TÜBİTAK’tan Üçüncülük Ödülü

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Ortaokulu 7. sınıf öğrencileri Barış Can Akyıldız ve Furkan Özgen, öğretmenleri Gürsoy Mantaş rehberliğinde hazırladıkları “Temiz Eller Temiz Gelecek” projesiyle, TÜBİTAK 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Avrupa Bölgesi Sergisi’nde üçüncülük ödülü kazandı. 

Bilimsel araştırmalara merak ve ilgiyi artırmak amacıyla Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) düzenlediği 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın İstanbul Avrupa Bölgesi Sergisi, 17-20 Nisan’da İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde düzenlendi. 

Öğrencileri erken yaşlarda keşfedip var olan yeteneklerine katkı sağlamak amacıyla TÜBİTAK tarafından biyoloji, fizik, kimya ve matematik alanlarında ülke genelinde ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmaya binlerce öğrenci katıldı.

Yarışmanın İstanbul Avrupa Bölgesi Proje Sergisi’ne davet edilen Darüşşafaka Ortaokulu 7. sınıf öğrencileri Barış Can Akyıldız ve Furkan Özgen, öğretmenleri Gürsoy Mantaş rehberliğinde hazırladıkları “Temiz Eller Temiz Gelecek” projesiyle üçüncülük ödülü kazandı. 

Proje değerlendirmelerinde “özgünlük ve yaratıcılık, kullanılan bilimsel yöntem, katkı ve tutarlılık, uygulanabilirlik, kullanılabilirlik, sosyo-ekonomik fayda, kaynak taraması, hâkimiyet ve özümseme, sunumda netlik” ölçütleri dikkate alındı. 

Darüşşafakalı öğrencilerin hazırladıkları mekanizmayla, yürüyen merdivenlerdeki tutma bantlarında oluşan mikroorganizmaların hastalık yapıcı etkisinin azaltılarak sağlıklı yaşam alanları oluşturulması amaçlanıyor.

Darüşşafakalı öğrenciler, projeleri hakkında şu bilgileri veriyor: “Yaptığımız araştırmalarda, hava ve yüzey dezenfektasyonunda ultraviyole ışınlarının dezenfekte edilmiş solüsyonla birlikte kullanıldığında mikroorganizmaları yok etme etkisini artırdığı sonucuna vardık. Yaptığımız modelde yürüyen merdivenin tutma bantı, yürüyen merdivenin alt kısmına inince solüsyon zaman ayarlı olarak püskürtülerek mikroorganizmalardan temizleniyor ve daha sonra da ultraviyole ışın alanından geçiyor. Bu sayede mikroorganizmaların hastalık yapıcı etkisinin azaltıldığı yaptığımız kontrollü deneyler sonucunda tespit edilmiştir. Böylece üst yüzeye çıkan tutma bandından hızla yayılan mikroplardan etkilenmemiz azaltılmış olmaktadır.”

Öğrenciler, aynı projeyle Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışması’nda da üçüncülük ödülü kazanmıştı. Detaylar için buraya tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?