Ulu Önderimizin annesi Zübeyde Hanım’ı, vefatının 101. yılında minnetle andık

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti, bağışçısı ve Ulu Önder Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ı, vefatının 101. yıl dönümünde İzmir Karşıyaka'daki kabri başında andı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 14 Ocak 1923 tarihinde hayata gözlerini yuman annesi Zübeyde Hanım, Darüşşafaka Cemiyeti temsilcileri tarafından kabri başında anıldı.

Zübeyde Hanım’ın vefat yıl dönümü olan 14 Ocak’ta İzmir Karşıyaka’daki anıt mezarına çelenk bırakan Darüşşafaka Cemiyeti temsilcileri, Zübeyde Hanım ile annesinin izinden giderek Darüşşafaka’ya bağış yapan ve 18 Ocak’ta vefatının 68. yılı olan Ata’mızın kız kardeşi Makbule Atadan için de dua okuttu.

İlhan Akan, Yüksel Ahmetoğlu, Nuran Atmanoğlu, Zübeyr Batur, Levent Aydınoğlu, Sibel Özavcı,
Yüksel Barut, Ayşe İnci İşli, Aysel Yılmazkaya

 

Anma etkinliğinde Darüşşafaka Urla Rezidans Bağış ve Bağışçı İlişkileri Yetkilisi Sibel Özavcı, Sosyal Hizmet Uzmanı Cem Düzgülşen, 1978 Darüşşafaka Lisesi mezunu Levent Aydınoğlu ve Urla Rezidans bağışçıları hazır bulundu.

28 Kasım 1921 tarihinde Zübeyde Hanım’ın yaptığı değerli bağışla ilgili olarak öğretmen, gazeteci, yazar ve tarihçi Enver Behnan Şapolyo; 8 Haziran 1971 tarihli Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberinde, Zübeyde Hanım’ın, “Yoksulları koruyan ve yetiştiren bu müesseseye benim sevgim ve saygım büyüktür. Biriktirmiş olduğum bir miktar parayı Darüşşafaka’ya hibe ediyorum.” dediğini aktarıyor ve İpek Çalışlar da Mustafa Kemal Atatürk, Mücadelesi ve Özel Hayatı adlı kitabında “Zübeyde Hanım’dan Darüşşafaka’ya Şükran Bağışı” ifadesini kullanarak şu bilgileri veriyor:

“Zübeyde Hanım oğlunun zaferini, gazi ve mareşal unvanına layık görülmesini telgrafla kutladı:

‘Size mareşallik yüce rütbesi ile gazilik şeref unvanının verildiğini müjdelediler. Milletin hakkınızdaki bu sevgi ve itimadı, benim kadar kimseyi duygulandıramaz. Kız kardeşinle beraber alnından öperek ve bağrımıza basarak seni tebrik ederiz.’

Mustafa Kemal de ‘Benim için dünyevi mükafatların en yücesi olan tebrikatınızla mesut oldum. İlk fırsatta sizleri buraya getirmeye çalışacağım.’ derken annesinden beklemesini ve duasını eksik etmemesini istedi.

Zübeyde Hanım, oğlunun ve memleketin sevincini yetimlerle paylaşmak için hayırda bulunmaya karar verdi.”

102 yıldır Darüşşafakalı öğrencilerin yanında olan Zübeyde Hanım’ın yaptığı bağışla ilgili, Beşir Özmen’in kaleme aldığı “Tarihimizde Bu Ay” başlığı altındaki Kasım ayına ait 9 numaralı yazıyı okumak için tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?