Türkiye’nin en kapsamlı sosyal bağış hareketinde Darüşşafaka da var

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti'nin yer aldığı 15 sivil toplum kuruluşunu (STK) tek platformda toplayan Marjinal Sosyal’in önderliğinde başlatılan Sosyal Bağış Hareketi, Türkiye’de Facebook üzerinden bireysel bağış ve sivil toplum kuruluşu bilincini artırmayı hedefliyor. “Biriniz Hepimiz İçin” sloganıyla başlayan “Sosyal Bağış Günü” ise her ayın ikinci Perşembe günü gerçekleşecek.

Darüşşafaka Cemiyeti, sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek ve sosyal medya dünyasını beğenilerden ve paylaşımlardan bir adım öteye taşımak hayaliyle başlatılan Sosyal Barış Hareketi'ne katılan 15 STK'dan biri oldu. 

Darüşşafaka'nın yanı sıra Koruncuk Vakfı, Bilim Kahramanları Derneği, KAÇUV, Hayata Destek Derneği, WWF, TEMA, TEGV, KEDV, ÇEKÜL, AÇEV, AKUT, TOÇEV, Tohum Otizm Vakfı ve ASHOKA'nın yer aldığı Sosyal Bağış Hareketi, Türkiye’de Facebook üzerinden bireysel bağış ve sivil toplum kuruluşu bilincini artırmayı hedefliyor. “Biriniz Hepimiz İçin” sloganıyla başlayan “Sosyal Bağış Günü” ise her ayın ikinci Perşembe günü gerçekleşecek.

Sosyal Bağış Hareketi, 15 sivil toplum kuruluşunu (STK) tek platformda toplayan Marjinal Sosyal’in önderliğinde başlatıldı. Gerçek toplumsal etki yaratmak isteyen herkesi iş birliğine çağıran Marjinal Sosyal, Türkiye’de bireysel bağış ve sivil toplum kuruluşu (STK) bilincini uyandırmak için, 15 STK ile birlikte Facebook’un da katkılarıyla Sosyal Bağış Hareketi platformunu ( http://facebook.com/sosyalbagishareketi ) oluşturdu.

On beş ay boyunca her ayın bir gününü bir STK’ya “Sosyal Bağış Günü” olarak adayacak olan platformun basın toplantısı 31 Mart Cuma İstanbul’da gerçekleşti. Basın toplantısı, Marjinal Porter Novelli Ajans Başkanı Asuman Bayrak, Marjinal Sosyal Kurucu Ortağı Işık Elpek, Facebook, Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdem ve 15 STK’nın katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda  “Bireysel bağışın önemi nedir?”, “Sosyal medyada paylaşılan toplumsal mesajlar uygulamada ne ölçüde etkili?”, “Türkiye’de bireysel bağış bilincini nasıl uyandırabiliriz?” soruları ve Sosyal Bağış Hareketi’nin bu sorulara nasıl çözüm arayacağı üzerine konuşuldu.

Marjinal Sosyal Kurucu Ortağı Işık Elpek, hareketle ile ilgili: “Marjinal Sosyal olarak sivil toplum kuruluşlarına inancımızı ve desteğimizi ‘Sosyal Bağış Hareketi’ ile herkesin katılabileceği bir platforma taşıdık. Duygularımızı, düşüncelerimizi, duyarlılıklarımızı milyonlarca mesajla paylaştığımız Facebook platformunda, Türkiye’de faaliyet gösteren, başarılı, etkili sivil toplum kuruluşlarını tanıtmak, anlatmak ve Facebook kullanıcılarını da çözümün bir parçası olmaya davet etmek istiyoruz. Sosyal Bağış Hareketi’nde, her ay bir STK’yı tanıtıyor, her ayın ikinci Perşembe gününü sosyal bağış günü ilan ediyoruz. Çünkü bireysel olarak küçük bağışlarla başlayıp büyük sorunların üstesinden gelmek için harekete geçebilir, sivil toplum kuruluşlarını daha özgür, daha güçlü, daha etkin kılabiliriz” açıklamasında bulundu.

Facebook, Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdem ise konuyla ilgili, “Facebook olarak bu anlamlı projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sosyal Bağış Hareketi’nin verimli ve uzun soluklu bir projenin başlangıcı olmasını diliyor ve tüm topluluğumuz ve proje partnerlerimizin de desteğiyle insanların önem verdiği konularda pozitif bir dönüşüm yaratmasını umuyorum” yorumunu yaptı.

Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Pelin Kabalak ise konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
Bizim için bu hareketin iki önemli çıktısı var.
Birincisi her biri toplumsal bir sorunun çözümü için çaba sarf eden sivil toplum kuruluşları arasında dayanışma, birliktelik ve diyaloğun güçlenmesi için çok büyük bir adım olduğunu düşünüyoruz. İkincisi ise sivil toplum kuruluşlarına sosyal medyanın gücünden faydalanma olanağı tanıması...
Bugün 7'den 70'e herkes sosyal medya kullanıyor, onlara sesimizin ulaştırılmasında ve yeni bağışçılar edinmemizde bu projenin etkili olacağına inanıyoruz."
 

Sosyal Bağış Hareketi Sosyal Medya Hesapları

http://facebook.com/sosyalbagishareketi

http://instagram.com/sosyalbagis

http://twitter.com/BagisHareketi

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?