TÜBİTAK “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”nda Darüşşafaka'dan beş proje ön elemeyi geçti

 ›  Haberler  › ↓ 

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ön değerlendirmeyi geçen ve bölge yarışmalarına katılmaya hak kazanan projeler belirlendi.

Yarışmada Darüşşafaka Lisesi’nden iki matematik ve üç Türk dili ve edebiyatı projesi de ön değerlendirmeyi geçerek bölge yarışmalarına katılmaya hak kazandı.

37.283 lise öğrencisinin 25.095 projeyle başvurduğu  yarışmada; matematik alanında Darüşşafaka Lisesi 9. sınıf öğrencilerinden üçüz kardeşler Ayşe, Özlem ve Çiğdem Efe, “Toplamları Pozitif Bir Sayıyı Veren ve Birbirlerini Sıralı Olarak Bölen Sıralı Sayılarının Bulunması” ve 10. sınıf öğrencileri Hamide Begüm Yıldız, Deniz Baran Karagöz ve Muhammet Mustafa Çaldağ “Tüm Çokgensel Sayıları Veren Tek Bir Formülün Kolay Yoldan Elde Edilmesi ve Formülden Şifreleme Geliştirilmesi” adlı projeleriyle; Türk dili ve edebiyatı alanında ise  10. sınıf öğrencilerinden Çağla Göksu Ada ve Talha Kemal Kara, "Kelime Kökleriyle Geçmişe Yolculuk", yine 10. Sınıf öğrencilerinden Nazime Yıldırım,  "Çocuk Davranışlarının Gelişiminde Fablların Önemi" adlı projeleriyle, 11. sınıf öğrencilerinden Tuba Aydın ve Şeyda Yumaç ise, "Z Kuşağının Derse İlgisini Artırmak İçin Cep Telefonuna ve Tablete Yüklenebilen Bir Uygulama Örneği: Adım Adım Edebiyat" adlı projeleriyle ön değerlendirmeyi aşarak bölge yarışmasına seçildiler. 

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmaları Sergileri, 14-16 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenecek ve 17 Mart 2022 tarihinde yapılacak ödül töreni ile son bulacaktır.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?