Darüşşafakalılar Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması’nda finalde

 ›  Haberler  › ↓ 

Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması’nda, Darüşşafaka Ortaokulu 5. sınıf öğrencilerinden Berke Demirel ve İrem Melek Toklucu’nun öğretmenleri Serkan Aslan rehberliğinde hazırladığı “ATKLİMA” isimli proje finale kaldı.

Yarışma, Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından Samsung ve Multi Channel Developers iş birliğiyle, kültür bilincine sahip, bilime ve sanata önem veren, yaratıcı ve evrensel bir kuşak yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenleniyor.

Darüşşafakalıların “ATKLİMA” isimli projesiyle ilgili tanıtım filmi, 21 Mayıs 2016 günü Kidz TV’de saat 14:00 ve 20:30’da iki kez yayınlanacak. Yayının ardından açıklanacak tarihler arasındaki bir aylık sürede halk oylaması yapılacak ve oylama sonucuna göre ilk üçe giren projeler belli olacak. Oylama tarihleri belli olunca duyurulacaktır.

“ATKLİMA” hakkında

Burun tıkanıklığı, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli rahatsızlıklardan biri olup, akciğer ve kalp hastalıklarına neden olabilir. Burun tıkanıklığı nedeniyle soğuk havalarda uzun süre soğuk havaya maruz kalındığında ve ağızdan solunum gerçekleştiğinde bazı üst solunum yolu hastalıkları gelişebilmektedir. Berke Demirel ve İrem Melek Toklucu, burun tıkanıklığı yaşayan ve ağızdan solunum yapmak zorunda kalan insanlar için “soğuk havayı nasıl ısıtabiliriz?” sorusundan yola çıkarak bu proje fikrini oluşturdu. Öğrenciler projelerini, “Soğuk havalarda atkı kullanıyoruz. O halde tasarlayacağımız bir atkı ile soğuk havayı ısıtarak vücudumuza girmesini sağlayabilir miyiz diye düşündük ve bir atkı modeli geliştirdik. Vücudumuzun ürettiği ısı enerjisi ile soluduğumuz havayı ısıtabileceğimiz ucuz, kullanımı pratik bir atkı modeli geliştirdik. Atkı modelimizde kullanım alanı gün geçtikçe genişleyen çeliğin ısı iletkenliği özelliğinden faydalandık” diye anlatıyor.
 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?