Üç Darüşşafakalı, bir sergi: Dönüş

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda "eğitimde fırsat eşitliği" sunduğu üç öğrencisini resim ve fotoğraf sergisinde buluşturuyor. İstanbul Beyoğlu'ndaki Galeri Bu'da 19 -26 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek sergide; Darüşşafaka Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Defne Hadiş  serbest teknik resim çalışmalarıyla, Darüşşafaka Lisesi 2012 yılı mezunu Çağdaş Torbacıoğlu objektifinden yansıyan fotoğraf kareleriyle yer alacak. Serginin dekor tasarımı ve mekan düzenlemesi ise yine 2012 yılı Darüşşafaka Lisesi mezunu Tuğba Eke'nin imzasını taşıyacak.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda 152 yıldır babası veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, başarılı öğrencileri geleceğe hazırlayan Darüşşafaka'nın yetiştirdiği üç öğrenci bir sergide buluşuyor. Sergiye, Darüşşafaka'da tanınan olanakların, verilen eğitimin yarattığı birikimin geri dönüşümünün ifadesi olarak "DÖNÜŞ" ismi verildi.

Darüşşafaka'nın hayatına dokunduğu üç ismi bir araya getiren sergide 20 eseriyle yer alacak olan Defne Hadiş, yeteneğiyle herkesi büyülüyor. Darüşşafaka'da 5. yılını geride bırakan ve geçtiğimiz yıl ilk kişisel resim sergisini açan Hadiş, gelecek hayalini şöyle anlatıyor: "Ressam olmak, bir karavan alıp dünyayı dolaşmak ve insanlara yardım etmek istiyorum. Herkes, ‘doktor, mühendis ol’ diyor. Ama ben hayalini kurduğum mesleği seçeceğim. Büyüdüğümde şu anki hayallerini gerçekleştirmiş Defne olmak benim için en büyük mutluluk olacak." Darüşşafaka'nın hayatının akışını değiştirdiğini vurgulayan Defne, "Daha çok hayal kuruyorum ve hayallerimi büyük tutuyorum. Buraya geldiğimden beri ressam olmak istediğimi söylüyorum. Bana yardım eden okulum olmasaydı, bu imkansız bir hayaldi. Daçkalı olmak zaten imkansızı başarmaktır. Eski arkadaşlarım 'Defne, sen bir yerlere geleceksin, bizi unutma' diyor." 

Darüşşafaka'daki hayatı anlatan "Se Fossi Fuoco -Ateş Olsam" isimli kitabında da yer alan fotoğraf kareleriyle sanatseverlerle  buluşacak olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 3. sınıf  öğrencisi Çağdaş Torbacıoğlu, fotoğraf sanatıyla Darüşşafaka'da tanıştığını belirtiyor.  Torbacıoğlu, "İnsanlar, içinde bulundukları ortamı en iyi biçimde ifade ederler. Ben de bu fotoğraflarla 10 yıl boyunca içinde bulunduğum ortamı anlatmaya çalıştım. Daçka'nın herkes için farklı bir anlamı var, ben de bu karelerle kendi farkındalığımı anlatmaya çabaladım, sonuçta bu kitap meydana geldi. Bu projeyle buradaki yaşamı bilenlerin anılarını tekrardan canlandırmaya çalıştım, ayrıca bilgi sahibi olmayan insanların bu yaşamın belki de daha duymadıkları ve görmedikleri kadar samimi ve doğal olduğunu fark etmelerini istedim. Okul, 152 yıllık geçmişi içinde fiziki anlamda bazı değişikliklere uğramıştır ve uğramaya da devam edecektir ama şunun çok iyi farkına vardım ki duygular, anılar ve alınan tat hep aynı kalmakta... Galiba insanları çeken de bu kuvvetli bağ" diyor.

Çağdaş Torbacıoğlu'nun fotoğraflarından...

Serginin dekor tasarımı ve mekan düzenlemesini üstlenen İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi 3. sınıf öğrencisi Tuğba Eke, Darüşşafaka'nın yeşil-siyah kapısının ardındaki hayatı serginin dekor tasarımına ve mekan düzenlemesine taşıyacağını ifade ediyor. Eke, "Bu projede amacım dönem arkadaşım Çağdaş'ın ve kardeşimiz Defne'nin sanatsal çalışmalarını, Darüşşafaka'yı tanıtan ve anımsatan bir ortamda sunabilmek. Bu nedenle sergide Darüşşafaka'yı çağrıştıran nesnelere yer vereceğim. Bu bir sürahi veya tabldot olabilecek" görüşünü dile getiriyor.

     

Defne Hadiş'in resim çalışmalarından...

 

"DÖNÜŞ" KARMA RESİM VE FOTOĞRAF SERGİSİ

Tarih: 19-26 Nisan 2015

Yer: GaleriBu

Adres: Şahkulu Mah., Serdar-ı Ekrem Sok. No: 11, Galata Beyoğlu İstanbul

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?