“Şefkat Yuvası”nın kapısı annesi olmayan çocuklara da açıldı

 ›  Haberler  › ↓ 
14042012_saygi.JPG
 
Darüşşafaka Cemiyeti Olağanüstü Genel Kurulu, 14 Nisan Cumartesi günü saat 10.30’da TİM Gösteri Merkezi’nde Darüşşafaka Cemiyeti’nin doğal Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı. Cemiyet Tüzüğünün Cemiyetin amacını belirten 2. Maddesinin değiştirilmesi gündemiyle toplanan Olağanüstü Genel Kurul’a;  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra çok sayıda yerel ve kamu görevlisi katıldı.
14042012_protokol.JPG
421 cemiyet üyesinin hazır bulunduğu Olağanüstü Genel Kurul’un katılımcıları arasında Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyelerinden CHP Milletvekili Oktay Ekşi, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Aydın Eski Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu, Turizm Eski Bakanı Bülent Akarcalı da yer aldı.

14042012_divanuye.JPG

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım tarafından açılışı yapılan Kurulda açık oylamayla Tarhan Erdem’in başkanlığındaki Divan Heyeti seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Divan Heyeti Başkanı Tarhan Erdem tarafından ilan edilmiş olan Olağanüstü Genel Kurul Gündemi okundu.
 DSC_9848.JPGDSC_9854.JPG
Cemiyet üyeleri Namık Kemal Meriç, Davut Ökütçü, Cenap Korkmazoğlu ve Necip Akbaş’ın tüzük değişikliğine ilişkin görüşlerini dile getirmelerinin ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, “Bugün Darüşşafaka tarihine iz düşecek bir toplantı yapıyoruz. Toplantımızın gündem maddesi Darüşşafaka’da yeni bir açılımın önünü açarken Başkanımız ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke içinde ve dışında sürdürdükleri yoğun mesailerinden zaman ayırıp bu açılıma varlıklarıyla destek olmaları ve Darüşşafaka Ailesini onurlandırmaları da Darüşşafaka tarihinde bir ilk olarak yerini alacaktır. Başta Cemiyetimizin Başkanı Sayın Başbakanımıza ve bugün bizi yalnız bırakmayan, burada bulunarak bizlere güvenini ve desteğini ifade eden Darüşşafakalılara Yönetim Kurulu adına şükranlarımızı sunuyorum” dedi.
 
Zekeriya Yıldırım:
“Darüşşafaka’nın çağa ayak uyduran çizgisinin yeni bir örneğiyle karşınızdayız”
14042012_yildirim.JPG
 
Darüşşafaka’nın 1863 yılından bu yana sağladığı eğitimde fırsat eşitliği ve eğitim kalitesiyle ülkemizin öncü kuruluşu olduğunu kaydeden Yıldırım, “Ülkenin telgrafçılarını yetiştiren, Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yardım eden, 1955 yılında varlıklı ailelerin imtiyazında olan İngilizce eğitimini yoksul öğrencilerine sunan, 1971 yılında kapılarını kız öğrencilere açan, 1994 yılında daha fazla öğrenciyi okutmak için Fatih Çarşamba’daki tarihi binasını terk ederek Maslak’taki modern kampüsüne taşınan Darüşşafaka dört yıl önce Anadolu Açılımını başlattı. Anadolu Açılımından sonra, daha önceki yılların aksine, son dört yılda Darüşşafaka’ya giren öğrencilerin yüzde 70’i Anadolu’dan, yüzde 30’u İstanbul’dan geliyor. Bu vesileyle “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle her yıl yeni aldığımız 81 öğrencinin tüm giderlerini karşılayarak Anadolu Açılımını mümkün kılan Türkiye İş Bankası’na huzurlarınızda bir kez daha Darüşşafaka Ailesi adına şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.
Darüşşafaka kampüsünü yeniden yapılandırarak, daha fazla çocuğa eğitimde fırsat eşitliğini götürmek için çalıştıklarını ifade eden Yıldırım, “Bugün Darüşşafaka’nın çağa ayak uyduran çizgisinin yeni bir örneğiyle karşınızdayız” dedi.

“150. yılımıza girerken ‘Büyüyen Darüşşafaka’nın ilk adımını bugün atmak istiyoruz.”
DSC_9870.JPG
 
Tüzük değişikliğinin gerekçelerini açıklayan Yıldırım, “Darüşşafaka’nın kurulduğu yıllarda aile geçiminin baba tarafından sağlanıyor olması ve babaların uzun süren harplerde kaybedilmesi yoksulluğun babasızlıkla eş anlamlı olarak görülmesine neden olmuştur. Bu yüzden dönemin öncü sosyal girişimi olan Darüşşafaka’ya girişi kurucularımız baba kaybına bağlamışlar. Bugün ise farklı bir dünyada yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kazanımları ile kadınlarımız ailenin geçimini sağlamakta aktif bir rol üstlenmekte. Maddi açıdan anne kaybı baba kaybı kadar önemli olabilmekte. Manevi açıdan, çocuğu sahiplenme açısından ise anne kaybının baba kaybından daha da önemli etkileri olabilmekte. Annenin önemini bizler maddi durum tespitini yaptığımız ev ziyaretlerinde görüyoruz, yaşıyoruz. Öte yandan kamuoyunda ve Anadolu’da yaptığımız tanıtım toplantılarında annesizliğin neden kabul koşullarında bulunmadığı sıkça sorgulanır oldu. Bu düşüncelerin etkisiyle getirdiğimiz tüzük değişikliğiyle babası hayatta bulunmayan çocukların yanında annesi hayatta olmayan çocukların da Darüşşafaka’ya kabul edilmesinin yolu açılmakta. Darüşşafaka, Osmanlı’nın ilerici düşünceye sahip genç aydınları tarafından o günün koşullarına göre kuruldu. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine uyum sağladı ve eğitim dünyasının öncü rolünü sürdürdü. Bugün Darüşşafaka’ya düşen Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasasının vatandaşlar arasında eşitliği gözeten ilkelerine ve milli eğitimi düzenleyen temel kanunlara uyum sağlamak. Onun için Darüşşafaka’ya kabul koşullarında yer alan “Türk İslam koşulunu” Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı” olarak değiştirmeyi öneriyoruz. Üçüncü olarak Tüzük değişikliğinde Darüşşafaka’da öğrenim gören öğrencilere kazandırmayı hedeflediğimiz nitelikleri ve değerleri belirledik. Belirtilen nitelikler ve değerler bugüne kadar Darüşşafaka’da var olan değerler zaten. Ancak Darüşşafaka farklılığının ortaya konulması bakımından bu niteliklerin ve değerlerin amaç maddesinde ifade edilmesini önemli ve yararlı gördük” dedi. Tüzük değişikliğinin katılımcı bir anlayışla yürütülen beş yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu vurgulayan Yıldırım sözlerini şöyle noktaladı: “Son yasa ile Milli Eğitim’de yapılan değişikliklere uyum sağlamak için ortaokulumuzu yeniden açacağız. 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında dördüncü sınıf yerine, beşinci sınıfa öğrenci alma hazırlığına başladık.  Tüzük değişikliği kabul edilirse annesi hayatta olmayan çocuklarımıza da 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında Darüşşafaka’nın kapılarını açacağız.  150. yılımıza girerken “Büyüyen Darüşşafaka”nın ilk adımını bugün atmak istiyoruz.” Zekeriya Yıldırım'ın konuşmasının tam metnine ulaşmak için tıklayınız.
 
Başbakan Erdoğan:
“2'nci maddedeki değişiklikle Darüşşafaka’nın vizyon ve misyonunu da çağın gereklerine uygun bir düzeye yükseltiyoruz”
 
DSC_9883.JPG
Başbakan Recep Tayip Erdoğan ise yaptığı konuşmada, 1863'te Darüşşafaka'yı kuran Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşlarını rahmetle ve minnetle yad ettiğini söyledi. 150 yıllık süre boyunca, bu köklü kuruluşta yöneticilik yapmış, öğretmenlik, bakıcılık yapmış, babasını yitirmiş evlatlara kol kanat germiş tüm çalışanlara milletçe bir kez daha şükranlarını ilettiğini dile getiren Erdoğan, 1,5 asırlık süre içinde ve bugün yardımlarıyla, katkılarıyla, destekleriyle Darüşşafaka'yı ayakta tutmuş, büyütmüş tüm hayırseverlere de teşekkür ettiğini belirtti. Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Evet... Bugün, Darüşşafaka Cemiyeti'nin tüzüğünde gerçekten tarihi nitelikte bir değişiklik gerçekleştiriyoruz. Tüzükte yapacağımız değişiklikle, bugünden itibaren, inşallah Darüşşafaka Eğitim Kurumları artık sadece babasını kaybetmiş vatan evlatlarına değil,  babası veya annesinden her ikisini veya herhangi birini kaybetmiş çocuklarımıza da kapılarını açacak. Yine yapacağımız değişiklikle, tüzüğün 2'nci maddesindeki Türk ve İslam olma şartını, 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı' olarak değiştiriyor, Cemiyetin kapsama alanını böylece genişletiyoruz. Ayrıca, yine 2'nci maddedeki değişiklikle Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın vizyon ve misyonunu da çağın gereklerine uygun bir düzeye yükseltiyoruz.” Gerçekleşecek bu tüzük değişikliğinin şimdiden hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, cemiyetin başkanı sıfatıyla, böyle tarihi nitelikte bir değişikliğe şahitlik ediyor olmaktan büyük gurur ve heyecan duyduğumu da burada ifade etmek istiyorum” dedi.
 
“Darüşşafaka, kurumsal anlamda Türkiye'de alanında bir çığır açmıştır”
DSC_9884.JPGErdoğan, Darüşşafaka'nın kurumsal anlamda, Türkiye'de alanında bir çığır açmış, bu alandaki tüm faaliyetlere öncülük etmiş, örnek teşkil etmiş bir kuruluş olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, “Bizim, toplum olarak, millet olarak, yüzyılların, hatta bin yılların içinden süzülerek gelmiş dayanışma kültürümüz, 1863 yılında Darüşşafaka'da kurumsal bir kimliğe büründü. Türkiye'de yetimlerin, öksüzlerin, yoksulların ve yolda kalmışların elinden tutmak isteyen her oluşum, her kuruluş, kendisine Darüşşafaka'yı, Darüşşafaka'nın tecrübesini örnek olarak, model olarak aldı. İşte o nedenle Darüşşafaka, hem bu ülkenin, hem de bu milletin göz bebeği bir kuruluştur” diye konuştu. Toplumsal dayanışmada bu kadar önemli bir yer edinen Darüşşafaka'nın, toplumsal değişimde de aynı derecede sorumluluk üstlenmek durumunda olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: “1971 yılında Darüşşafaka, sadece yetim erkekleri değil, yetim kızları da çatısı altına kabul ederek, toplumdaki değişime, dünyadaki gelişmelere paralel bir düzenlemeyi gerçekleştirmişti. Ancak sadece yetimlerin, sadece Türk ve İslam olanların kabulü gibi, Darüşşafaka'nın özüne, ruhuna, misyonuna paralel düşmeyen bir durum vardı. Elbette kurulduğu yıllarda, sadece yetimlerin, sadece Türk ve İslam olanların kabulü bir ihtiyaçtı. Zira, ordumuz onlarca cephede mücadele ediyor, vatan savunmasında yüz binlerce Mehmetçiğimiz şehit düşüyordu. Hemen her gün, Anadolu'nun yoksul köylerine mektuplar ulaşıyor, hemen her gün çocuklar yetim kaldıklarını öğreniyorlardı. 150 yıl önce tamamen bir gereklilikten, bir ihtiyaçtan hasıl olan, esasen, hedef kitleyi mümkün olduğunca daraltarak, kaliteli hizmet vermeyi sağlayan şartlar, bugün artık geride kalmış durumda”
 
“Bugünün dünyasında, bugünün Türkiye'sinde, yetim ve öksüz ayrımı artık
kabul edilemez”
Erdoğan, bugünün dünyasında, bugünün Türkiye'sinde, yetim ve öksüz ayrımının artık kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Annesini kaybeden öksüz çocuk, babasını kaybeden yetim çocukla aynı yerde durabiliyor ve ihtiyaçlar noktasında aynı kaderi paylaşabiliyor. İşte bu nedenle, biz artık Darüşşafaka'da, yetim ve öksüz diye bir ayrımın yapılmasının uygun olmadığını düşünüyor ve tüzükten bu ayrımı kaldırıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üst kimliğinde buluşmuş herkes, hem devletin, hem de devlet kurumlarının karşısında her yönüyle eşittir. Özellikle, çocuklar arasında din ve etnik köken bakımından bir ayrıma gidilmesine müsaade edemeyiz. Tüzükten, artık bunu çıkartıyor, Darüşşafaka'yı özüne ve ruhuna yaraşır bir vizyona kavuşturuyoruz.” Kimsesizlere sahip çıkma noktasında Darüşşafaka'nın, ülkenin ve milletin gurur duyduğu bir kuruluş olduğunu söyleyen Erdoğan, “Darüşşafaka'yı, bu ülkenin medarı iftiharı olarak, bir iyilik, bir sevgi ve şefkat timsali olarak yaşatmaya, büyütmeye aynı şekilde devam edeceğiz” dedi. 
 
"Darüşşafaka Üniversitesi de kurulsun"
 
 DSC_9918.JPG
 
Artık Darüşşafaka'nın üniversitesini de kurmak suretiyle kurumsal yapıyı tamamlamak durumunda olduğunu ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnanıyorum ki Darüşşafaka bunu tamamlamak suretiyle 150 yıl önce atılmış adımı bugün artık taçlandırmak ve böylece Darüşşafaka'ya giren, burada hakikaten Darüşşafaka Üniversitesi'ni de bitirmiş olarak mezun olması çok daha ona farklı bir öz güven, farklı bir güç katacaktır. Ayrıca yaptığımız bir çalışmayı da zaten biliyorsunuz. İnşallah bu bölgede, bu arazi üzerinde yapılan bir çalışmayla gerek belediyemiz, gerek çevre ve sağlık bakanlıklarımızla birlikte burada bizim vakıf ruhumuzda olan bir sabit akar noktasındaki böyle bir temin çalışması da yapılmakta. İnanıyorum ki bu çalışmanın da nihayete ermesiyle birlikte çok ciddi bir akarın sağlanması Darüşşafaka'nın geleceğini de teminat altına alması bakımından isabetli olacaktır. Geçenlerde de söyledim, fanilerle buraları ayakta tutmaktan çok ilkelerle, kurumsallaştırarak ayakta tutmak çok daha isabetli, çok daha sağlam olacaktır. İnanıyorum ki mevcut şu andaki yönetimin de başarılı girişimi, başarılı adımı bu olacaktır.”
DSC_9959.JPG
Darüşşafaka Cemiyeti üyelerinin yoğun ilgisi altında gerçekleşen kurul sonundayapılanaçık oylamayla tüzüğün 2. maddesi 413 kabul, 1 çekimser olmak üzere oy çokluğuyla şu  şekilde değiştirildi. “Madde 2 - Derneğin amacı; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, babası ve/veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz ve yetenekli çocukları, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak yurt içinde ve dışında çağdaş eğitim esaslarına göre okutmak, yaşam boyu öğrenen, evrensel değerleri benimsemiş, özgüvenli, ülkesine ve topluma karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde lider bireyler olarak yetiştirmektir.”

DSC_9990.JPG

Olağanüstü Genel Kurul, Darüşşafaka Karadeniz Halk Oyunları Ekibinin gösterisiyle sona erdi.
Tüm Haberlere Göz Atın