Sanatçı Yıldız Kenter, Maltepe Rezidans’taydı

 ›  Haberler  › ↓ 
yildizkenter.JPG

Tiyatro ve sinema sanatçısı Yıldız Kenter, 10 Ocak’ta Darüşşafaka Maltepe Rezidans bağışçılarıyla bir araya geldi. Maltepe Rezidans’ta yaşamını sürdüren yakın arkadaşı Belğı Paksoy’u ziyaret eden Yıldız Kenter, çay saatinde de rezidans bağışçılarıyla tiyatro üzerine renkli bir sohbet gerçekleştirdi.
 
yildizkenter_belgi.JPG
Maltepe Rezidans bağışçısı Belğı Paksoy ile sanatçı Yıldız Kenter bir arada...

Sözlerine, “83 yaşındayım. Ömrüm boyunca bir aşk için yaşadım. Hayatım da hep aşk vardı. O da tiyatro aşkıydı. Çünkü tiyatro içinde din, dil, ırk gözetmeksizin insanı barındırıyordu. Ben tiyatroda insanlarla bir arada olmanın mutluğunu yaşıyordum ve bu mutluluğu bana yaşattığı için Allah’a şükrediyorum” diye başladı.
 
yildizkenter_toplu.JPG
 
Rezidans bağışçılarının sorularını yanıtlayan Kenter, Amerikalı yazar Tennessee Williams’ın mutlu olmadığını sanan bir kadının öyküsünü anlatan “Geçen Yaz Birdenbire” adlı eserini sahneye koymaya hazırlandığını müjdesini verdi. Tiyatronun geleceğini nasıl görüyorsunuz sorusuna “Türkiye’nin geleceği nasıl ise tiyatronunki de öyle” diye yanıt veren Kenter, “Bir tiyatro oyununu sahneye koyarken şunları soruyorum: Bana bir şey öğretiyor mu bu oyun, beni bir yerden bir yere götürüyor mu, bana dünyaya başka açılardan bakmayı ve o açılardan baktığım zaman beni şaşırtan şeyler gösteriyor mu? Benim için önemli olan bu…  Seyirci için de bu önemli “ dedi.
 
yildizkenter_iki.JPG

Dünyanın en zor işinin tiyatro oyunu yazmak olduğu belirten Kenter, “Onun için bizim yazarlarımızın oyunlarını oynamak istiyoruz fakat biz daha bu alanda çok yeniyiz. Türkiye’de tiyatronun geçmişi 1914 yılına uzanıyor. Oysa İngiltere’de tiyatronun 500 senelik geçmişi var. Bizim çok genç bir tiyatromuz var ve nedense uzun süre tiyatro, oyunculuk ayıplanmış, hor görülmüş. Özellikle kadın ustalarımız pek çok zorluklar çekmiş. Oysa şimdi bizi destekleyen bir toplumumuz oluştu" diye konuştu. Kenter, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tiyatro daima seyircinin desteğine muhtaç bir sanattır. Oyuncu ve seyirci olmazsa tiyatro olmaz. Oyuncu ve seyirci olduğu sürece de bir ülkede tiyatro bitmez.”
 
yildizkenter_cicek.JPG

Yakın dostu Belğı ve Kazım Paksoy çiftinin Maltepe Rezidans bağışçısı olması vesilesiyle Darüşşafaka Rezidansları’ndan haberdar olduğunu ifade eden Kenter, şöyle konuştu: “Benim aziz dostlarım Belğı ve Kazım Paksoy, burada yaşıyor. İki dostumun da sağduyusuna, zevkine ve kafalarına çok güvenirim. Onlar, Darüşşafaka Rezidans’ta yaşamlarını sürdürmeyi tercih ettiklerine ve çok mutlu olduklarına göre burada özel bir hizmet var demektir.”
Tüm Haberlere Göz Atın