Türkiye İnovasyon Haftası'nda Darüşşafaka'ya 2 Ödül

 ›  Haberler  › ↓ 

3-5 Aralık 2015 tarihlerinde Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından (TİM) İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında düzenlenen Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışması'nda Darüşşafaka iki ödül kazandı.

Yarışmanın ödül töreni, 4 Aralık 2015 Cuma günü İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye çapındaki yarışmanın ortaokul kategorisinde Darüşşafakalı Doğa Tekneci ve Fatma Caner'in öğretmenleri Serkan Aslan rehberliğinde hazırladığı "Ayakta Kalma" isimli proje birinci olurken, Hamza Tanç'ın öğretmeni Gürsoy Mantaş rehberliğinde hazırladığı "Kaya Tuzu Sayesinde Otomatik Sınıf Hijyeni" adlı projesi ikinciliği elde etti. 

Öğrenciler: Doğa Tekneci, Fatma Caner, Hamza Tanç. Öğretmenler: Serkan Aslan, Gürsoy Mantaş

İşte, öğrencilerin ağzından inovatif projelerinin amaçları:

Ayakta Kalma:

Doğa Tekneci ve Fatma Caner

"Yolculukların en büyük çilelerinden biri ayakta kalma problemidir. Otogarda, havaalanlarında, duraklarda ve hatta otobüslerde yer olmadığında veya otururken valizimizi çalınma korkusu taşıyarak uzakta bir noktaya koymak zorunda kaldığımızda yaşadığımız probleme çözüm oluşturacak, oturma aparatlı bir valiz modeli tasarlamak projemizin amacıdır."

Kaya Tuzu Sayesinde Otomatik Sınıf Hijyeni:

Hamza Tanç

 

 

 

 

"Toz ve partiküllerden kaynaklanan, sınıftaki öğrencilerin gün boyu birlikte ve kapalı ortamda sınıf içerisindeki oksijen ve nem oranının giderek değişmesi üzerine öğretmen ve öğrencilerin sağlığını olumsuz etkileyen şartları ortadan kaldırmak, sınıf ortamını daha temiz ve hijyenik hale getirmektir."

Ödül töreni öncesinde Darüşşafakalı öğrenciler, meraklılara projelerini anlattı

Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey, ödül kazanan öğrenciler Doğa Tekneci, Fatma Caner ve Hamza Tanç'la birlikte...

“Sınırsız inovasyon, sınırsız potansiyel” temasıyla gerçekleştirilen ve dünyaca ünlü konukları ağırlayan Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında ödül töreninden hemen önce Kanadalı Astronot Chris Hadfield bir konuşma yaptı. “Hayal Kurmak ve Çok Çalışmak” temalı bu konuşmayı, Darüşşafaka Lisesi Astronomi Kulübü öğrencileri de dinledi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaşadığı deneyimlerden bahseden Kanadalı astronot, imkansızı başarmanın mümkün olduğunu vurguladı.

Astronot Chris Hadfield

Türkiye İnovasyon Haftası hakkında merak ettiklerinize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiyeinovasyonhaftasi.com

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?