okutcu-2._rsz.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi takımıyla
 
FIRST Robot Yarışması
FIRST Robot Yarışması (FIRST Robotics Competition-FRC), "Zeka İçin Spor" sloganıyla ortaya çıkan, yarışma heyecanıyla bilim ve teknolojiyi birleştiren, uluslararası bir robot geliştirme yarışmasıdır. Belirli kurallar ve kısıtlı kaynaklar dahilinde, öğrenci gruplarının kaynaklarını birleştirme, bir takım kurma ve sonuçta rakipleriyle yarışacakları bir robot programı geliştirmelerini amaçlar. 14-18 yaş öğrencilerinin gerçek bir mühendislik tecrübesine erişmesi hedeflenir. Yarışmayı kazananlara üniversite bursu sağlanır.
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?