Türkan Paker vefatının 16. yılında anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti’nin Vasiyet Bağışçısı ve Yakacık Rezidans Bağışçısı olmanın yanı sıra aynı zamanda Şenesenevler Rezidans’ın arsasını bağışlayarak Darüşşafaka’nın Kurucu Bağışçıları arasında yerini alan merhume Türkan Paker, vefatının 16. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti tarafından anıldı.

Filiz Tüysüz (DŞ'81)

Darüşşafaka Şenesenevler Rezidans’ta 28 Ağustos’ta yapılan anma etkinliğine; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya, Cemiyet çalışanları ve Rezidans sakinleri katıldı. Türkan Paker’in tıp tahsili sırasında burs vererek desteklediği öğrencilerden ve kendisi de Darüşşafaka’nın vasiyet bağışçısı olan Doktor Filiz Tüysüz (DŞ’81) de anma etkinliğinde hazır bulundu.

Talha Çamaş

Etkinlikte yaptığı konuşmada, “154 yıldır ayakta duran bu kurumun felsefesine inanmış ve onun yaşaması için çok değerli bağışlarda bulunmuş hayırseverler olmasaydı, Darüşşafaka da var olamazdı. Hep saygı ve minnetle andığımız o çok sevgili bağışçılarımızdan biri de merhume Türkan Paker’dir” diyen Talha Çamaş, “Paker’in yapmış olduğu bu değerli bağış, nice çocuğumuzun Darüşşafaka’da okuma şansına sahip olmasına ve siz değerli rezidans üyelerimize sunduğumuz sağlıklı, güvenli, konforlu yaşamın temellerinin atılmasına imkan vermiştir” diye devam etti.

Fatih Savaş

Tören, Türkan Paker’in, bugün aramızda olmayan tüm bağışçıların, Darüşşafaka’ya hizmeti geçenlerin, Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına Fatih Savaş Hoca tarafından dua okunmasıyla sona erdi.  

Türkan Paker:

16 Nisan 1924 tarihinde Kadıköy'de Ahmet Hikmet ve Ayşe Tahire Salahor'un kızı olarak dünyaya gelmiştir. Türkan Paker'in Darüşşafaka ile tanışıklığı 1980’li yıllara rastlar. 1983 yılında ise Şenesenevler Rezidans’ın arsasının çıplak mülkiyetini, rahmetli babası Hikmet Salahor ile rahmetli annesi Tahire Salahor’un anısını yaşatmak üzere Cemiyet’e bağışlamıştır. Vasiyeti ile vefatından sonra tüm mal varlığını Cemiyet’e bırakmış olan Türkan Paker aynı zamanda Yakacık Rezidans’ın bağışçılarındandı.
 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?