Türkiye'nin lise düzeyindeki ilk Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi açıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) desteğiyle Türkiye'nin liseler düzeyindeki ilk  "Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi"ni kurdu. Öğrencilerin girişimcilik ve bireysel yaratıcılıklarının gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen Merkez, devlet okulları ya da özel okullarda okuyan  öğrencilere de hizmet verecek!

istka_11062014_6.JPG

151 yıldır bağışlarla varlığını sürdüren, eğitimde fırsat eşitliğinin sembolü Darüşşafaka, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) desteğiyle Türkiye’nin lise seviyesindeki ilk  Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi'ni  11 Haziran'da hizmete açtı.
 
istka_11062014_7.JPG
 
Maslak'taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları kampüsünde açılan Merkez, gençlerin, çevre, elektronik, yazılım, mekatronik-robotik, haberleşme alanlarında teknolojik bilgi birikimlerini ve farkındalıklarını artırarak girişimcilik yönlerinin güçlendirmeyi ve inovatif düşünceler geliştirilmelerine yön vermeyi hedefliyor.
 
istka_11062014_15.JPG
 
Talha Çamaş: "Darüşşafaka Tekno- Girişimcilik Gençlik Merkezi, bu açıdan ülkemiz adına büyük bir boşluğu dolduracak"
 
istka_11062014_5.JPG2014-2015 eğitim-öğretim yılında devlet ve özel okullarda okuyan farklı seviyedeki öğrencilere de eğitim verecek olan Merkezin açılışında konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, "Türkiye'nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka, bir buçuk asırlık tarihi boyunca hep ilklere imza atmış, hep öncü rolü üstlenmiştir. Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi de bir ilk olarak eğitim tarihimizideki yerini alacaktır" dedi.
 
Konuşmasında  inovasyonun önemi üzerinde duran Çamaş, "Bu yüzyıl sadece inovatif düşünceler geliştiren ülkeler, uluslararası arenada söz sahibi olabilir. Darüşşafaka Tekno- Girişimcilik Gençlik Merkezi, bu açıdan ülkemiz adına büyük bir boşluğu dolduracak. Merkez, ortaokuldan başlayarak öğrencilerin, yenilikçi  düşünceler geliştirmelerine ve meslek seçimlerine yön verecek! Merkezimiz ilk eğitimlerini Darüşşafaka’da okuyan 9. ve 10. sınıf seviyesindeki 167 öğrenciye verdi. Bu eğitimlerin sonucu öğrencilerimizden birbirinden ilginç iş fikirleri ortaya çıktı. İnanıyorum ki Türkiye'nin geleceğini aydınlatacak yenilikçi fikirler buradan çıkacak ve geleceğe yön verecek" diye konuştu.
 
istka_11062014_2.JPG
 
Öğrencilere girişimcilik eğitimleriyle teknoloji alanında kendi işlerini kurabilecek bilgi ve yetkinliği kazandırmayı hedefleyen Merkez, aynı zaman da öğrenciler, iş dünyasının önde gelen isimleriyle  bir araya getirecek.
 
istka_11062014_11.JPGistka_11062014_8.JPG
 
Projenin girişimcilik ayağında İntel, Uluslararası Girişimciler Derneği ve Özyeğin Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan bir program uygulandı.
 
istka_11062014_1.JPG
 
İki katlı Merkezde; Modern Teknoloji ve Elektronik Sistemleri Modülleri, Enerji (Rüzgar, Güneş, Su, Hidro Isı) Modülleri, Teknoloji ve Bilgisayar Modülleri, Fizik-Kimya-Biyoloji ModüllMerkezde; Modern Teknoloji ve Elektronik Sistemleri Modülleri, Enerji (Rüzgar, Güneş, Su, Hidro Isı) Modülleri, Teknoloji ve Bilgisayar Modülleri, Fizik-Kimya-Biyoloji Modüller, Haraketli Robot Modülleri, 3D Robot Modülleri, Robotik Eğitim Modülleri, temel İletişim Modülleri bulunuyor.
 
istka_11062014_14.JPG
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?