TÜBİTAK destekli “Fizik Etkinlik Günleri” Darüşşafaka’da gerçekleşti

 ›  Haberler  › ↓ 
TÜBİTAK 4004 kodlu Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı kapsamında MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca yürütülen 111B056 no’lu “Fizik Etkinlik Günleri” projesinin birinci etkinliği 20-21 Ekim tarihleri arasında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda yapıldı.

fizikgunleri3.JPG
Etkinliğin açılış konuşmasını Darüşşafaka Lisesi Müdürü Adnan  Ersan yaptı.
 
Proje yürütücülüğünü MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’ndan Dr. Nihal Coşkun’un yaptığı etkinliğe Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bilal Güneş ve ODTÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Eryılmaz katıldı. Proje kapsamında uzman personel olarak MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı fizik komisyonu üyesi Ayşe Arslan, Ankara Bahçelievler Anadolu Lisesi fizik öğretmeni Necati Bağcı, Darüşşafaka Eğitim Kurumlarından fizik öğretmeni Dünya Doğan Yılmaz ile Özel Doğuş Okulları Fen Lisesi fizik öğretmeni Nilgün Serbest görev yaptı. Öğretmen ve öğrencilerin fizik konularındaki bilgi birikimini artırmayı, fiziğe karşı pozitif tutum geliştirmeyi, yaşam boyu öğrenmenin gerekliliğini özümsetmeyi, fizik derslerinin sadece teoride değil, pratikte de öğretilmesine örnek teşkil etmeyi, ilgi, merak, açık fikirlilik ve girişimciliği geliştirmeyi hedefleyen etkinlik, iki gün boyunca Darüşşafaka’da fizik dolu günler yaşattı. 
fizikgunleri1.JPG

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın modern laboratuvarlarında gerçekleşen etkinliğe İstanbul’un değişik ilçelerinden seçilen 55 fizik öğretmeni katıldı. Etkinliğin birinci gününde öğretim programının uygulanışıyla ilgili sorunlar tartışıldı. Yaşam boyu öğrenmenin gerekliliğini özümsetmek amacıyla öğretim üyeleri ve uzman personeller tarafından fizik öğretmenlerine iki grup halinde uygulamalı eğitim verildi. Etkinliğin ikinci gününde ise uzman personel tarafından eğitim alan fizik öğretmenleri, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda öğrenim gören 9. ve 12.sınıf öğrencileriyle birlikte laboratuvarda gruplar halinde denemeler yaptı. Her bir etkinlik sonuca bağlanarak bilimsel kavramlarla açıklandı ve fizik kavramlarının öğrencilerde kalıcı bilgi haline gelmesine özen gösterildi. Etkinliğin birinci gününde öğrenici durumda olan fizik öğretmenleri ikinci gün ise öğretici özelliği kazandı. Öğretmen ve öğrencilere çeşitli promosyonların dağıtıldığı “Fizik Etkinlik Günleri” projesi Muş, Bitlis, Bingöl ve Mardin’de devam edecek.
 
fizikgunleri2.JPG
Öğrencilerimiz: Tevfik Can Başsüllü, Nur Durak, Selim Sarıoğlu, Emine Pamuk, İrem Durdağ.

Proje hakkında ayrıntılı bilgiye www.ttkb-fiziketkinlik.org sitesinden ulaşılabilir.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?