Türkiye’nin ilk yapay zekâ odaklı kodlama sınıfı Darüşşafaka’da açıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları ve Sertrans Logistics Türkiye’de ilk kez lise seviyesinde yapay zeka odaklı kodlama sınıfını Darüşşafaka Lisesi’nde açtı. Sertrans Logistics tarafından organize edilen Yapay Zekâ Odaklı Kodlama Sınıfının açılış toplantısı 13 Mayıs Pazartesi günü Çırağan Sarayı’nda yapıldı.

Sertrans Logistics, Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile 20 öğrenciye yapay zekâ odaklı programlama eğitimi vermeye başladı. Mart ayında başlanan ve Boğaziçi Üniversitesi’nden eğitmenlerin verdiği derslerde ilk yıl Python kodlama dilinin temellerinin yanı sıra yapay zekâ algoritmalarının ve derin öğrenmenin mantığı anlatılıyor. Takip eden yıllarda proje bazlı uygulamalar yapılacak.

“21. yüzyılın yeteneklerine sahip gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz.”
Darüşşafaka Cemiyeti YK Başkanı M.tayfun Öktem (DŞ'82)

Sertrans Logistics Yapay Zekâ Odaklı Kodlama Sınıfının açılış toplantısında konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem “Darüşşafaka, yaşam boyu öğrenen, evrensel değerleri benimsemiş, özgüvenli, ülkesine ve topluma karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde lider bireyler yetiştirmektir. Sertrans Logistics Derin Öğrenme Sınıfı projesinin parçası olmaktan dolayı mutluyuz. Derin Öğrenme, Analitik Düşünme ve Büyük Datayı Analiz Etme dersleri bizim için oldukça önemli çünkü bizler 21. yüzyılın yeteneklerine sahip gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Darüşşafaka ile yaptığımız iş birliğiyle Türkiye’de ilk kez yapay zekâ, derin öğrenme kavramları lise seviyesinde öğretilmeye başlanıyor.”
Sertrans Lojistik YK Başkanı Nilgün Keleş

Sertrans Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Keleş, “Kendi kendine yeten akıllı fabrikaların, akıllı binaların, akıllı şehirlerin ve akıllı lojistiğin olacağı bir geleceğe şimdiden hazırlanmalıyız. Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile açtığımız Sertrans Logistics Yapay Zekâ Odaklı Kodlama Sınıfı, Endüstri 4.0 dünyasına yaptığımız önemli bir yatırımdır.  Bu iş birliği ile birlikte Türkiye’de ilk kez yapay zekâ, derin öğrenme kavramları lise seviyesinde öğretilmeye başlanıyor. Mekanik ve elektronik robotların yerini düşünen, öğrenen ve karar veren robotlar alacak. Türkiye’nin gelecekte lider ülke olması için ilham verici bir adım olmasını umuyoruz.” dedi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?