Ulu Önder Atatürk, vefatının 73. yılında anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 
10 kasim toren 1.jpg
 
Darüşşafaka Eğitim Kurumları, vefatının 73. yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü törenle andı. TİM Gösteri Merkezi’nde 10 Kasım Perşembe günü düzenlenen tören, Ata’nın huzurunda saygı duruşu ve hep birlikte okunan İstiklal Marşı ile başladı. 

10 kasim toren protokol.jpg
Törene; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Davut Ökütçü ve Talha Çamaş, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, İlköğretim Müdürü Çiğdem Kaya, Atatürk araştırmacısı ve yazar Eriş Ülger, Darüşşafaka öğrenci ile velileri katıldı.
 
10 kasim toren 2.jpg
Darüşşafakal izcilerin Ata’ya selam durdukları törende Darüşşafaka Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Mertcan Bilici, Atatürk’ün anısına bestelenen “Oradasın” adlı şarkıyı seslendirdi.
 
10 kasim toren ersan.jpg10 kasim toren odul.jpg
Adnan Ersan                                                                   Adnan Ersan ve Eriş Ülger
 
Atilla İlhan’ın “Mustafa Kemal” şiirinden bir bölüm okuyarak konuşmasına başlayan Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, “Bazılar için 10 Kasım sadece iki dakikalık saygı duruşu, konuşmalar ve toplam bir saatte biten tören… Ama bizim için öyle mi? Bizim için, unutulmaz, var olduğumuz müddetçe, düşüncelerinden asla taviz vermeyeceğimiz, yolumuz, ışığımız, bir liderimiz için yaptığımız anma töreni… Biliyoruz bugün buradaysak, özgürsek, laiksek, çağdaşsak, onun sayesinde. Gençliğe yazdığı hitabe ezberimizde. Ne zaman, nerede, ne yapacağımızın yazılı olduğu hitabe. Biraz önce öğrencimin seslendirdiği eser öğrencimin kendi sözleriydi. Gençliğin en güzel cevabıydı. Bugün ona daha çok ihtiyaç duyduğumuz, onu özlediğimiz ve onun düşünceleri ne ihtiyacımız olduğu bir dönemdeyiz” dedi.

10 kasim toren erisulger.jpg

Adnan Ersan konuşmasının ardından sözü 10 Kasım 1953’te Atatürk ün naaşının Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e nakli sırasında gençlik adına Atatürk ün Türk Gençliğine Hitabı’nı okuyan yazar Eriş Ülger’e bıraktı.
 
10 kasim toren salon.jpg

Tarihi anekdotlar içeren konuşmasıyla ayakta alkışlanan Ülger’in Atatürk’le ilgili sorduğu sorular Darüşşafakalı öğrenciler tarafından coşkuyla yanıtlandı. Yazar Ülger, sorularına yanıt veren öğrencilere kitaplarından armağan etti.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?