TÜBİTAK’ta Darüşşafaka Rüzgarı Esti

 ›  Haberler  › ↓ 

TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Avrupa Bölgesi Sergisi’ne Darüşşafaka Lisesi’nden 5 proje davet edildi. Darüşşafakalılar, bir Bölge Birinciliği, bir Bölge İkinciliği, iki de Bölge Üçüncülüğü elde etti.

Geleceğin bilim adamlarını bulmak ve yetiştirmek amacıyla birçok alanda proje yarışmaları düzenleyen TÜBİTAK, bu yıl 12 farklı dalda ve 12 ayrı bölge merkezinde 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nı düzenledi. Öğrenciler Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı dallarında toplam 706 farklı projeyle yarışmaya katıldı. 

Proje değerlendirmelerinde “özgünlük ve yaratıcılık, kullanılan bilimsel yöntem, katkı ve tutarlılık, uygulanabilirlik, kullanılabilirlik, sosyo-ekonomik fayda, kaynak taraması, hâkimiyet ve özümseme, sunumda netlik” ölçütleri dikkate alındı. 

27-30 Mart 2017 tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen İstanbul Avrupa Bölgesi Sergisi’ne Darüşşafaka Lisesi’nden 5 proje davet edildi.

Biyoloji dalında; Tuğana Mihrace Mecit ve Gonca Gül Tok, danışman öğretmenleri Ayşegül Sevimay rehberliğinde hazırladıkları “Bitkilerde uyartı iletiminin hayvanlardaki sinirsel uyartı iletimi ile benzerliklerinin tepkisel bir bitki olan Mimosa pudica bitkisinde araştırılması” adlı projeyle Bölge Birincisi oldu ve Ankara’da 8-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek Türkiye Finali'ne katılım hakkı kazandı.

Değerler Eğitimi dalında; Yakuphan Emre Kendir ve Emine Nur Kızıldağ, danışman öğretmenleri Şenay Cebeci rehberliğinde hazırladıkları “Değerlerin yeniden değerlendirilmesi” adlı projeyle Bölge İkinciliği elde etti.

Türk Dili ve Edebiyatı dalında; Defne Hadiş, danışman öğretmeni Özkan Kıranbağlı rehberliğinde hazırladığı “Dile Kolay” isimli projeyle Bölge Üçüncülüğü elde etti.

Sosyoloji dalında; Elif Beyza Uzun ve Betül Sena Çaylı danışman öğretmenleri Oya Lebibe Alemdar rehberliğinde hazırladıkları “Yatılı Eğitim-Öğretimin Öğrenci Gelişimine Katkısı/Darüşşafaka Örneği” adlı projeyle Bölge Üçüncüsü oldu.

Tarih dalında; Rıza Can Ünlüsoy, danışman öğretmeni Funda Alaslan rehberliğinde hazırladığı “1. Sınıf Öğrencilerine Yaz Tatilinde Tarih” adlı projeyle İstanbul Avrupa Bölgesi Sergisi’ne davet edildi.

Tüm öğrencilerimizi ve onlara rehberlik eden danışman öğretmenlerimizi kutluyor, Biyoloji dalında İstanbul Avrupa Bölgesi Birincisi olarak Türkiye Finali'ne katılacak olan Tuğana Mihrace Mecit ve Gonca Gül Tok’a başarılar diliyoruz.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?