Sami Serozan vefatının 41. yılında anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka’ya tarihi boyunca en yüksek miktarda bağış yapan hayırseverlerden biri olan Sami Serozan, vefatının 41. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti tarafından anıldı.

Darüşşafaka Müzesi’nde 12 Nisan 2017 Çarşamba günü yapılan anma etkinliğine; Sami Serozan’ın oğlu Prof. Dr. Rona Serozan, manevi kızı Leyla Kara, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin, Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya ve Cemiyet çalışanları katıldı.

“154 yıldır ayakta duran bu kurumun felsefesine inanmış ve onun yaşaması için çok değerli bağışlarda bulunmuş hayırseverler olmasaydı, Darüşşafaka da var olamazdı. Hep saygı ve minnetle andığımız o çok sevgili bağışçılarımızdan biri de merhum Sami Serozan’dır” diyen Talha Çamaş, Serozan’ın yapmış olduğu bu değerli bağış sayesinde nice çocuğumuzun Darüşşafaka’da okuma şansına sahip olduğunu ve anısının Darüşşafaka’da hep yaşamaya devam ettiğini ifade etti. Çamaş, “Bugünkü anma etkinliğimize katılarak bizi şereflendiren, Sami Serozan’ın oğlu, değerli hukuk profesörü ve Cemiyetimizin üyesi Prof. Dr. Rona Serozan’a ve manevi kızı Leyla Kara’ya bugün aramızda oldukları için en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Burada olmanız bizim için çok değerli ve anlamlı” dedi.

Çamaş’ın konuşmasının ardından söz alan Prof. Dr. Rona Serozan ise şunları söyledi: “Rahmetli babamı unutmadığınız ve anısını yaşattığınız için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Bir insan vefat ettiğinde değil; hatırlanmadığında bu dünyadan göç etmiş demektir. Sizler sayesinde babamın hatırası yaşamaya devam ediyor. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Bugünkü toplantıyı düzenleyenleri ve toplantıya katılanları da minnettarlıkla selamlıyorum.”

Rona Serozan

Tören, Sami Serozan’ın, bugün aramızda olmayan tüm bağışçıların, Darüşşafaka’ya hizmeti geçenlerin, Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına Fatih Savaş Hoca tarafından dua okunmasıyla sona erdi.  

Sami Serozan ve Darüşşafaka’ya Bağışı Hakkında

Darüşşafaka'nın değerli bağışçısı Sami Serozan, 1900 yılında Filibe'de doğmuştur. İlk ve Rüştiye tahsilini Filibe'de, lise tahsilini Türkiye'de Konya Sultanisi'nde, yüksek tahsilini ise Viyana ve Almanya'da tamamlamıştır. 1925 yılında tekstil mühendisi olarak Türkiye'ye dönen Serozan, Hereke'de mühendis olarak uzun yıllar çalışmıştır. İstanbul'daki ilk iplik fabrikasını kuran kişidir. 1926 yılından itibaren Yunanistan, Macaristan, Almanya ve Fransa'ya halı ipliği ihracatıyla uğraşmıştır. 

Darüşşafaka’ya tarihi boyunca en yüksek miktarda bağış yapan hayırseverlerden biri olan Serozan, 1965 yılında, Dolapdere'de Tekel Deposu olarak kullanılan, 12 Milyon Lira değerindeki gayrimenkulünün, intifa hakkı kendisinde kalmak şartı ile çıplak mülkiyetini Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlamıştır. Binanın bazı bölümlerinin intifa hakkını ise, 2032 yılına kadar oğlu Prof. Dr. Rona Serozan'a bırakmıştır. Prof. Dr. Rona Serozan ise bu intifa hakkını 2006 yılında Darüşşafaka Cemiyeti ile gerçekleştirdiği bir anlaşmayla Cemiyet'e devretmiştir. Cemiyet de 2006 yılında ilgili gayrimenkulü Koç Holding'e satarak Darüşşafaka’da okuyan çocuklarımızın eğitimine önemli bir kaynak sağlamıştır.

Sami Serozan, Darüşşafaka'ya yapmış olduğu bağış sonrası duygularını şu şekilde ifade etmiştir:

"Bu bağış bana hayatımın en mesut anlarını yaşatmaktadır. Darüşşafaka'ya hediye ettiğim bu bina, 17.000 metrekarelik inşa sahasını ihtiva eder. 1959 senesi belediye rayicine göre, senelik iradı 900.000 liradır. Kabiliyetli fakat fakir olduğu için yardıma muhtaç Türk çocuklarını okutmaya yardım edebilme düşüncesiyle bugün zevklerin en büyüğünü tatmaktayım. Yoksul, öksüz ve yetimlerin eğitimleri davasının önemini Türkiye'de herkes takdir eder. Yaptığım tetkiklerden edindiğim kanaat şudur ki; Darüşşafaka Cemiyeti Türkiye'de bu davaya en çok, en ciddi şekilde eğilen ve bu davaya en büyük hizmeti geçen bir kurumdur. Bağışımın bu dernek tarafından en uygun şekilde kullanılacağından emin olduğum için bu derneğe bağış yapmaktayım. Bu duyguların etkisiyle sevincim büyüktür."

Tüm Haberlere Göz Atın