Üç nesil Darüşşafakalı bir arada

 ›  Haberler  › ↓ 
ucnesil_web.jpg
Soldan sağa: Dr. Bülent Fahri Akınsal (DŞ’48), Lütfullah Güvenç (DŞ’40), Zekeriya Yıldırım (DŞ’62), Urla Rezidans’ta. 
Darüşşafaka mezunu Lütfullah Güvenç (DŞ’40), Dr. Bülent Fahri Akınsal (DŞ’48) ve Zekeriya Yıldırım (DŞ’62), 29 Eylül Perşembe günü Urla Rezidans’ta bir araya geldi.  Darüşşafaka mezunu üç nesil, Dr. Bülent Fahri Akınsal ile eşi Dr. Günseli Akınsal’ın Urla Rezidans bağışçısı olması vesilesiyle buluştu. Yaşamlarını Darüşşafaka’nın bir rezidansında sürdürmeye karar veren Akınsal çiftini bu kararlarından ötürü kutlayan Yıldırım, “Darüşşafaka’nın 148 yıldır ayakta kalmasında mezun ettiği gençlerin yuvalarını asla terk etmemesinin payı büyüktür” dedi.
 
Dr. Bülent Fahri Akınsal (DŞ'48)
Darüşşafaka’nın eğitimle hayatını değiştirdiği binlerce çocuktan biri olan Dr. Bülent Fahri Akınsal, 1948’de Darüşşafaka Lisesi’ni, 1954’te ise Ankara Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1958-1962 yılları arasında Haseki Hastanesi Heybeliada Sanatoryumu’nda ihtisasını tamamlayarak, iç hastalıkları ve göğüs hastalıkları uzmanı oldu. 1962’de Dr. Günseli Hanım ile evlenen Akınsal, 1963’te eşiyle birlikte Almanya’ya giderek, çok sayıda klinikte astım ve alerji araştırmaları yaptı. 1972’de yurda dönen Akınsal, Ankara Atatürk Göğüs Cerrahi Merkezi’nde Astım Servisi’ni kurarak, klinik şefi oldu. 1976-1983 yılları arasında Koşuyolu Astım Hastanesi’ni kuran Akınsal, 1983’te Astım-Alerji Kliniği hocalığından emekli oldu. 2004 yılında Darüşşafaka’ya vasiyet bağışında bulunan ve eğitim konusunda her zaman duyarlı olan Akınsal çifti, Antalya Konyaaltı’nda isimlerini taşıyan bir ilköğretim okulu da yaptırdı.
 
Lütfullah Güvenç (DŞ’40)
Darüşşafaka’nın bağışçıları arasında yer alan ve en kıdemli Darüşşafakalılardan olanLütfullah Güvenç (DŞ’40), 1920 yılında İstanbul’da doğdu. Askeri Kimya Mühendisliği’nden 1946’da mezun olduktan sonra Kırıkkale MKE Barut ve Mühimmat Fabrikası’nda çalışma hayatına atıldı ve on bir yıl hizmetten sonra askerlikten ayrılarak ABD’ye gitti. 29 yıl boyunca orada üniversite ve çeşitli sanayi kuruluşlarında çalışan Güvenç, 20 yıl önce ülkesine geri döndü.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?