Şevki Karayel Darüşşafaka için çaldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Ünlü virtüöz Şevki Karayel, Darüşşafaka için bağış konseri verdi

Ülkemizi yurt dışında da başarıyla temsil eden piyano virtüözü Şevki Karayel, Türkiye'nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan ve kurulduğu günden bu yana “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla binlerce çocuğun hayatını değiştiren Darüşşafaka Cemiyeti yararına düzenlenen bağış konserinde verdiği piyano resitaliyle klasik müzik tutkunlarına unutulmaz bir akşam yaşattı.

Şevki Karayel

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda 21 Kasım'da konser veren sanatçı, klasik müziğin efsane isimlerinden Bach, Beethoven, Liszt, Schubert ve Gershwin’in eserlerini yorumladı.

Resitalin ardından Darüşşafaka’nın “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuna destek veren Şevki Karayel’e teşekkür belgesini takdim eden Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Topbaş, konsere gelen tüm müzikseverlere destekleri için teşekkür etti.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Topbaş, Şevki Karayel'e teşekkür belgesi ve çiçek takdim ederken

Konserden elde edilen gelirle Darüşşafaka Sanat Merkezi’nde ihtiyaç duyulan enstrümanlar temin edilecek.

Konserin, Süreyya Paşa tarafından Darüşşafaka'ya miras bırakılan Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda yapılması da özel bir anlam taşıyor. Süreyya İlmen, nam-ı diğer Süreyya Paşa, vefatından önce mal varlığının büyük kısmını çeşitli kurumlara bağışladı. Bunlar arasında Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan tarihi boyunca babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz çocuklara en iyi koşullarda eğitim şansı tanıyan Darüşşafaka Cemiyeti de vardı. İlmen, 1927’de görkemli bir galayla açılışı yapılan Türkiye’nin ilk çağdaş tiyatro ve sinema binasını, yani Süreyya Operası’nı Darüşşafaka’ya miras bıraktı. Uzun yıllar sinema olarak hizmet veren bina, Kadıköy Belediyesi tarafından aslına sadık kalınarak restore edildi ve 2007’de kapılarını sanatseverlere açtı. Restorasyon çalışmalarından sonra, opera ve bale temsillerine kavuşan bina, Anadolu yakasının tek, Türkiye'nin altıncı operası olarak hizmet vermeye başladı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?