Türkiye'nin Robot Takımları Darüşşafaka'da buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Fikret Yüksel Vakfı ile birlikte 9 Ocak'ta Türkiye’nin ilk resmi Kickoff’unu düzenledi. Etkinlikte 23 eğitim kurumundan 300 öğrenci ile 50'yi aşkın mentoru tüm dünya ile eşzamanlı olarak NASA TV'den canlı yayında FIRST Robotics Competition yarışmasının bu yılki robot temasını öğrendi ve robot yapımında kullanacakları malzemeleri teslim aldı.

             

Sekiz yıl önce ABD’de düzenlenen First Robotics Competition (FRC) turnuvalarına ilk Türk takımı Sultans of Turkey'ı gönderen Darüşşafaka Eğitim Kurumları,bu kez de Türkiye'nin ilk resmi Kickoff etkinliğine ev sahipliği yaptı. 25 yıldır ABD'de düzenlenen FRC turnuvalarının 2016 sezon temasının açıklandığı etkinlikte, tüm dünya ile eşzamanlı olarak NASA TV'den canlı yayın yapıldı.

          

“Başlama vuruşu” anlamına gelen Kickoff etkinliğine Türkiye’den 23 eğitim kurumundan 300 öğrenci katıldı. Yarışmacılar, FIRST Robotics Competition yarışmasının bu yılki robot temasını öğrendi ve robot yapımında kullanacakları malzemeleri teslim aldı. Yarışmacıların 6 hafta içinde belirtilen görevdeki robotu yapmaları ve ABD'ye göndermeleri gerekiyor. Yapılan robotlar mart ve nisan aylarında ABD’de düzenlenecek turnuvalarda yarışacak. 

        Türkiye'nin ilk robot takımı olan ve Siemens'in sponsorluğuyla yoluna devam eden Darüşşafaka Sultans of Turkey'ı Siemens'in mühendisleri de yalnız bırakmadı.

Darüşşafaka'nın robot takımı Sultans of Turkey'ın her aşamasında görev aldığı etkinliğe aralarında Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Özel İtalyan Lisesi -Borusan Asım Kocabıyık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi,  Robert Kolej, Private MEF High School, Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Florya Anadolu Lisesi, Eyüboğlu Eğitim Kurumları ve Haydar Akın Meslek Teknik Lisesi'nin de bulunduğu 23 okuldan 21 robot takımı, Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda bir araya geldi.

        

Genç robotçuları Fikret Yüksel Vakfı Başkanı Susan Burchard, eşi Gary Burchard, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkan Vekili Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu ve Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey de yalnız bırakmadı.

        

Etkinliği ilişkin Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş şu değerlendirmeyi yaptı: "Bugün de 1941 Darüşşafaka mezunu, merhum mühendis ve iş adamı Fikret Yüksel’in ABD’de kurduğu Fikret Yüksel Vakfı'nın desteğiyle Türkiye'nin ilk resmi Kickoff'unu düzenledik. 23 okuldan 300 öğrenci ve 50 öğretmen, bugün Darüşşafaka'da hem fikir alışverişinde bulundu hem de yeni görevlerini öğrendi. İnanıyorum ki hepsi de ülkemizi ABD'de başarıyla temsil edecek."

        

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji  Robot Kulübü'nün mentoru Kağan Kapıcıoğlu, okullarında 10 yıldır robot kulübü olduğunu belirterek, "Darüşşafaka'dan sonra FRC turnuvalarının Türkiye'deki öncülerinden biriyiz. Bugünkü etkinlik, yarışmaya daha kolay  hazırlanabilmemize ve farklı takımlarla fikir alışverişinde bulunmamıza  olanak tanıdı. Türkiye takımları için ABD öncesi bir hazırlık oldu. Kickoff, bu yıl ilk kez resmi olarak Darüşşafaka'da yapılıyor. Zaten Darüşşafaka, bu yarışmanın Türkiye'deki öncüsü. İlk  kurulan ve FRC turnuvalarına katılan takım... Bu etkinliğe ev sahipliği yaparak, öncülüğünü sürdürüyor" dedi.

      

Yaşar Acar Fen Lisesi Robot Takımı'nın mekanik - elektronik işlerinden sorumlu Vedat Emirci, okullarında beş yıldır robot takımını olduğunu belirterek,"Geçtiğimiz sene ABD'deki yarışmadan ödülle döndüklerini ve bu yıl da iddialıyız" diye konuştu.

      

Borusan Asım Kocabıyık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Robot Takımı'nın üyesi Atakan Solak,  okullarında üç yıldır robot takımının olduğunu belirterek, "Robot, oldukça zor bir uğraş. Bazen okulda sabahladığımız bile oluyor. Ancak bir o kadar da bizleri geliştiren bir uğraş... Bugünkü etkinlik oldukça verimliydi. Programlama eğitimine katıldım, biz de iş güvenliği konusunda bir sunum yaptık. Hedefimiz ABD'de final yarışmasına kalmak ve ülkemize ödüller kazandırmak" görüşlerini dile getirdi.

         

Siemens'in sponsorluğunda çalışmalarını sürdüren Darüşşafaka Robot Takımı'ndan Mertcan Gür, FRC'nin bu yıl verdiği görevi şöyle değerlendirdi: "Bu seneki görev diğer yıllara göre daha zor ve kapsamlı... Ancak takım olarak bu görevleri yapacak donanıma sahibiz. Kendimizi hazır hissediyoruz. Altı hafta içinde robotumuzu yapıp, ABD'ye göndereceğiz ve ülkemize ödüller kazandıracağız."

        

“Zeka için spor” sloganıyla her sene 15-18 yaş grubu için düzenlenen uluslararası robot yarışması FRC’ye geçtiğimiz yıl 19 farklı ülkeden 70 binin üzerinde öğrenci başvuruda bulunmuştu. Darüşşafaka Robot Takımı “Sultans of Turkey”, mart ayındaki bölgesel turnuvada 10 maçta 8 galibiyet alarak tarihinde ilk defa “Dünya Şampiyonası”nda yarışmaya hak kazanmış, ayrıca NASA'nın sponsor olduğu “Regional Engineering Inspiration Award” ödülüne layık görülmüştü. Takım, 22-25 Nisan’da St. Louis'de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nda 10 maçta 6 galibiyet alarak ülkemizi başarıyla temsil etmişti.

      

FRC (First Robotics Competition)

FRC (First Robotics Competition), FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) bünyesinde doğmuş, gençler için oluşturulmuş uluslararası bir robot yarışmasıdır. Kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan FIRST, gençlerin bilim ve teknolojiye ilgisini arttırmayı amaçlayan programlar sunuyor. 

      

Fikret Yüksel Vakfı

Darüşşafaka’dan 1941 yılında mezun olan Fikret Yüksel, İTÜ İnşaat Fakültesi’nde başladığı yüksek öğrenimini Darüşşafaka Cemiyeti’nin burs desteğiyle Harvard ve MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) İnşaat, Zemin Mekaniği ve Yapı Mühendisliği alanlarında sürdürdü. 1974’te ABD’ye giden Yüksel, orada evlendi. ABD’de inşaat ve gayrimenkul geliştirme alanında başarılı bir iş hayatı olan Yüksel, 1998’de Fikret Yüksel Vakfı’nı kurdu. 2001 yılında vefat eden Fikret Yüksel’in kurduğu Vakıf, bugün Darüşşafaka’nın en önemli destekçileri arasında yer alıyor. Fikret Yüksel Vakfı 2008 yılından bu yana ayrıca Darüşşafaka’daki robot çalışmalarını da destekliyor. Darüşşafaka’da bir robot kulübü kurulmasına ön ayak olan Fikret Yüksel Vakfı'nın desteğiyle Darüşşafaka öğrencileri, 2008-2009 eğitim-öğretim yılından bu yana, ABD’de Foundation for Inspiration and Recognition of Science and Technology (FIRST) tarafından düzenlenen robot yarışmalarına katılarak başarılar elde ediyor.

FRC 2016 yılı teması

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?