Tuluhan Tekelioğlu’nun yeni belgeseli gençlere “Güç Sensin” diyor

 ›  Haberler  › ↓ 

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu’nun 19 Mayıs’ın 100. yılına ithaf ettiği “Güç Sensin” adlı belgeseli, 30 Mayıs Perşembe günü TİM Fettah Aytaç salonunda Darüşşafakalı öğrencilerle buluştu.

Açılış konuşmasında “Türkiye’nin gururu sekiz gencin hikayesini bizlerle buluşturan “Güç Sensin”de içimizden biri de var: Sizlerin ağabeyi, kardeşi, benim sevgili öğrencim Şeyhmus Aca” diye sözlerine başlayan Darüşşafaka Lisesi Müdürü Ayşe Görey, öğrencisi ve Tekelioğlu’nu tebrik etti ve ardından belgeselin gösterimi yapıldı.

YDK Başkanı Hüsamettin Kavi, Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu, Şeyhmus Aca, Eti Gıda Kurumsal İletişim Kıdemli Yöneticisi Ebru Türker
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yılı için hazırlandı

Tekelioğlu, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yılı için sponsorluğunu Eti'nin üstlendiği bir gençlik belgeseli hazırladı. Belgesel filmi, hayal kuran ve hayallerini gerçekleştirmek için azimle çalışarak büyük başarılar elde eden sekiz gencin hikayesini konu alıyor. Mardin'den Darüşşafaka Sınavı’nı kazanarak İstanbul'a gelen ve okulun robot takımında görev alan 18 yaşındaki Şeyhmus Aca da "Güç Sensin" adlı belgeselde umut veren gençler arasında bulunuyor.

 “Bir hayalim vardı, umutsuz Türk gençliğine, umut vermek! Bunu da yine gençlerle yapabilirdim,” diyen Tuluhan Tekelioğlu'nun ‘Güç Sensin’ adlı belgeselinde, yapamazsın denileni yapan, Türkiye'nin çok farklı bölgelerinden, ilham veren 8 gencin hikayesi, vurgulayıcı bir şekilde anlatılıyor.

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu, Şeyhmus Aca
 ‘Güç Sensin’ belgeselinde yer alan gençler

Sümeyye Boyacı (Eskişehir, 16): Balıkların da kolları yok diyerek, 9 yaşında yüzmeye başladı. 15 yaşında Paralimpik Avrupa Yüzme Şampiyonası'nda, Amerika'da düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Serisi'nde ve Singapur'da düzenlenen Para Swimming World Serisi'nde altın madalya kazandı.
Şeyhmus Aca (Mardin, 18): Mardin'den Darüşşafaka Sınavı’nı kazanarak 9 yaşındayken İstanbul'a geldi ve okulunun robot takımının lideri oldu.
Mizgin Ay (Beypazarı, 19): Batmanlı 7 çocuklu bir ailenin en küçük kızı. Annesi ve babası mevsimlik işçi olarak Beypazarı'na yerleşmiş. Mizgin tarlada çalışırken koşmanın mutluluğunu fark ediyor. Mizgin Ay, Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda 100 metrede Kenya'da altın madalya kazandı.
Berna Akdeniz (İzmir, 19) ve Leyla Almasoud (İzmir, 19): Henüz lisedeyken kanserde erken teşhis için mikroçip geliştirerek çok büyük bir buluşa imza attılar. Üniversiteye sınavsız geçiş hakkı kazandı.
Kaan Turan (İzmir, 15): 17 ülkeden katılımcıların olduğu uluslararası piyano yarışmasında birinci seçildi. En sevdiği besteci Chophin.
Fulya Akkaya (Konya, 21): 2017 yılında üniversite sınavında 5 ayrı dalda Türkiye birincisi oldu. Göremediği için matematik sorularını hafızasından çözüyor. En büyük hayali olan Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'ne birincilikle girdi.
Doğukan Büyükarslan (Bolu, 20): Trambolin Cimnastik Yaş Grupları Dünya Şampiyonası'nda Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye'ye altın madalya kazandırdı. “Ne kadar yükseğe zıplarsam, o kadar korkularım azalıyor,” diyor.

Tüm Haberlere Göz Atın