Süreyya Paşa anısına anlamlı konser

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti, bağışçıları arasında yer alan Süreyya İlmen, nam-ı diğer Süreyya Paşa’yı vefatının 65’inci yıl dönümünde özel bir etkinlikle andı. Süreyya İlmen’in Darüşşafaka’ya bağışladığı Süreyya Operası’nda düzenlenen konserde ünlü piyanist Sabri Tuluğ Tırpan ve keman sanatçısı Seda Subaşı sahne aldı.

Piyanist Sabri Tuluğ Tırpan ve Keman Sanatçısı Seda Subaşı
Piyanist Sabri Tuluğ Tırpan ve Keman Sanatçısı Seda Subaşı

Darüşşafaka Cemiyeti, bağışçılarının adlarını yaşatmak adına anlamlı projelere imza atmaya devam ediyor. Maltepe başta olmak üzere, İstanbul’un Anadolu Yakası’na birçok hizmette bulunan Süreyya İlmen, vefatının 65’inci yıl dönümünde düzenlenen törenle anıldı. Süreyya Paşa’nın Darüşşafaka’ya miras bıraktığı; Türkiye’nin ilk çağdaş tiyatro ve sinema binası olan Süreyya Operası’nda düzenlenen anma konserinde ünlü piyanist Sabri Tuluğ Tırpan ve keman sanatçısı Seda Subaşı sahne alırken, konseri Darüşşafaka Cemiyeti yöneticileri, çalışanları, öğrencileri ve bağışçıları izledi.

“Darüşşafaka bağışçılarını unutmaz, unutturmaz”
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ'82)

Organizasyon kapsamında bir konuşma yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ'82), “Darüşşafaka olarak tarihimiz boyunca hiçbir karşılık beklemeden, ülkemizin yarınları çocuklarımızın nitelikli bir eğitimle geleceğini aydınlatan bağışçılarımıza karşı büyük bir vefa borcumuz olduğuna inanıyor, onları hep sevgi, saygı ve minnetle hatırlıyoruz. ‘Darüşşafaka bağışçılarını unutmaz, unutturmaz’ mottosu bizim için hep vazgeçilmez oldu ve olmaya devam edecek.” dedi.

1927 yılında açılışı yapıldı

Süreyya İlmen, nam-ı diğer Süreyya Paşa, vefatından önce mal varlığının büyük kısmını çeşitli kurumlara bağışladı. Bunlar arasında Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan tarihi boyunca babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz çocuklara en iyi koşullarda eğitim şansı tanıyan Darüşşafaka Cemiyeti de vardı. İlmen, 1927’de görkemli bir galayla açılışı yapılan Türkiye’nin ilk çağdaş tiyatro ve sinema binasını, yani Süreyya Operası’nı Darüşşafaka’ya miras bıraktı. Uzun yıllar sinema olarak hizmet veren bina, Kadıköy Belediyesi tarafından aslına sadık kalınarak restore edildi ve 2007’de kapılarını sanatseverlere açtı. Restorasyon çalışmalarından sonra, opera ve bale temsillerine kavuşan bina, Anadolu Yakası’nın tek, Türkiye'nin altıncı operası olarak hizmet vermeye başladı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?