Süreyya İlmen, Süreyya Operası’nda anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti’nin bağışçısı merhum Süreyya İlmen nam-ı diğer Süreyya Paşa, vefatının 61. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi iş birliğiyle düzenlenen Opera ve Operetler Konseri’yle anıldı.

İnci Harmankaya, Sanay Sokullu, Özlem Gülşar, Filiz Acıgöl, Türköz Türkay, Zeynep Çağlayan, Şehvar Çağlayan, Zekeriya Yıldırım, Tunçer Gömeçli, İnci Ercan

Süreyya Operası’nda 6 Şubat 2016 Cumartesi günü Süreyya İlmen anısına düzenlenen konsere; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Tunçer Gömeçli, Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka Cemiyeti Baş Hukuk Müşaviri Av. Dr. İnci Ercan, Merhum Süreyya İlmen'in ailesinden Prof. Dr. Şehvar Çağlayan, Zeynep Çağlayan ve Muammer Erboy, Maltepe Belediyesi'nden Başkan Yardımcısı Nesimi Yaşar ve İnanç Hizmetleri Müdürü Murat Korkmaz, Darüşşafaka bağışçılarından İnci Harmankaya, Sanay Sokullu, Filiz Acıgöl ve Türköz Türkay, Cemiyet yöneticileri ve çalışanları katıldı. 

Zekeriya Yıldırım, Zeynep Çağlayan, Şehvar Çağlayan, Tunçer Gömeçli

Konser öncesinde Süreyya İlmen'in Darüşşafaka'ya yaptığı bağış hakkında bilgi veren Tunçer Gömeçli, “Darüşşafaka olarak Süreyya İlmen’e duyduğumuz vefanın bir göstergesi olarak, kendisini Cemiyetimize miras bıraktığı Süreyya Operası’nda anmak bizim için ayrı bir anlam taşıyor. Bugünkü konserlerinin Süreyya İlmen’in anısına tahsis edilmesi hususunda önerimizi kabul ettikleri için İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne en içten teşekkürlerimizi sunarız” dedi. 

Tunçer Gömeçli konuşmasını yaparken

Süreyya İlmen’in 1955’te, eşi Adalet İlmen’in ise 1966’ta vefat ettiğini söyleyen Tunçer Gömeçli, vefatlarından önce mal varlıklarının büyük kısmını çeşitli kurumlara bağışlayan İlmen çiftinin, Süreyya Operası’nı da Darüşşafaka’ya miras bıraktığını belirtti. Gömeçli, şunları söyledi: 

“Seneler boyunca opera binasından elde edilen gelirle binlerce annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz çocuk, Darüşşafaka'da tam burslu ve yatılı eğitim alma fırsatını yakaladı. Bize miras bırakılan Süreyya Operası, bugün İstanbul’un en önemli kültür-sanat durakları arasında yer alarak, geleceğimizi aydınlatan öğrencilerimizin eğitimine katkıda bulunmaya devam ediyor. Darüşşafaka Cemiyeti olarak Süreyya ve Adalet İlmen’i, ahirete intikal eden tüm bağışçılarımızı, kurucularımızı ve Darüşşafaka'ya hizmeti geçenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara uzun ömürler diliyorum. Bugün aramızda olduğunuz için tekrar en içten teşekkürlerimizi sunarız. Merhum Süreyya İlmen ve Adalet İlmen’in ruhları şad olsun. Nur içinde yatsınlar.”

Süreyya İlmen kimdir?

1863'ten beri varlığını hayırseverlerin bağışlarıyla sürdüren Cemiyetimizin bağışçıları arasında yer alan Süreyya İlmen, nam-ı diğer Süreyya Paşa, 1874’te Podgorica’da doğmuştur. Harp Akademisi'ni bitirdikten sonra kurmay subay olarak uzun süre Genelkurmay'da çalışmıştır. 1895 yılında bir subay kızı olan Adalet Hanım’la evlenmiştir. Genç yaşta korgeneral olmuş, 2. Meşrutiyet'in ilanından sonra askerlik konusunda yayınlar yapmıştır. Süreyya İlmen'in orduda havacılığa yer verilmesinde emeği geçmiştir. Tümen komutanı iken askerlikten ayrılarak, İstanbul'da bir dokuma fabrikası, sinema ve opera binası kurarak işletmeciliğini yapmıştır. Çeşitli sportif ve hayır içeren projelere imza atan Süreyya İlmen, 1927'de İstanbul'dan milletvekili seçilmiştir. 1930 yılında aktif siyasi yaşamını noktalamış, kendi adıyla bilinen İstanbul, Maltepe'deki Süreyyapaşa Hastanesi’ni kurmuştur. Süreyya–Adalet İlmen çiftinin üç çocuğu olmuştur. 

Süreyya İlmen ve Darüşşafaka’ya katkıları hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?