Sami Serozan’ı andık

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka’ya tarihi boyunca en yüksek miktarda bağış yapan hayırseverlerden biri olan Sami Serozan, vefatının 40. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti tarafından anıldı.

Pelin Kabalak, Esra Ekmekci Çalıcıoğlu, Talha Çamaş, Rona Serozan, İnci Ercan, Zekeriya Yıldırım, Fırat Tekin

Darüşşafaka Müzesi’nde yapılan anma etkinliğine; Sami Serozan’ın oğlu Rona Serozan, Serozan ailesinin yakını Leyla Kara, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Esra Ekmekci Çalıcıoğlu, Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka Cemiyeti Baş Hukuk Müşaviri Av. Dr. İnci Ercan, Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Pelin Kabalak, Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya ve Cemiyet çalışanları katıldı.

Talha Çamaş ve Rona Serozan

“1863’ten bugüne, 153 yıldır ayakta duran bu kurumun felsefesine inanmış ve onun yaşaması için çok değerli bağışlarda bulunmuş hayırseverler olmasaydı, Darüşşafaka da var olamazdı. Hep saygı ve minnetle andığımız o çok sevgili bağışçılarımızdan biri de merhum Sami Serozan” diyerek konuşmasına başlayan Talha Çamaş, Darüşşafaka Müzesi’nin arşivinden edinilen bilgilere göre Serozan’ın Darüşşafaka'ya yapmış olduğu bağış sonrası duygularını şu şekilde ifade etmiş olduğunu paylaştı:

“Bu bağış bana hayatımın en mesut anlarını yaşatmaktadır. Darüşşafaka'ya hediye ettiğim bu bina, 17.000 metrekarelik inşa sahasını ihtiva eder. 1959 senesi belediye rayicine göre, senelik iradı 900.000 liradır. Kabiliyetli fakat yardıma muhtaç Türk çocuklarını okutmaya yardım edebilme düşüncesiyle bugün zevklerin en büyüğünü tatmaktayım. Yoksul, öksüz ve yetimlerin eğitimleri davasının önemini Türkiye'de herkes takdir eder. Yaptığım tetkiklerden edindiğim kanaat şudur ki; Darüşşafaka Cemiyeti Türkiye'de bu davaya en çok, en ciddi şekilde eğilen ve bu davaya en büyük hizmeti geçen kurumdur. Bağışımın bu dernek tarafından en uygun şekilde kullanılacağından emin olduğum için bu derneğe bağış yapmaktayım. Bu duyguların etkisiyle sevincim büyüktür.”

Merhum Sami Serozan’ın yapmış olduğu bu değerli bağışla nice çocuğumuzun Darüşşafaka’da okuma şansına sahip olduğunu ve “eğitimde fırsat eşitliği” misyonunun güç kazandığını ifade eden Çamaş, “Kendisinin bu içten ve güzel sözlerine layık olabilmek için daima var gücümüzle çalıştığımızı belirtmek isterim. Bugünkü anma etkinliğimize katılarak bizi şereflendiren, Sami Serozan’ın oğlu, değerli hukukçu ve Cemiyetimizin üyesi Rona Serozan’a bugün aramızda olduğu için en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Burada olmanız bizim için çok değerli ve anlamlı” dedi.

Rona Serozan

Çamaş’ın konuşmasının ardından söz alan Rona Serozan ise sözlerine, “Bilesiniz ki, Darüşşafaka’nın babamın 40. ölüm yıl dönümündeki bu değerbilirlik tezahürü gönlümde çok derin izler bıraktı. Benim gönül borcum çok büyük” diyerek başladı. Serozan, şunları söyledi: “Ben babam Sami Serozan’dan boş inançlardan arınmışlığı, bilime saygıyı, eğitime verilmesi gerekli önemi, gençlere güveni, yurtseverliği, yardımseverliği, özetle insanlık değerlerini ve aydınlanmanın ışığını edindim. Bu arada babamın telkiniyle seçmiş olduğum üniversite öğretim üyeliği mesleği, bu kazanımı en etkili yoldan yaşama geçirmemi, değerlendirmemi, başkalarına aktarmamı sağladı. Babam Sami Serozan, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Prof. Şerafettin Yaltkaya ile birlikte Atatürk’ün cenaze namazını kıldırmış olan bir babanın İsmail Ozan’ın Atatürkçü oğlu olarak, ailesini Kemalist çizgide, devrimci, laik, yurtsever bir dünya görüşüyle yetiştirmiştir. Batılı anlamda gerçek bir burjuvaydı Sami Bey. Ama sosyal demokrat dünya görüşüne de alabildiğine açık, uzun erimli, geniş perspektifli, ilerici bir burjuva. Ben ilk ve ortaokul öğrenciliğim boyunca evimizde Vedat Nedim Tör’ün, Faruk Nafiz’in, Behçet Kemal’in, Yahya Kemal’in, Falih Rıfkı Atay’ın, Fahrettin Kerim Gökay’ın, İhsan Şükrü Aksel’in, Clemens Holzmeister’in - ki Nazi rejiminden kaçan bu Avusturyalı mimar, Ankara’nın mimarıdır, yine onun gibi dünya çapında bir mimar Paul Bonatz’ın, Andreas Schwarz’ın, Fritz Neumark’ın sohbetlerine, İdil Biret’in, Suna Kan’ın, Cemal Reşit Rey’in resitallerine kulak misafiri oldum. Babamın evi adeta bir kültür merkeziydi. Bu da benim için azımsanmayacak bir nimet oldu. Babamın bağış yapacağı yer olarak çağdaş eğitim yuvası Darüşşafaka’yı seçmiş olması da kendisinin aydınlıkçı ve eğitimci dünya görüşünün tipik bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir. Ne mutlu biyolojik ölümünden sonra adını, sanını, manevi varlığını yaşatabilene… Sami Serozan, işte böyle bir insan olarak aramızda yaşamakta. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Bugünkü toplantıyı düzenleyenleri ve toplantıya katılanları da minnettarlıkla selamlıyorum.”

Tören, Sami Serozan’ın, bugün aramızda olmayan tüm bağışçıların, Darüşşafaka’ya hizmeti geçenlerin, Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına Fatih Savaş Hoca tarafından dua okunmasıyla sona erdi.  

Sami Serozan ve Darüşşafaka’ya Bağışı Hakkında

1900 yılında Filibe doğumlu olan Sami Serozan, ilk ve ortaokul tahsilini Filibe'de, lise tahsilini Türkiye'de, yüksek tahsilini ise Viyana ve Almanya'da tamamlamıştır. 

1925 yılında tekstil mühendisi olarak Türkiye'ye gelerek İstanbul'da ilk iplik fabrikasını kurmuştur. 
Dolapdere'de Depo olarak kullanılan dönemin parasıyla 12 Milyon lira değerindeki (1965 yılında Reşat Altın 149 liradır) gayrimenkulünün intifa hakkı kendisinde kalmak şartı ile, çıplak mülkiyetini 1965 yılında Cemiyetimiz'e bağışlamıştır. 

Sami Serozan Darüşşafaka'ya yapmış olduğu bağış sonrası duygularını şu şekilde ifade etmiştir:
"Bu bağış bana hayatımın en mesut anlarını yaşatmaktadır. Darüşşafaka'ya hediye ettiğim bu bina, 17.000 metrekarelik inşa sahasını ihtiva eder. 1959 senesi belediye rayicine göre, senelik iradı 900.000 liradır. Kabiliyetli fakat fakir olduğu için yardıma muhtaç Türk çocuklarını okutmaya yardım edebilme düşüncesiyle bugün zevklerin en büyüğünü tatmaktayım. Yoksul, öksüz ve yetimlerin eğitimleri davasının önemini Türkiye'de herkes takdir eder. Yaptığım tetkiklerden edindiğim kanaat şudur ki; Darüşşafaka Cemiyeti Türkiye'de bu davaya en çok, en ciddi şekilde eğilen ve bu davaya en büyük hizmeti geçen bir kurumdur. Bağışımın bu dernek tarafından en uygun şekilde kullanılacağından emin olduğum için bu derneğe bağış yapmaktayım. Bu duyguların etkisiyle sevincim büyüktür." (Kaynak Darüşşafaka arşivi, bağışçı dosyaları)
Sami Serozan 12 Nisan 1976 tarihinde vefat etmiştir. Kabri Edirnekapı Şehitlik Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?