Türkiye’nin dört bir yanından Genç Sait Faik’ler ödüllerini aldı!

 ›  Haberler  › ↓ 
Özel Darüşşafaka Lisesi tarafından Türkiye çapında düzenlenen 7. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Liselerarası Öykü Yazma Yarışması’nın ödül töreni, 25 Mayıs Cuma günü Darüşşafaka TİM Maslak Gösteri Merkezi Fettah Aytaç Salonu’nda yapıldı.
 
IMG_7545_rsz.jpg

2006’dan beri düzenlenen ve ülkemizin “Genç Sait Faik”lerini ortaya çıkaran yarışmaya, bu yıl, 47 ilden toplam 517, Darüşşafaka’dan 20 öykü katıldı. Serpil Pazar, Zeynep Uymur, Özkan Kıranbağlı, Nilgün Kıranbağlı, Dila İren, Elif Durak, Ebru Çaloğlu, Gülsün Kaya ve Şebnem Özköroğlu’ndan oluşan Ön Seçici Kurul, bu eserlerin 40’ını Üst Seçici Kurul’a aktardı ve bu 40 öykünün yarışmanın anı kitabında yer almasına karar verdi. Nalan Barbarosoğlu, Feryal Tilmaç, Abdullah Ataşçı ve Ethem Baran’dan oluşan Üst Seçici Kurul ise bu 40 öykü arasından dereceye girenleri belirledi.
 
Yarışmada, Galatasaray Lisesi’nden Ünsal Melis Karakuş “Un Çuvalı” adlı öyküsüyle birinci, TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nden Duygu Erbil “Fildişi” adlı öyküsüyle ikinci, Amasya Merkez Alptekin Anadolu Lisesi’nden Feride Serpil Karakuş “Saatim Tıklıyor” ile üçüncü oldu. Darüşşafaka Lisesi öğrencileri arasında ise birincilik ödülüne “Ağıt” adlı öyküsüyle Doruk Çelik, ikincilik ödülüne “Mübalağa” ile Beren Kayalı, üçüncülük ödülüne ise “Leblebi Tozu” ile Fulya Yavaşoğlu layık görüldü.
 
IMG_7512_rsz_rsz.jpg IMG_7521_rsz.jpg
 Adnan Ersan                                                                     Beşir Özmen
 
Ödül Töreni, Özel Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan’ın yaptığı konuşmayla başladı. Ersan, “Ulusal bilincin ayakta kalabilmesi, uyanık bulunması için, dil ve tarih uğrunda çalışmak zorundayız diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, düşüncelerinde, Türkiye’nin yarınlarını teslim edeceğimiz çağdaş düşünceli gençler yetiştirmek için uğraş veren öğretmen arkadaşlarım, bu yolda öğrencilerimizin ufuklarını açacak etkinlikler düzenlenmektedir,” diyerek Darüşşafaka Lisesi Edebiyat Bölümü’nün düzenlediği “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Yarışması’nın da bunlardan biri olduğunun altını çizdi.
 
Adnan Ersan’ın konuşmasının ardından, M. Adil Yalçın’ın hazırladığı Sait Faik Belgeseli izlendi. Belgeselde, Sait Faik’in, Haritada Bir Nokta, Alemdağ'da Var Bir Yılan, Son Kuşlar gibi sevilen öykülerinden satırlar seslendirildi.
 
Belgesel gösteriminin ardından Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Sait Faik Hikaye Armağanı Seçici Kurulu Üyesi olan Beşir Özmen söz aldı. Özmen, “Ben Darüşşafaka ve Sait Faik arasında çok güzel bir ruh yakınlığı, benzerlik olduğuna inanırım. Şimdi değişik vesilelerle bu konuya daha yakından baktıkça, ilgilendikçe bunun daha da fazla öyle olduğunu düşünüyorum,” diye konuştu.
 
Özmen, yarışmaya 7 yılda 2600 civarında öykü katıldığını, öykülerin sayısına bakıldığında yarışmanın ülkedeki gençlerin edebiyat alanındaki üretimine önemli bir katkıda bulunduğunu söyledi. Özmen, yarışmada emeği olan herkese; Darüşşafaka Lisesi’nde bir edebiyat damarının gelişip güçlenmesinde çok önemli rol oynayan Ahmet Mithat Efendi’den Yahya Kemal’e, Tahir Nejat Gencan’dan Melike Doğramacı’ya, Semiha Karacabey’den Mahir Ünlü’ye, Yusuf Çotuksöken’den Gülsün Kaya’ya, tüm öğretmenlere, yöneticilere ve yarışmaya katılan tüm öğrencilere teşekkür etti.
 
Özmen, törende ayrıca, Darüşşafakalı öğrencilerin örnek bir davranışını da salondakilerle paylaştı. 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin öncülüğünde bir grup öğrencinin, okulun bahçesinde yaşayan Gaffur adlı bir ayağı yaralı kediyi aralarında para toplayarak veteriner kliniğine götürüp tedavi ettirdiklerini ve bu değerli davranışlarından ötürü onlarla gurur duyduğunu ifade etti.
 
“Bir insanı sevmekle başlar her şey… Bizim için Sait Faik ile bir düşte birlikte yürümek, yaşamı değiştiren, dünyaya sevinçle bakmamızı kolaylaştıran bir serüvendir”
 
IMG_7530_rsz.jpg
Beşir Özmen’in konuşmasının ardından öğrenciler, Sait Faik’in “Hişt Hişt!” adlı eserinin okuma tiyatrosunu sundu ve bir dans gösterisi sergiledi. Daha sonra Özel Darüşşafaka Lisesi Türkçe Bölümü Başkanı Gülsün Kaya’nın sunumu ile ödüller verildi. Gülsün Kaya, bu yarışmayı yaparken her zaman çok büyük heyecan duyduklarını ve Sait Faik’e karşı kendilerini borçlu saydıklarını belirterek yarışmaya katılan tüm öğrencilere ve onları destekleyen öğretmen ve yöneticiler ile büyük bir özveriyle çalışan Seçici Kurul üyelerine teşekkür etti.
 
IMG_7551_rsz.jpg
Seçici Kurul Başkanı Nalan Barbarosoğlu konuşmasını yapıyor.
 
Törende konuşan Seçici Kurul Başkanı Nalan Barbarosoğlu ise, “Bu çok keyifli bir şey, burada önemli olan bu seçkiye girmek. Bence bu kitaplarda, seçkilerde yer alan genç arkadaşlarım zaten bir derece almış ve öykü sanatına adım atmış demek, bu yüzden yedi yıldır yarışmaya katılan tüm öğrencileri kutlamak istiyorum,” dedi.
 
IMG_7553_rsz.jpg
Seçici Kurul Üyesi Feryal Tilmaç...
 
Seçici Kurul Üyesi Feryal Tilmaç ise, “Her sene aynı hisse kapılıyorum, buraya ne zaman gelsem son derece umutlu oluyorum, çok Atatürkçü bir ortam ve kendimi çok iyi hissediyorum, çok teşekkür ediyorum,” şeklinde konuştu. Daha sonra yarışmanın anı kitabında öyküleri yer alan öğrencilere hediyeleri ve derece alanlara ödülleri verildi.
 
IMG_7589_rsz.jpg
Galatasaray Lisesi’nden Ünsal Melis Karakuş “Un Çuvalı” adlı öyküsüyle birinci oldu.
 
IMG_7576_rsz.jpg
Darüşşafaka Lisesi öğrencileri arasında birincilik ödülüne “Ağıt” adlı öyküsüyle Doruk Çelik layık bulundu.
 
Yarışmanın anı kitabı tören sonrası fuayede dağıtıldı.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?