Türkiye’nin eğitim sevdalıları Darüşşafaka ‘Çatısı’ altında buluşuyor

 ›  Haberler  › ↓ 

Bu yıl 155’inci yılını kutlayan Darüşşafaka Cemiyeti, toplumsal kalkınmada eğitimin gücüne inanan yüzlerce katılımcıyı Darüşşafaka Çatı Konuşmaları’nda bir araya getiriyor 

 

Eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla 1863 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu Darüşşafaka Cemiyeti, eğitim alanında farkındalık yaratacak etkinliklerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Darüşşafaka Cemiyeti bu yıl ilk kez düzenleyeceği “Darüşşafaka Çatı Konuşmaları” ile eğitimin toplumsal kalkınmadaki rolünü masaya yatırırken, daha fazla çocuğun kaliteli eğitime ulaşması ve hayatlarının eğitimle değişmesi için yapılması gerekenleri tartışacak. 24 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 09:30 – 16:30 arasında İstanbul TİM Show Center’da düzenlenecek etkinliğin başlığı da “Büyük Konulara, Küçük Hikayeler” olarak belirlendi. 

Türkiye'nin ünlü isimleri katılacak

Darüşşafaka Çatı Konuşmaları kapsamında, alanlarında en ünlü isimler, farklı panellerde tecrübe ve uzmanlıklarını paylaşacak. Organizasyonda konuşmacı olarak yer alacak isimler arasında Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan; Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyesi ve MIT Media Lab araştırmacısı Dr. Canan Dağdeviren; TOÇEV Mütevelli Ve Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun, oyuncu Mert Fırat; Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Batuhan Aydagül; Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan; Goncalar Solmasın Derneği Başkanı, Öğretmen Hacı Ormanoğlu; Oyunlaştırma Uzmanı Ercan Altuğ Yılmaz; kamuoyunda Evrensel Kamil olarak da anılan eğitimci Emre Alettin Keskin; Nöro Sağlık Kurucusu Uzm. Dr. Kerem Dündar; gazeteci Özlem Gürses, aerobik cimnastikte Dünya Şampiyonu sporcumuz Ayşe Begüm Onbaşı, sanatçı Nilipek ve Mardin’de 2009 yılında gerçekleşen Bilge Köyü katliamından kurtulmasının ardından 2018 yılında Darüşşafaka’dan mezun olan, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Remziye Çelebi de bulunuyor.

Ücret yok, kayıtlar internet sitesinden

Darüşşafaka Çatı Konuşmaları’na sadece eğitimciler değil, aynı zamanda Türkiye genelinde eğitimin gücüne inanan herkes ücretsiz olarak katılabilecek. Etkinliğe kayıtlar http://www.catikonusmalari.com/ adresinden yapılıyor. 

Çatı Konuşmaları'nın Programı
  Program
09.00 - 10.00
Hoş geldiniz -Kayıt
10.00 - 11.30 Özlem Gürses / Sunucu
  Talha Çamaş / Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı
  Prof. Dr. Mustafa Safran/ Milli Eğitim Bakan Yardımcısı
 
Yeni Dünyada Eğitim
  Dr. Canan Dağdeviren / Bilim İnsanı
  Remziye Çelebi / Darüşşafaka Mezunu
  Batuhan Aydagül / Eğitim Reformu Girişimi Direktörü
  Prof. Dr. Umran İnan / Koç Üniversitesi Rektörü
11.30 - 12.30
Kahve Arası
12.00 - 13.00
Dönüşümü Başlatmak
  Mert Fırat / Oyuncu ve İhtiyaç Haritası'nın Kurucusu
  Ayşe Begüm Onbaşı / Aerobik Jimnastikçi
  Emre Alettin Keskin "Evrensel Kâmil"
13.00 - 14.15
Yemek Arası
14.15 - 14.30 Nilipek / Müzisyen (Mini Konser)

14.30 - 16.15

Birlikte Aşmak
  Hacı Ormanoğlu / Öğretmen, Goncalar Solmasın Derneği Başkanı
  Prof. Dr. Hüsamettin Koçan / Baksı Müzesi Kurucusu, Grafik Sanatçısı, Akademisyen
  Ercan Altuğ / Oyunlaştırma Uzmanı
  Ebru Uygun / TOÇEV Mütevelli ve Yönetim Kurulu Başkanı
  Uzm. Dr. Kerem Dündar / MD|PhD / Nöro Sağlık Kurucusu ve Sinirbilim Uzmanı
  Talha Çamaş Kapanış Konuşması + Darüşşafaka Ritim Orkestrası
16.30 Kapanış
 
Çatı Konuşmaları Hakkında

EĞİTİM, EĞİTİM, EĞİTİM… Büyük harflerle, yineleyerek yazınca konunun önemi daha iyi anlaşılıyor mu? Sanmıyoruz. Hatta her gün büyük ve tekrar dolu cümlelere boğuldukça konu sıradanlaşıyor. Peki, ne yapmalıyız da eğitimin bu ülkenin en büyük konusu olduğunu hissettirmeliyiz? Fark ettirmek, düşündürmek, sorgulatmak… Hepsine giden yol hissettirmekten geçmiyor mu? Bir çatının altında toplansak, büyük konuların, küçük hikâyelerini anlatsak; birbirimize değil herkese… Derdimizi, hayallerimizi, yollarımızı, yolculuklarımızı hissettirsek... Eğitimin kaderini tayin edecek konular, hayatın halleri haline gelse… Masa başında oturmaktan usanmış, ayağa kalkıp, birkaç adım atacak insanlara ulaşır mıyız? Bir çocuğun düşü, bir öğretmenin azmi, bir bağışçının motivasyonu, bir psikoloğun gözlemleri, bir hayalperestin gerçekleri… Paylaşıldıkça, dinleyicilerine “Benim de bir katkım olabilir mi?” dedirtecek o kadar çok hikâye var ki… Herkesin ortak meramı, daha çok çocuğun kaliteli eğitime ulaşması ve hayatlarının eğitimle değişmesi! Ülkemizin geleceği de buna bağlı değil mi? O zaman öylece durup değişimi ve duyarlı insanların bizi duymasını beklemek bize göre değil! Biz bir ses verelim, bakalım çoğalacak mıyız? Darüşşafaka olarak bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz Çatı Konuşmaları için çok heyecanlıyız. Sadece eğitimcileri değil, anlamı eğitimde arayan ve hatta bulan insanları bir araya getirmek için yola çıktık. Kalplerde kıvılcım olacak hikâyelerin sahiplerini, bir dönüşümün kıyısında dolaşanları, elindeki taşla en büyük dalgayı yaratmak isteyenlerle tanıştırmak için sizi 24 Ekim 2018 Çarşamba günü TİM Show Center'da bekliyoruz.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?